Pont a tolerancia és a sokszínűség hívői próbálják megkérdőjelezni, hogy mások saját istenükre hivatkozzanak. Pedig ez is egy teljesen legitim értékválasztás.
A jelenkori magyar történelemben először jelent meg Isten neve egy törvényben, mégpedig a Fidesz-KDNP-nek a Trianon-emléknapról szóló javaslatában. Baloldaliak és liberálisok ezen felháborodtak, mondván, Istennek semmi keresnivalója ott, illetve sérti egyház és állam szétválasztását. De igazuk van-e?
Semleges állam: mítosz
A hivatalos liberális ideológia szerint az Isten szónak azért nincs keresnivalója semmilyen közügyben, mert ellentmond a (felekezeti szempontból is) semleges állam koncepciójának.
A semleges állam koncepciója azonban egy liberális illúzió. Bizonyos helyzetekben ugyanis dönteni kell: két lehetőség van, "A" és "B". Nincs se "C", se tartózkodás. Ha a választás az "A"-ra esik, akkor "B" támogatói sértődnek meg és fordítva.
Például: a magyar jogrend sérti azokat, akik úgy gondolják, hogy egy homoszexuális ne fogadhasson örökbe gyereket. És ugyanígy sérti a marihuána legalizálását kívánókat az a törvény, ami ezeket a szereket illegális kábítószernek minősíti. Pedig e kérdésekben is megpróbálta magát a törvényhozó világnézetileg semleges pózban feltüntetni.
Hiába, a döntés mindkét esetben végül egy határozott értékrendszer mentén született: az előbbit a liberális, az utóbbit a konzervatív világnézet fűtötte.
Mi a baj Istennel?
És ugyanez a helyzet az Isten-kérdéssel is: az, hogy eddig minden törvényből kihagyták Istent, nem azt jelentette, hogy az állam semleges volt. Hanem azt, hogy folyamatosan azoknak kedvezett, akik a vallást és a vallásosokat háttérbe akarták szorítani.
A Véleményvezér itt zárójelben megjegyzi, hogy az az elképzelés, miszerint a vallás szigorúan magánügy, s mint olyan, semmi keresnivalója a közéletben, szintén nem abszolút igazság: csupán egy (liberális) álláspont a sok közül. A vallásosok számára ugyanis a vallás több, mint magánügy: egyenesen közügy. Nemcsak hit, hanem életmód, értékrendszer és elkötelezettség - sokaknak misszió.
Nincsen abban tehát semmi rossz, ha a parlamenti képviselők többsége úgy érzi, meg kell említeni Istent egy szimbolikus törvény bevezető részében. Nyilván vannak, akiket bánt Istent szerepeltetése a törvényben. Másokat pedig Isten kihagyása bántana, ahogy eddig is.
2010. évi … törvény a Nemzeti Összetartozás melletti
tanúságtételről
Mi, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének tagjai, azok, akik hiszünk abban, hogy Isten a történelem ura, s azok, akik a történelem menetét más forrásokból igyekszünk megérteni
, hazánkért és a magyar nemzet egészéért, az Alkotmányban rögzített felelősségünk jegyében, a magyarság egyik legnagyobb történelmi tragédiájára, a történelmi Magyarországot szétdaraboló, s a magyar nemzetet több állam fennhatósága alá szorító, 1920. június 4-én aláírt békediktátumra emlékezve...
A törvényben ráadásul az istenhit nem az állampolgárok, hanem a képviselők egy részének hiteként jelenik meg. Saját nevükben beszélnek, nem is másokéban. Pedig utóbbit is megtehetnék: azért választották ugyanis képviselővé őket, hogy az emberek helyett és nevében hozzanak döntéseket.
Akár az emberek pillanatnyi többségi álláspontjával szemben is.
Hogy jön ide az egyház?
Érdekes a másik ellenérv, az egyház-állam szétválasztásának felemlegetése is. Ez is egy tipikus félreértelmezés: az Istenre való hivatkozás ugyanis semmiféle intézményes vallást nem feltételez, vagy emel állami szintre. Egy biztos: az egyház-állam szétválasztása nem azt jelenti, hogy a parlament ne deklarálhatná, hogy Isten kérdése a képviselők, vagy az ország számára fontos.
Máskor, máshol toleranciára, sokszínűségre, Európára, humanizmusra, multikulturalizmusra hivatkoznak – és teszik mindezt nem kevesebb vallásos hevülettel. Érdekes, hogy pont a tolerancia és a sokszínűség hívői próbálják megkérdőjelezni, hogy mások saját istenükre hivatkozzanak.
Bár éppen nem divatos, és talán sokakat zavar is: ez van. Az Istenre való hivatkozás egy törvényben teljesen legitim értékválasztás.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-oldalához!
Hozzászólás előtt olvasd el moderációs elveinket!
>> FORRADALOM HELYETT REFORMKORT!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.