Félő, hogy hamarosan példát is láthatunk majd arra, hogy földeket és házakat sajátítanak ki a kormány vagy a kormányhoz közel álló vállalkozók számára „fontos projektekben". (Fotó: fidesz.hu)
Egy új javaslat szerint a magyar állam abban az esetben is kisajátíthatna egy ingatlant, amennyiben azt a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánítja. Talán elsőre a fenti hír nem tűnik túlságosan fontosnak a legtöbb olvasó számára, ám a Véleményvezér szerint nagy horderejű, sőt elvi jelentőségű kérdésről van szó. Ez a javaslat egyszerűen rossz és veszélyes.
Ajánlott írásunk: Elindultunk az Európai Egyesült Államok felé
Amikor fontosabb a közösség érdeke
A kisajátítás ősi jogintézmény, melynek alakulása a kulturált országokban szinte mindenhol hasonló utat járt be az évszázadok során. Lényege, hogy az állam (kártalanítás mellett) elvehesse más földjét vagy házát, amennyiben azt a közérdek megköveteli. Erre persze mindenütt csak kivételes esetekben kerülhet sor és az államnak szigorú szabályokat kell betartania. Szinte mindenhol bürokraták, nem pedig politikusok döntenek az ilyen ügyekben, és csak olyan esetekben hagyják jóvá a kisajátítást, ha a kisajátítással biztosított tevékenység közösségi előnyei jelentősen meghaladják a tulajdon elvonásával okozott kárt. Például akkor, ha az ország két felét összekötő Duna-híd megépítését egy kétszáz négyszögöles legelőn bejegyzett özvegyi jog akadályozza.
Azonban már nem ilyen egyértelmű a közérdek elsőbbsége a magánérdekkel szemben egy olyan esetben, amikor például egy minisztérium szeretné felújítani épületét, ezért a mellette lévő háztömböt kisajátítaná (szintén valós példa). Pontosan ezért nagyon fontosak a garanciális szabályok az ilyen esetekben. Természetesen az új javaslat éppen ezeket a garanciális szabályokat iktatná ki. Az új szabály ugyanis gyakorlatilag azt tenné lehetővé, hogy ha a kormány valamit fontos beruházásnak nyilvánít, akkor az építési hatóság a kisajátításkor a közérdek-magánérdek kérdését nem is vizsgálhatná.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Vissza fognak vele élni
Két probléma van ezzel az ötlettel. Egyrészt az, hogy egy újabb jogosítvánnyal bővítené a kormány mostanra már valóban végtelennek tűnő jogkörét. Márpedig ha valamit megtanulhattunk az elmúlt évtizedekben (és sajnos ebben nem kivétel az elmúlt két év sem, sőt), az az, hogy ha egy új jogosítvánnyal politikai vagy önös célból lehet döntést hozni, akkor előbb, mint utóbb arra sor is kerül. Félő, hogy hamarosan példát is láthatunk majd arra, hogy földeket és házakat sajátítanak ki a kormány vagy a kormányhoz közel álló vállalkozók számára „fontos projektekben".
A másik probléma némileg összetettebb. A kisajátítás ugyanis azért egy kivételes dolog, mert a magántulajdon szentségét sérti. Sajnálatos módon a magántulajdon sértetlenségét a magyar politika sosem értette, és mindig úgy tekintett erre kérdésre, mint valami ősi kövületre vagy középkori babonára. A baj csak az, hogy a magántulajdon szentsége nem valamiféle lózung nyugaton, és a nyugati befektetők többek között éppen ezen a kérdésen keresztül vizsgálják az egyes országokat. Nagyot téved a magyar politika, amikor azt hiszi, hogy egy nyugati befektetőt csak az érdekel, hogy egy országban mekkora profitot tud realizálni.
Egy befektetőt elsősorban a befektetésének biztonsága érdekli, és az elvárt profitot is ahhoz méri. Minél nagyobb a befektetés kockázata, mondjuk, mert a kormány kisajátíthatja önhatalmúlag a tulajdonát, annál inkább olyan körbe sorolják az országot, ahol gyorsan és magas profitot kell elérni, és nem hosszú távra berendezkedni. Ezért veszélyes minden olyan intézkedés, ami a tulajdon sértetlenségét csorbítja, különösen, amennyiben arra politikusokat hatalmaz fel.
Olvasd el ezt is: De akkor miért zavartuk el az IMF-et?
Kulturált országban nem szokás
A Véleményvezér nem gondolja, hogy a magyar kormány szándékosan folytatna olyan politikát, ami a nyugati befektetőket elijeszti. Sokkal inkább azt látjuk ebben az esetben, hogy ismét egy olyan megoldást szeretnének törvényi szintre emelni, amivel a kormány a politikai akarát mindenek felett, az államigazgatáson is átnyúlva tudja érvényesíteni a számára fontos esetekben. Közben pedig megint nem veszik észre, hogy olyan intézményeken is átgázolnak, amelyeket kulturált országokban sérthetetlennek tekintenek.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.