Orbán Viktor nem cserélni le azokat az embereit, akiket ellenfelei folyamatosan támadnak. A támadások erősítik Lázár pozícióját a miniszterelnöknél, viszont nagyon is ártanak a Fidesznek. (Fotó: Schmidt Andrea/delmagyar.hu)
Lázár János egyre nyilvánvalóbban politikai teher a Fidesz számára. Úgy tűnik azonban, a „Ha támadnak, védekezz!"-elv miatt a kormánypárt mégsem fogja levonni a szükséges konzekvenciákat. Egyelőre.
Megint Lázár
Lassan minden hétre jut egy Lázár-botrány. Most hétvégén például a Lázár János által vezetett Hódmezővásárhely helyi Fidesz-szervezet egész oldalas fizetett hirdetésben hozta nyilvánosságra annak a három embernek a nevét, fotóját, címét és telefonszámát (!), akik szerintük felelősek lehettek a Lázár Jánost kínos helyzetbe hozó 2008-as hangfelvétel megvágásáért és kiszivárogtatásáért. Bár a helyi Fidesz azt állítja, a várost és a helyi pártszervezetet híresen vasmarokkal irányító Lázár a fizetett hirdetésről semmit nem tudott, ezt mi nagy nyugalommal írjuk fel a legelképesztőbb védekezési kísérletek listájára.
Tényleg elképesztő, hogy a kétharmados többséggel rendelkező kormányoldal nagyobbik pártjának frakcióvezetője azt gondolja, ha őt megbántják vagy megtámadják, akkor neki bármilyen válaszcsapás megengedett. Mondanunk sem kell, hogy viselkedése újra és újra megerősíti a Fidesz ellen egyre gyakrabban felhozott vádat, miszerint a párt egyes politikusai azt képzelik, hogy nekik mindent szabad (lásd például a földrajzinév-bizottság történetet). Nyilvánvaló, ha ez a vélekedés a hasonló ügyeknek köszönhetően közkeletűvé válik, az nagyon komolyan alááshatja a Fidesz és a kormány hitelességét.
Kapcsolódó írásunk: Már nem Kóka, hanem Lázár a Jani
Az állatorvosi ló
Lázár Jánosnak szemmel láthatóan valami elképesztő érzéke van ahhoz, hogy újabb és újabb húzásaival megszemélyesítse mindazt, amit az átlag magyar szavazó teljes joggal rühell a magyar politikai elitben: a „Nekem jár!”-szemléletet (költségtérítés-bajnoki cím, Audi S8, lézerblokkoló), az újgazdag anyagiasságot („Akinek nincs semmije, az annyit is ér!”) és az agresszív gátlástalanságot (az Alkotmánybíróság elleni „bosszú”, és most a hódmezővásárhelyi hirdetés).
A magyar politikusok többsége nem véletlenül ügyel rá, hogy tetteivel minél kevésbé erősítsen rá ezekre a sztereotípiákra. Egy ilyen figura ugyanis minden politikai párt számára komoly terhet jelent: minél magasabb pozícióban van, annál nagyobbat. Emlékezetes, hogy Lázár Audi S8-asának története után a Medián februári felmérése szerint a politikus ismertsége 60-ról 73%-ra nőtt, népszerűsége pedig 36-ról 31%-ra esett.
Meddig marad a helyén?
Az eddigi tapasztalatok azt sugallják, hogy Orbán Viktor biztosan nem fogja lecserélni azokat az embereit, akiket az ellenfelei folyamatosan támadnak. Még akkor sem, ha a kritikák számtalan irányból érkeznek és teljesen megalapozottak – lásd Matolcsy György esetét, akiről a leghevesebb kritikák közepette jelentette ki a miniszterelnök, hogy ő a jobbkeze. A támadások tehát csak megerősítik Lázár János pozícióját Orbán Viktornál, eközben viszont nagyon is ártanak a Fidesznek.
Ám az a gyanúnk, hogy amennyiben például a frakcióvezetőnek sikerülne néhány hónapot viszonylag botránymentesen lehúznia, abban az esetben a kormányfő is máshogyan gondolkozna. Hiszen ebben az esetben Lázár János esetleges menesztését nem mások, nem az ellenzék kényszerítené ki, hanem az már a pártelnök-miniszterelnök úgymond saját elhatározása lehetne.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.