Eddig a magasan képzettek voltak vevők Bajnai üzeneteire, az alacsony képzettségűeknél viszont egyelőre nem tudott hatni. Nem is annyira a tartalom, hanem a csomagolás esetében lenne még sok tennivalója az Együtt 2014-nek. (Fotó: Huszti István/Index)
Bajnai Gordon és az Együtt 2014 hétfőn bemutatta gazdasági programjának kereteit. A tegnap elmondottakban sokszor annyi értelem volt, mint amennyit a kormány és az ellenzék az elmúlt három évben erről a témáról együtt összehordott. A kérdés inkább az, hogy az elkövetkező napokban sikerül-e Bajnaiéknak mindezt közérthető és kézzelfogható üzenetekre lebontani. Mert utóbbira nagy szükségük lenne.
Ajánlott írásunk: A plebejus kormány és az elit
Egyet kell vele érteni
A Bajnai Gordon által felvázolt gazdaságpolitikai elemzéssel nehéz lenne vitatkozni.
Az elmúlt húsz év gazdaságpolitikai értelemben valóban kudarc, melynek tényleg az egyetlen jelentős pozitív mellékhatása az volt, hogy legalább nem záródtak el az egyéni felemelkedés csatornái Magyarországon. Mint ahogy a volt miniszterelnök is hangsúlyozta, és ahogy ez valóban nagyon sokak meggyőződése volt, a Fidesz 2010-ben felismerte, hogy hatalmas változásra van szükség. Ugyanakkor azzal az állítással sem lehet vitatkozni, hogy a megvalósult változás végül egy még rosszabb irányba történő fordulást jelentett: korábban „csak" az ország szakadt le, de most már az egyéneknek is alig maradt lehetőségük felemelkedni. A mobilitási csatornákat ugyanis az egykulcsos adó, a felsőoktatás fizetőssé tétele és az aktívak úton-útfélen történő sarcolása gyakorlatilag elzárta. Az egész országnak rosszul megy, és közben a középosztály tagjainak még a reményük is elveszett, hogy személyes sorsukat jobbra tudják fordítani.
Az Orbán-kormány egyik nagy „eredménye" pedig az, hogy olyan különlegesen rossz helyzetbe lavíroztak minket, hogy most egy balközép miniszterelnök-jelölt gazdasági helyzetértékelésével kell a közélet teljes józan spektrumának egyetértenie. Azonban Bajnaiéknak 2014-ben elsősorban nem az ő egyetértésükre lesz szükségük, hanem a választókéra.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem teljesen világos még a recept
De milyen receptet javasolnak Bajnaiék a kiútra? Választási programról lévén szó, természetesen senki nem várja az összes részlet ismertetését, azonban még a sajtóbeszámolók alapján tájékozódni kívánó olvasó is meglehetős kakofóniával találkozik.
Az egyik vezető internetes portál arról beszélt, hogy adóelképzeléseit mutatta be Bajnai, míg másutt komplett gazdaságpolitikai programról lehetett olvasni. A meglehetősen részletes beszámolót nyújtó portfolio.hu írásában egy felsorolást is olvashatunk, de abból meg átfogó üzenetet nem tudtunk kiolvasni. Az adóalkotmány, a sárga lap vagy éppen az egykulcsos adó eltörlése mindenképpen üdvözlendő ötletek, de a tudósítások alapján nem világos, hogy ezek hogyan állnak össze egy egésszé.
Az Együtt 2014 konkrét tervei:
1. Adóalkotmány bevezetése. Olyan alkotmány, amely rögzíti az adózás kereteit. Ebben többek közt lefektetnék, hogy adótörvényt évente csak egyszer lehet módosítani.
2. Átláthatóbb, programalapú költségvetési tervezés. Régi Költségvetési Tanács visszaállítása.
3. Az egykulcsos adórendszer helyett újra progresszív rendszer kell. Meg kell találni a progresszió ideális mértékét, a korábbi hibákból is le kell vonni a tanulságokat. Bevezetnének egy felső adókulcsot a havi bruttó négyszázezer felett keresőknél, (max. másfélszeres marginális adókulccsal) és visszahoznák az adójóváírás rendszerét.
4. Az Orbán-kormány munkahelyvédelmi akcióterve jó, folytatni kell a munkahelyteremtő járulékcsökkentő intézkedéseket.
5. Sárgalap-rendszer. A hatóságok nem elsőre bírságolnának behajtás jelleggel.
6. Különadók elvonták a növekedés forrásait, az új kormánynak európai szintre kell csökkentenie az adók mértékét. Ezzel párhuzamosan azonban fontos, hogy a szektorok növeljék a gazdaságot élénkítő aktivitásukat.
7. A foglalkoztatáspolitika az oktatáspolitikánál kezdődik. A röghöz kötést el kell törölni, csökkenteni kell a szegregációt, pedagógus életpálya-modell szükséges.
8. Közbeszerzési rendszer átalakítása. Az állam csak úgy köthetne szerződést magáncéggel, hogy a szerződést egyből nyilvánosságra hozza.
9. Vállalkozástámogatási központ létrehozása, cégalapítás időtartamának lerövidítése, automatikus adóregisztráció.
10. Pártfinanszírozási reform
11. Munkanélküli ellátás időtartamának emelése, közmunkaprogram átalakítása, munkaügyi kirendeltségek átalakítása.
12. Országos lakó- és középület-felújítási program, 12 év alatt 80 ezer munkahely. Értelmiségi fiatalok vidéki letelepedését támogató programok.Bajnai: Nem ígérünk Kánaánt (Index)
Megpróbáltunk nagyon odafigyelni, és így úgy tűnt, hogy a jó kormányzás mottóját célul tűző Bajnai komolyan vette a feladatot és azonnal megpróbált kézzelfogható célokat is meghatározni (például a Transparency International nemzetközi korrupciós rangsorában való számottevő előrelépést), illetve hogy bizonyos területeken komoly visszafogottságot mutatott és nem engedett az esztelen ígérgetés nyilvánvaló csábításának. Ez mindenképpen üdvözlendő, de az ilyen finomságokat nagyon kevés szavazó fogja érteni, értékelni pedig még annyi se.
Olvasd el ezt is: Lassan már csak a Fidesz védi a kommunista ügynököket
El is kell tudni mondani
Ugyancsak tegnap jelent meg az Ipsos felmérése, mely fontos adatokat közöl az Együtt 2014 szavazói bázisának összetételéről. Ennek legfontosabb tanulsága az, hogy elsősorban a diplomások és a magasan képzettek voltak vevők Bajnai üzeneteire. Az alacsony képzettségűeknél viszont egyelőre nem tudott hatni.
A következő időszakban kiderül, hogy sikerül-e az Együtt 2014-nek szélesítenie a jelenlegi bázisát a tegnap meghirdetett program segítségével. A tartalma alapján akár meg is tehetnék, a kérdés inkább az, hogy készen áll-e a csomagolás.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.