Orbán Viktor központosította, amit tudott: az önkormányzatok szociális feladataitól a kórházakon át az iskolákig. Megannyi történet kering, hogy a központilag beszerzett gáz/villany/papír/ceruza drágább lett. Az új rendszer egyszerűen kevésbé hatékony. (Fotó: facebook/orbanviktor)
Az iskolák államosítása kapcsán kialakult helyzet egyre inkább a második Orbán-kormány politikájának állatorvosi lova kezd lenni. Állatorvosi ló, hiszen tömören összefoglalja az elmúlt három év kormányzati politikájának talán legnagyobb problémáját, a világmegváltó lendülettel megvert hozzá nem értést.
Ajánlott írásunk: Állami mobilszolgáltató: így tett keresztbe magának a Fidesz
Attól, hogy nagyobb, még nem lesz olcsóbb is
Már maga az ötlet is nagyon meredek: valaki kitalálta, hogy az összes magyar iskola működését egy szervezet kell, hogy irányítsa. Még a marxista-leninistán végzett üzemgazdászok rögeszméje volt az, hogy ami jó nagy, az szükségszerűen hatékony is. Közben az elmúlt hetven évben évről-évre ennek ennek ellenkezője derült ki: ami jó nagy, az esetek többségében kevésbé hatékony. A rögeszme valahogy mégis megmaradt: amikor az egyszeri magyar politikus költséget akar csökkenteni, akkor központosít.
Nincs ez máshogyan Orbán Viktornál sem. Központosított ő mindent, amit tudott: az önkormányzatok szociális feladataitól a kórházakon át az iskolákig. Megbízható számok a bevett jó magyar kormányzati szokásnak megfelelően nem érhetőek el ezen lépések előzményeiről és következményeiről, de megannyi történet kering arról, hogy ki tudja miért, a központilag beszerzett gáz/villany/papír/ceruza drágább lett, mint amikor kicsi, a túlélésükért küzdő egységek vásárolták őket.
„Mióta átvették az iskolát, nincs megoldva a takarítás, pár napja hányásos-hasmenéses megbetegedések vannak az iskolában, 72 óra alatt sem intézett semmit a KIK. Voltunk egy hat órás megbeszélésen a tankerületi igazgatóval, egyetlen kérdésre sem tudott konkrét választ adni. Mindenre azt válaszolta, hogy majd megkérdezi a központtól", írták az egyik iskolából múltkori cikkünkre. Ugyanezt a választ adta egy másik levélírónknak is a tankerületi vezető, aki csak azt ismételgette a felmerülő problémákkal kapcsolatban, hogy „majd megkérdezem az elnök asszonyt (Marekné Pintér Arankát)!"
Mert amit a magyar politikus - és sajnos azt kell mondanunk, különösen Orbán Viktor - nem hajlandó megérteni, az az, hogy a mérettel együtt növekszik a komplexitás is. És azok a rendszerek, amelyek nincsenek felkészítve a kezelt problémák komplexitásának drámai megugrására, el fognak veszni az így jóval bonyolultabbá váló feladatokban. A végén pedig ahelyett, hogy a rendszer gyorsabb, pontosabb és olcsóbb lenne, lassabb, pontatlanabb és bizony drágább lesz.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Azt sem tudják, hogyan kellene
De a probléma nem áll meg a tervezésnél. Egyszerűen hihetetlen, de a magyar államigazgatás - és ebben szinte semmi különbség nincsen Orbán és Gyurcsány országlása között - egyszerűen nem alkalmas a jogszabályátírásnál több előkészítést igénylő változások levezénylésére. Aki már látott ilyen átalakításokat a magyar kormányzati szférán kívül is, az tudja, a szabályok papíron történő átírása még csak kezdetnek is kevés, nem hogy megvalósításnak.
Az új szabályokat, új folyamatokat részletesen dokumentálni és tesztelni kellene, az érintetteket betanítani és természetesen először próbaüzemet tartani, hogy a szükségszerűen felmerülő hibákat ezután ki lehessen javítani. A magyar államigazgatás ebből semmit nem tud. Tegyük hozzá, jelentős részben azért nem, mert nincsenek olyan vezetőik, akik akár csak hallottak is volna a felsorolt lépések szükségességéről. Nem, Hoffmann Rózsa különösebben nem lóg ki a kudarcos miniszterek és államtitkárok végeláthatatlan sorából. Persze ő a sikertelenebbek közé tartozik, de alig-alig láttunk valakit az elmúlt húsz évben, aki lényegesen máshogyan nyúlt volna területének problémáihoz, mint ő.
Így aztán fel sem tűnik se a miniszterelnöknek, se Balog Zoltán miniszternek, se a már említett oktatási államtitkárnak, hogy az általános iskolák működtetési rendszerét nem lehet egyik hétről a másikra megváltoztatni. Hogy néhány hét mindennek a tervezéséhez sem elég, nem hogy a lebonyolításához.
Nem tudják, hogy mit nem tudnak, ezért azt sem tudják, hogy mennyire nem értenek hozzá. Így pedig marad a tudást kompenzálni hivatott "erő", és annak kommunikációs fitogtatása, az agresszív nagyotmondás és a problémák letagadása.
Olvasd el ezt is: Kemény bosszút állna a kormány, ha tudnának törvényt írni
Görcsös akarással
Ami a fentiekből klasszikusan az Orbán-kormány jellemzője, az a kétharmad és a miniszterelnök vágyai által gerjesztett görcsös változtatni akarás, melyek miatt ezek a problémák nem csupán egy-egy területen válnak látványossá, hanem gyakorlatilag mindenütt. Kormányzási tudás híján a kormány, amelyik mindent meg akar változtatni, mindenhol csak a hozzá nem értését fogja demonstrálni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.