Rogán javaslata arra fog minden vállalkozót ösztönözni, hogy ne vegyenek fel legálisan átlagbér alatt kereső alkalmazottat. 2014-ben a kormány legnagyobb fejfájása a beígért új munkahelyek hiánya lesz. (Fotó: MTI/hirado.hu)
Úgy tűnik, Rogán Antal a fejébe vette, hogy megtorpedózza a kormány legfőbb gazdaságpolitikai célkitűzéseit. Ha a fene fenét eszik is, ő bizony akkor is megpróbálja rosszabb helyzetbe hozni a kormányt a 2014-es választásokra. Máshogyan ugyanis nehéz értelmezni azt a javaslatát, amely az állami forrásoktól és megrendelésektől való eltiltással szankcionálná azokat a vállalkozásokat, amelyek nem kompenzálják a bruttó 300 000 forint alatti fizetésűeknek az új adószabályok miatti bércsökkenését.
Egykulcsos adó: miért jó?
A Véleményvezér nem nagy barátja az egykulcsos adónak. Elsősorban azért nem, mert egy szűk felső rétegen kívül kevesen járnak vele jól, és szerintünk a kormány ugyanennyi pénzből egy okos kétkulcsos adóval sokkal több szövetségest tudott volna megnyerni egy kínálatoldali gazdaságpolitika számára. Kétségtelen azonban, hogy az egykulcsos adónak van egy óriási előnye: mégpedig az, hogy egyszerű. Könnyű bevallani és könnyű ellenőrizni, és mint ilyen, az egykulcsos adó eddig a kormány egyetlen látható lépése a söralátét méretű adóbevallás felé.
Az egyszerűség pedig azt is jelenti, hogy mindenfajta hazai és külföldi tőkebefektető számára átláthatóbb környezetet teremt, és ezáltal hozzájárulhat – még ha önmagában marginális mértékben is – az új munkahelyek teremtéséhez. A magyar kis- és középvállalkozások megsegítéséről meglehetősen sokat beszélő kormányzat gazdaságpolitikai lépései közül ez azon kevesek egyike, amely akár valóban segítheti is a vállalkozókat.
Egykulcsos adó: miért rossz?
Az egykulcsos adónak van azonban egy nagy hátránya is. Egy olyan hátránya, amivel mindenki mindvégig tisztában volt, csak valahogy a kormány nem volt hajlandó tavaly ezt elhinni vagy elismerni. A hátránya az, hogy bizony sokan buknak vele. Egészen konkrétan a minimálbéresek jelentős reáljövedelem-veszteséget kénytelenek elkönyvelni amiatt, hogy immár az ő jövedelmük is 16%-on adózik, míg az átlagos jövedelműeket az adójóváírás szigorodása miatt éri veszteség.
Ha valaki választási matematikában gondolkozik, akkor nagyon hamar rájöhet arra, hogy Magyarországon sokkal kevesebb vállalkozó van, mint minimálbéres vagy átlagos jövedelmű. Ennek megfelelően az egykulcsos adó bevezetése önmagában egészen biztosan szavazatvesztést okoz a kormánynak.
Forrás: Medián
Káros kármentés
Nekünk úgy tűnik, hogy a kormány (ha feltételezhetjük, hogy a valóságban természetesen nem Rogán egyéni ötletéről van szó) túl későn kapott észbe, és próbálja meg korrigálni ezt a meglehetősen nyilvánvaló politikai hibát. A szóban forgó javaslattal gyakorlatilag megpróbálják rászorítani a vállalatokat arra, hogy annyival emeljék az alacsony jövedelműek bérét, hogy az érintettek reáljövedelme az új adózási szabályok bevezetésével ne csökkenjen. Ám mint minden ilyen utólagos intézkedés, ez is sokkal több kárt fog okozni, mint hasznot.
Először is természetesen így eltűnik az egykulcsos adó nagy előnye: mostantól ugyanis ellenőrizni kellene majd’ minden vállalkozásnál, hogy valóban megtörtént-e a béremelés. Ennyit a kevesebb és átláthatóbb adminisztrációról, valamint a kiszámíthatóbb szabályozásról. De még ha sikeres is lesz ez az intézkedés és tényleg megemelik a vállalkozók a vonatkozó béreket, ez csak arra fog minden vállalkozót ösztönözni, hogy ne vegyenek fel legálisan átlagbér alatt kereső alkalmazottat. Ez azért is rossz hír, mert Magyarország híres-hírhedt foglalkoztatási hiányát már eddig is ennek a csoportnak az alacsony munkavállalási aránya okozta.
Öngól
A Véleményvezér már régóta mondja, hogy 2014-ben a kormány legnagyobb fejfájása a beígért új munkahelyek hiánya lesz. A mostani Rogán-javaslat csak rontani fog ezen a helyzeten.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.