A Moody's után a Fitch is leminősítheti Magyarországot. De számít-e ez bármit is? Van-e értelme inkább keménykedni a hitelminősítőkkel? Heti szavazás-összesítőnk.
A hírek szerint nagyon úgy tűnik, hogy a Moody's után a Fitch Ratings is le fogja minősíteni hazánkat - a várakozások szerint egy, de rossz esetben akár két kategóriával is. A hír apropóján szokásos hétvégi szavazás-összesítőnkben azt vizsgáljuk meg, hogy blogunk olvasói mit gondolnak a hitelminősítőkről, illetve arról, ahogyan a Fidesz-kormány a leminősítésre reagál.
Itt nem a Moody's kormányoz! című írásunkban Kósa Lajos kijelentése kapcsán foglalkoztunk a témával, és a következőket írtuk: "Ideje viszont eloszlatni egy félreértést! Nem azért van nagy súlyuk a hitelminősítőknek, mert az előrejelzéseiket olyan sokan vennék komolyan. A pénzügyi válságból ugyanis nem csak a magyar közvélemény tanulta meg, hogy például a Moody’s mennyire reaktívan működik, hanem a befektetésekkel főállásban foglalkozók is. Nem is az elemzéseik mélysége teszi őket megkerülhetetlen tényezővé, hanem az, hogy az ő értékeléseik határozzák meg, hogy például melyik állampapírból mennyit vehetnek a legnagyobb befektetők. Hiszen éppen a pénzügyi válság miatt hoztak az egész világon a korábbinál is szigorúbb szabályokat arról, hogy a legkockázatosabb, ún. bóvli kategóriájú értékpapírokból még kevesebbet és még drágábban vásárolhatnak a legnagyobb intézmények."
Olvasóinknak két kérdést tettünk fel. Elsőként azt, hogy szerintük számít-e, hogy mit mondanak a hitelminősítők. Nézzük a válaszokat!
Olvasóink közel azonos arányban válaszolták, hogy a hitelminősítők szava nagyon fontos, illetve, hogy fontos, de a helyükön kell őket kezelni. Mindössze 4% választotta a "nem"-opciót.
Második kérdésünk Kósa Lajos reakciójára vonatkozott: van-e értelme keménykedni a hitelminősítőkkel?
10% gondolta úgy, hogy meg kell mutatni, ki a úr a házbál, velük szemben 85% szerint viszont a keménykedésnek nincs semmi értelme.
A Véleményvezér őszintén reméli, hogy az újabb leminősítéseket el tudjuk kerülni, ha viszont nem, akkor azt, hogy a kormány részéről egy fokkal kifinomultabb kommunikációt láthatunk majd.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.