Könnyű lenne azzal elintézni a kitüntetés-botrányt, hogy egyszerű figyelmetlenségről és egy vezetői hibáról van szó. A helyzet sokkal súlyosabb, a valódi hiba ugyanis a rendszerben van. (Fotó: MTI)
A fél nemzetközi sajtót bejárta a hír és az amerikai, valamint az izraeli nagykövet tiltakozását is kiváltotta, hogy Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter Táncsics-díjjal tüntette ki Szaniszló Ferencet. Bár a miniszter kérésére tegnap a díjazott visszaadta kitüntetését, érdemes megvizsgálni, egyáltalán hogyan is állhatott elő ez a helyzet. Ugyanis a „félredíjazásra" nem csupán a miniszter egyéni hibájából, hanem rendszerszintű problémák miatt került sor.
Ajánlott írásunk: Egy állam, amelyik nem működik
Nem volt ideje...
Az eset egyik legfőbb tanulságaként csak ismételni tudjuk, amit szűk egy évvel ezelőtt már leírtunk: „minden szervezetelmélet egyik legalapvetőbb tézise, hogy a vezető napja is legfeljebb 24 órából áll". Akkor Orbán Viktor úgy gondolta, a humán csúcsminisztérium sikertelenségéért a korábbi tárcavezetőt, Réthelyi Miklóst terheli a felelősség. A józanabbak számára persze nyilvánvaló volt, egy ekkora méretű szervezetet eleve szinte lehetetlen jól és komolyabb hibák nélkül irányítani. Ráadásul a vezetőcserével egy időben a minisztériumot még növelték is további két államtitkársággal.
Balog Zoltán azzal magyarázta Szaniszló kitüntetését, hogy több mint száz kitüntetettről lévén szó egyszerűen nem volt ideje utánanéznie, kik is kapják a díjat, így többek között a tévésnek az elmúlt években kifejtett tevékenységéről sem volt fogalma. Ne legyenek illúzióink, természetesen a mindenféle kitüntetéseket osztogató miniszterek ritkán szokták pontosan tudni, kikkel ráznak kezet. Ez az eset leginkább azt bizonyítja, hogy a gyakorlatilag nyolc tárcát irányító miniszter és csapata számára a kultúra területe a legutolsó, és annak már szinte semmi személyes figyelem nem jut miniszteri szinten.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
...és nem is szóltak a miniszternek
De talán sokkal tanulságosabb az a kérdés, hogy egyáltalán hogyan juthatott el a Szaniszló Ferenc kitüntetéséről szóló előterjesztés a miniszter asztaláig? Az eset iskolapéldája lehetne annak a Fidesz védjegyévé vált gyakorlatnak, hogy miért vágja a kormány önmaga alatt a fát, amikor döntéseit rendszeresen a szakmai és iparági szereplők véleményét figyelmen kívül hagyva hozza meg. Nem is kérdés, hogy egy normálisan működő bürokrácia esetén Szaniszló kitüntetése már a minisztériumi döntéshozatal legalsóbb szintjein azonnal elbukott volna. A Fidesz-kormány az államapparátus túlközpontosításával azonban huszadrangú kérdésekben is elvonta az ilyen jogköröket, a politikai parancs pedig folyamatosan felülírja a szakmai, sőt az ésszerűségi szempontokat.
Pedig a Szaniszló-ügyben is láthatóvá vált, hogy a szakmai szűrő igenis működik, hiszen a díjazásokat véleményező, egyébként politikailag is „megbízható" szakmai bizottságon Szaniszló Ferenc kitüntetése rögtön fennakadt. Azonban álláspontjukat a minisztériumban egyszerűen lesöpörték az asztalról. Másrészt az is tudható, hogy Szaniszlót valamifajta politikai akarat juttatta a díjhoz: a kitüntetettek listájára a frissen kinevezett kulturális államtitkár, Halász János tette fel, akinek pedig az lett volna a feladata, hogy kulturális ügyekben segítsen tájékozódni miniszterének és szintén egyfajta szakmai szűrőként működjön.
Olvasd el ezt is: Orbán az alkalmatlanságot eltűri, az önállóságot nem
A hiba a rendszerben van
Mélyen ironikus, hogy Balog Zoltán Halász elődjét, L. Simon Lászlót éppen azért váltotta le, mert az nem értett egyet azzal, hogy a politikai nyomulás bizonyos esetekben mindenfajta szakmai megfontolást tromfol. Ez a veszély többé láthatóan nem fenyeget: Szaniszlón túl ugyanis két másik nem kevésbé szélsőséges nézeteket képviselő személy is magas állami kitüntetést kaphatott. Könnyű lenne tehát azzal elintézni a kitüntetés-botrányt, hogy egyszerű figyelmetlenségről és vezetői hibáról van szó.
Mára egyszerűen a Fidesz-kormány normális működésének része lett a döntéshozatal túlközpontosítása és a szakmai vélemények rendszeres mellőzése, aminek a következményei egyre gyakrabban ütnek vissza a kormányra. A helyzet így sokkal súlyosabb: a valódi hiba ugyanis a rendszerben van, annak kijavítására pedig éppen ezért semmi esély.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.