A VV4 gyengén teljesít, Vágó István kitálal, a celebek megkapják, amit megérdemelnek, a Showder Klub tovább menetel, a Heti Hetes "nagyágyúi" pedig készülhetnek végre a nyugdíjra. De mi volt a legjobb a kertévékben 2010-ben?
A legrosszabb tévés pillanatok után következzen a pozitív lista: ami szerintünk a legjobb volt 2010-ben a hazai kereskedelmi televíziózás világának környékén.
5. A Való Világ érdektelenné válása
Valószínűleg kevesen gondolták volna, hogy az RTL Klub agresszív kampánnyal beharangozott nagy költségvetésű saját műsora, melyhez a siker kedvéért még Stohl Andrást is berángatták a vádlottak padjáról, a várakozásokhoz képest ilyen gyengén fog teljesíteni. Főleg, hogy miután a tehetségkutatók versenyében is győzött a csatorna, most még csak meg sem kell küzdenie a Való Világnak a TV2 egy rivális szériájával. 2010-ben azonban úgy tűnik, már az RTL Klub sem tud mindent eladni a nézőknek zuhanyzó nők mutogatásával, és ez jó hír. A Véleményvezér nem gondolja, hogy a magyar közönség igényszintje hirtelen megugrott volna. Valószínűleg inkább arról van szó, hogy az új széria túlságosan is mű: a valódi konfliktusnak, a valódi drámának még csak esélye sincs, ha valamennyi szereplőt azért válogatták be, mert szívesen vállal erotikus jellegű feladatokat élő adásban, meg úgy általában is bármikor.
Frissítés: az elmúlt két hétben a VV nézettsége már a kezdetinel lényegesen magasabb szintet ért el, és mostanra kifejezetten nézett műsorrá valt. Ez a fejlemény természetesen nem erősíti a listara kerülésének megalapozottságát. Amennyiben ez a nézettségi szintje fennmarad, úgy szomorúan törölni leszünk kénytelenek a jó hírek listájárol a fenti bekezdést.
4. Vágó István kitálal
A Véleményvezér szerzői között komoly generációs vita alakult ki arról, vajon Vágó István könyve, amelyben megannyi kollégájáról leszedi a keresztvizet, helyet kapjon-e listánkon. Az egyik álláspont szerint a kiöregedett, szabadidejében távgyógyítók és az ezotéria ellen hadakozó kvízmester már régen nem tényező. A másik álláspont szerint azonban Vágó mégiscsak ikonikus figurája annak a baloldali médiaelitnek, mely a késői Kádár-korszakban való befutás után szinte meg sem érezte a rendszerváltozást. Sőt, mostani könyvében megteszi nekünk azt a szívességet, hogy belső információkkal támasztja alá azt, amit mindig is éreztünk: hogy ez egy jellemtelen és szellemtelen társaság volt. A sértettségében kiteregető Vágó pedig egyszerűen közszánakozásra méltó figurává küzdötte le magát. Végül csak helyére került az egész csapat.
3. Ezek megőrültek! - a celebek megkapják, amit megérdemelnek
Igen, tudjuk, hogy ebben a műsorban szánalmas celebeket aláznak meg, de pont ez a lényeg: a magyar szórakoztatóipar legigénytelenebb, valódi teljesítmény nélküli szereplői 2010-ben végre megkapták, amit megérdemelnek. A TV2 is értetlenül állhatott eleinte a valljuk be, nem túlságosan szofisztikált műsor sikere előtt, pedig a napnál is világosabb: a magyar közönség hiába szereti nézni a celebeket, azt azért nagyon jól tudja, hogy ezek az emberek mennyit érnek. Éppen itt volt az idő ezt megmutatni, és segíteni, hogy a túl sokszor összemosódó bulvárvilág és kulturális élet közti határ egy kicsit ismét élesebbé váljon. Megmutatni, hogy ki az a "művész" vagy "médiaszemélyiség", aki pénzért bármikor szívesen csinál magából hülyét.
2. A Showder Klub menetelése, a Heti Hetes lecsúszása
Az idei évben tovább erősítette pozícióit a stand up-műfaj, melynek a Showder Klub vált vitathatatlan hazai zászlóshajójává. Ahogy Vágónak is búcsúznia kell a képernyőtől, úgy végre-valahára a Gálvölgyi-Farkasházy-Bajor Imre-féle humort is lassan, de biztosan nyugdíjba küldik, köszönhetően elsősorban a Showder Klubban fellépő húszon-és harmincéveseknek. Eközben pedig a "humor nagyágyúit" felvonultató, egyre kevesebb nézőt vonzó Heti Hetes is már a fiatalítással próbálkozik: még pár év, és a magyar humor történetében teljesen véget ér a mindenen teli pofával röhögő kádári kisember ostoba cinizmusának korszaka.
1. X-Faktor
2010 legjobb hazai tévés pillanatait vitathatatlanul az X-Faktornak köszönhetjük: végre egy tehetségkutató műsor, mely valóban végig volt gondolva és professzionálisan volt kivitelezve, valami, ami nem a Ki mit tud? és a Táncdalfesztiválok szellemiségét árasztja magából. A kiválogatott énekesektől a dalválasztásokon, műsorvezetésen és a dizájnon át a zsűri összetételéig a Megasztárral szemben az X-Faktornak minden területen sikerült frissebbnek és fiatalosabbnak, minőségibbnek bizonyulnia. (Az egyetlen igazán gyenge pontot csak Keresztes Ildikó jelentette, aki ráadásul koncepcionálisan sem igazán illett a műsorba. Megfontolandó lenne őt lecserélni egy valódi saját slágerekkel is rendelkező, kiegyensúlyozott énekesnőre, mint amilyen például Szekeres Adrien.) A műsor producerei megértették, hogy ebben az országban a "nagy generációnak" és ízlésvilágának leáldozott. Hogy a tehetségkutatás lényege nem Máté Péter és Zámbó Jimmy-utánzatok keresése, a tehetségtelenek kinevetése és a színpadon csetlő-botló háztartásbeliek mutogatása, hanem fiatal sztárok kreálása egy fiatal közönségnek.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.