Ára van annak, hogy kikerülünk a túlzottdeficit-eljárás alól: olyan további bevételszerzési módszerekhez folyamodott a kormány, melyek az egyébként is meglévő recessziót tovább mélyítik. (Fotó: Index)
A túlzottdeficit-eljárás alól való kikerülést Magyarországon Orbán Viktor politikai győzelmeként fogják elkönyvelni. Erről a tényről azonban elsősorban nem Orbán Viktor, hanem a gyakorlatilag nem létező ellenzék tehet. Ha ugyanis ez győzelem a kormánynak és az országnak, akkor a legcsúnyább pürrhoszi fajtából való.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Régóta próbáljuk
Tegnap az Európai Bizottság úgy döntött, hogy Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, és ezzel az Unió történetének leghosszabb ilyen eljárása zárult le. Hazánk ugyanis közvetlenül uniós csatlakozása után máris az eljárás hatálya alá került és ott is maradt egészen mostanáig. Történt mindez azért, mert sem a 2004-10 közötti szocialista kormányok, sem az azt követő Fidesz-kormány nem tudta eddig megoldani, hogy a költségvetési hiányt kiszámítható és előre látható módon az EU által megszabott 3%-os szint alatt tartsa nem csak az aktuális évben, hanem az azt követőben is.
Nem mondhatjuk, hogy az elmúlt három évben ne próbálta volna ezt elérni az Orbán-kormány: igenis akarta, sőt mindezt részben meggyőződésből, részben balekségből még politikai céllá is tette. Mégis nem kis részben a korábbi gazdasági miniszter inkompetenciájának, részben a miniszterelnök teljesen feleslegesen konfrontatív Európa-politikájának köszönhetően ezt csak a kormányzati ciklus vége felé sikerült teljesíteni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Megölték a növekedést
És mindezért az ország nagyon nagy árat fizetett. Azért, hogy a költségvetési hiányt annak ellenére 3% alatt lehessen tartani, hogy közben egykulcsos adót vezettek be és hogy a külföldi befektetők egy részét szinte elüldözték, olyan további bevételszerzési módszerekhez folyamodott a kormány, melyek az egyébként is meglévő recessziót tovább mélyítették. Ma ott tartunk, hogy a 2011 elején még 5-7%-os növekedésről fantáziáló, és a 3%-os növekedést legrosszabb esetként tervező kormány győzelemnek érzi, hogy az idén icike-picikével, jó esetben fél százalékkal a nulla fölött lesz a növekedés.
Ennél is nagyobb probléma azonban az, hogy a kormány által kialakított új hivatalos és nem hivatalos monopóliumok és oligopol struktúrák, a dilettáns és teljességgel kiszámíthatatlan törvényhozási gyakorlat, és az ezekre még feleslegesen ráöntött üzletellenes retorika történelmi mélységekbe taszították a beruházások szintjét. Nem csak a külföldiek beruházásait, hanem a hazai vállalatokét is. A jelenlegi beruházási szint mellett hazánk nem is lehet képes a már említett 0% körüli "növekedésnél" jobb teljesítményre. Egy-egy évben lehet jobb az érték, de utána automatikusan visszazuhanunk erre a szintre, mert az országban meglévő tőkeállomány nem tesz lehetővé ennél tartósan magasabb szinten.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
Rámegy a növekedés
Ha lenne ebben az országban kompetens és hiteles ellenzék, akkor az az elmúlt két évben rámutatott volna, hogy a vergődés egyre kevésbé a múlt kétségtelenül meglévő terheinek öröksége, hanem inkább a jelenlegi kormány saját maga által kreált problémáinak a következménye.
A jó hír, hogy kikerültünk a túlzottdeficit-eljárás alól, a rossz, hogy ennek azért kellett ilyen hosszú ideig húzódnia 2010 után, mert a mostani kormánynak saját intézkedései hatását kellett túlkorrigálnia, és mindezért sokévi növekedéssel fizettünk és fogunk fizetni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.