Minden szervezetelmélet alaptézise, hogy a vezető napja is 24 órából áll. Az eddig is gyenge érdekérvényesítési képességű humán minisztérium veszélyesen nagy lesz. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
A miniszterként szinte láthatatlan Réthelyi Miklós lemondása után Balog Zoltán veszi át a humán csúcsminisztérium vezetését. Az óriási és többek között emiatt is rosszul funkcionáló, gyenge érdekérvényesítési képességgel rendelkező szervezet azonban még további két államtitkársággal bővül, ami azt jelenti, hogy Balog egy egészen brutális méretű gigaminisztérium vezetését kapja feladatul.
Ajánlott írásunk: Ángyán József vs oligarchák: 2-0
A 24 óra az 24 óra
Ahogyan a Véleményvezér még 2010-ben számos alkalommal írt róla, az államigazgatás további centralizálása és maga a csúcsminisztériumi rendszer egy rendkívül veszélyes dolog. Mivel egyszerű államtitkárságokká degradálódnak olyan stratégiai fontosságú területekek, mint az oktatás vagy az egészségügy, ezért ezeknek a területeknek már nem csupán a miniszterelnök vagy a parlamenti frakció, hanem már a miniszter kegyéért is versenyezniük kell. És nem csak a kegyéért, hanem az idejéért is: mert bizony minden szervezetelmélet egyik legalapvetőbb tézise, hogy a vezető napja is legfeljebb 24 órából áll.
Minél több terület kerül egy vezető alá, logikus módon egyenként annál kevesebb figyelmet tud majd szentelni azoknak. A Nefmi két éves története pedig világosan megmutatta, hogy ez a szervezeti adottság milyen módon lassítja a munkát és hátráltatja a kommunikációt, illetve gyengíti egy-egy komoly konfliktusokat felvállaló államtitkár pozícióját – és itt elég csak a belülről folyamatosan fúrt Szócska Miklósra gondolni.
Ahelyett azonban, hogy az eddigi tapasztalatokból tanulva a már csak mérete miatt is nehezen irányítható, lomha humán csúcsminisztériumot karcsúsítanák, még tovább hizlalják a a társadalmi felzárkózásért és az egyházakért felelős államtitkársággal.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Könnyebb volt elvenni a pénzt
De a szóban forgó minisztérium esetében nem csak a struktúra, hanem sokszor a pozíciókat betöltők személye is része a problémának. Ugyanis ebben a minisztériumban államtitkári szinten is több olyan ember került kinevezésre, akiknek sem szakmájukban, sem a Fidesz-frakcióban nincs különösebb támogatottsága, ehelyett egyedül a miniszterelnöktől függenek – akinek viszont megint csak nem maradt elég ideje rájuk.
Szőcs Géza és Hoffmann Rózsa – akikre a fenti leírás feltétlenül ráillik – működése világosan megmutatta, ez a helyzet milyen hátrányokkal jár: eredeti elképzeléseik megvalósítása helyett csupán az a szerep jutott nekik, hogy a forráskivonásokhoz asszisztáljanak, sokszor saját korábbi szakmai meggyőződésük és terveik ellenében. Ha ugyanis egy-egy államtitkár nem képes magának elég figyelmet kiharcolni főnökeitől, ráadásul még saját szakmájának meghatározó figurái sem támogatják őt, akkor az eredmény könnyen az általa felügyelt terület elhalása lesz.
Már csak ezért is kívánatos lenne, hogy Réthelyi mellett Hoffmann és Szőcs is távozzon. Biztató, hogy jelen pillanatban az utóbbira jó esély látszik, és elszomorító, hogy az előbbire alig.
Olvasd el ezt is: Áder nem Orbán, és talán nem is lesz
Orbán bizalma elég?
A Nefmiből Emmivé átnevezett minisztérium körüli szervezeti és személyi változásokkal, illetve azok irányával azonban akad egy harmadik gond is. Bár Balog Zoltán tevékenységét romaügyekben nagyra tartjuk, azonban muszáj megemlíteni, hogy ismét egy olyan miniszter kerül a gigantikus tárca élére, aki bár élvezi a miniszterelnök bizalmát, de nem irányított még nagy szervezetet. Sajnálatos módon az elmúlt húsz év tapsztalata is azt mutatja, ha csak valaki nem egy vezetői géniusz, akkor hatalmas szervezetet nem fog tudni hatékonyan irányítani megfelelő tapasztalat nélkül. Ebben az esetben azért különösen éles a probléma, mert ekkora minisztérium élén kellően tapasztalt vezető sem állt még Magyarországon.
A kormányfő úgy gondolja, ha az előző miniszter nem bírta a terhelést, akkor erre a megoldás az, hogy az utódjára még több terhet kell rakni. Túl sok és túl fontos területet bíz egyetlen emberre. Akármennyire is szeretnénk bízni Balog Zoltánban, a Véleményvezér szerint ez aránytalanul nagy kockázat.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.