Mindaddig, amíg az EU ellenlépései nehezen követhető és távoli kimenetű kötelezettségszegési eljárásokban és Barroso-levelekben merülnek ki, Orbán Viktor hátradőlhet. Ezek ugyanis nem befolyásolják a magyar választókat. (Fotó: Burger Barna)
Látszólag meghátrált a magyar kormány az alkotmánymódosítás ügyében, a valóságban azonban inkább amolyan „hozott is ajándékot, meg nem is"-kísérletről van szó. Mindaddig, amíg nem kell közvetlen és jelentős belpolitikai veszélyekkel számolnia a kormánynak, nem fog semmilyen jelentős változtatást végrehajtani a stratégiai fontosságúnak tekintett elképzeléseiben.
Ajánlott írásunk: Durvul: nyomozókat küldtek Simorékra
Elvehetik az EU-pénzeket
A múlt hét végén nyilvánosságra került, hogy José Manuel Barroso ismételten levelet írt Orbán Viktornak, amiben felhívta a miniszterelnök figyelmét arra, hogy a negyedik alkotmánymódosítás néhány eleme a Bizottság értelmezése szerint ellentétes az Unió alapelveivel.
Mindeközben egy erdélyi magyar lap azt írta, az Európai Néppárt fontolgatja, hogy kizárja soraiból a Fideszt. Ezt az értesülést gyorsan és hitelesnek tűnően cáfolta az EPP, hogy aztán a szóban forgó forrás úgy módosítsa értesülését, hogy az Európai Néppárt mintegy fele nagyon távol lévőnek érzi magát a Fidesztől, bármit is jelentsen ez. Bár lehetséges, hogy pusztán egy teljesen alaptalan értesülésről van szó, nekünk valószínűbbnek tűnik az a magyarázat, hogy az erdélyi újság egy az EPP-ben a Fidesszel szemben valóban meglévő ellenérzést nagyított fel cikkében.
Végül, de nem utolsósorban közeledik az az időpont, amikor az Európai Tanácsnak döntenie kell arról, hogy mely országok esetében folytatják a túlzottdeficit-eljárást (EDP). Amennyiben hazánk esetében negatív döntés születne, úgy nagy valószínűséggel felfüggesztenék az EU-pénzek egy jó részének folyósítását is.
A fentiekből is nyilvánvaló, hogy a magyar kormánynak egyre több nehézséggel kell számolnia EU-s ügyek tekintetében.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A konfliktus nem ijeszti meg Orbánt
Önmagában a nemzetközi konfliktusok nem igazán ijesztik meg Orbán Viktort, sőt nekünk úgy tűnik, hogy bizonyos mértékben immáron saját politikájának helyességét is azon méri, hogy az provokál-e elegendő ellenérzést külföldön.
Ugyanakkor a magyar kormányfő szemét egyértelműen 2014 áprilisára veti és csakúgy, mint az elmúlt években, most is az a kérdés határozza meg lépéseit, hogy a szóban forgó konfliktusok vajon inkább hoznak vagy visznek szavazatokat. Mindaddig, amíg az EU ellenlépései nehezen követhető és távoli kimenetű kötelezettségszegési eljárásokban és Barroso-levelekben merülnek ki, a miniszterelnök hátradőlhet. Ezek ugyanis nem befolyásolják a magyar választókat.
Más a helyzet az EDP ügyével, illetve az európai jobboldali szervezetekből való, hangsúlyozottan hipotetikus kizárásukkal. Előbbi azzal fenyeget, hogy az EU-pénzek elvesztésével a kormány a bizonytalanok döntő többségéről is lemondhat. Utóbbi pedig alááshatná azt az egyébként is ingatag koalíciót, ami a meggyőződéses Fidesz-hívők és a pártot egyre inkább legkisebb rosszként választók között még mindig megvan. Ha a Fideszt esetleg az Európai Néppárt kizárná soraiból – és megint csak semmi bizonyíték rá, hogy ez valódi lehetőség volna –, akkor a nem harcos fideszesek egy jelentős része minden bizonnyal meginogna Fidesz-szavazói mivoltában.
Olvasd el ezt is: Orbán már az EU-pénzek elbukására készülhet
Az időnyerés is elég lehet
Ezért aztán Orbán Viktornak olyan választ kell adnia a fenti kihívásokra, melyek egyrészt nem idegenítik el Barrosót és a többi európai miniszterelnököt, illetve pénzügyminisztert annyira, hogy azok adott esetben az EDP-szavazás pillanatában már csak politikai megfontolásokból is Magyarország ellen döntsenek.
Az esetleges EDP-vereség egy ilyen esetben viszont hólabdaszerűen egy csomó más eseményt is beindíthatna, hisz ekkor az derülne ki, hogy Orbán Viktor mögött már nincs politikai támogatás az Unión belül. A magyar miniszterelnök tehát demonstrálni akarja, hogy ő változtat, ha kell, ezért aztán olyan, alapvetően technikai lépéseket eszközöl, amelyek kapcsán elmondhatja, hogy kormánya legalább próbál alkalmazkodni.
Ez nyilván csak időnyerésre alkalmas, de mivel az EDP-ről szóló szavazás vészesen közeleg, ezért lehet, hogy pusztán az időnyerés is elegendő lesz.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.