A kormányt igazán fenyegető veszély nem az operaházi tüntetés, hanem a kétszámjegyű állampapírhozam felbukkanása. A szavazókat nem a jogállami kérdések foglalkoztatják, hanem a pénztárcájuk. (Fotó: Földes András/Index)
Az elmúlt hetek eseményeinek betetőzéseként hétfőn civil szervezetek és ellenzéki pártok tízezreket vittek az utcára, hogy közösen tiltakozzanak az új alaptörvény életbe lépése, illetve az azt ünneplő operaházi rendezvény ellen. A tüntetés apropójának és üzeneteinek a kiválasztása azonban világosan megmutatta a szóban forgó szervezetek korlátait. Az Operaháznál, az alaptörvény ellen, ráadásul egy értelmiségi csoportok által dominált rendezvényen tüntetni ugyanis a választópolgárok döntő többsége számára: úri vircsaft.
Ajánlott írásunk: Újévi kívánság: soha többet olyat, mint 2011!
Bármennyire szomorú is ezt leírni, de valódi népharagot a jogállam csorbítása, a közmédia elfoglalása vagy éppen az új alaptörvény nem fog kiváltani. Annál inkább az olyan kérdések, melyeket az emberek a saját pénztárcájukon is megérezhetnek: a svájci frank és az euró árfolyama, illetve az új beruházások és munkahelyek hiánya.
Fontos kérdések, de rétegtémák
Minden elismerésünk az LMP-é, mely december 23-án másfél év után először bizonyította, hogy még a parlamenti vita korlátozása és az ellenzék partvonalra szorítása ellenére is tud valódi és ütőképes ellenzékként viselkedni. A karácsony előtti lendületet jól vitték tovább az éhségsztrájkoló közmédiások támogatásával, és úgy tűnik, példájuk ragadós lett, hiszen tegnap bebizonyosodott, hogy a magyar baloldal is képes a hatékony utcai politizálásra.
Nem lehet azonban nem észrevenni, hogy mind az értelmes parlamenti munka korlátozásával, mind a közmédia szerkesztési gyakorlatával, mind pedig az alaptörvénnyel szembeni demonstrációk alapvetően a fővárosi elit számára fontos ügyek köré szerveződtek. Ahogy az Index idézi tudósításában: „Ez egy minőségi tüntetés volt – mondja egy saleshouse-os lány a demonstráció után egy kávézóban, a nagy számú középosztálybeli tüntetőre célozva.”
Ezek a témák valóban fontosak, ám régen az MSZP, később pedig a Fidesz is azért válhattak nagy pártokká, mert képesek voltak kilépni ebből a gondolati körből. Megértették, hogy a szavazók döntő többségét elsősorban nem ezek a kérdések foglalkoztatják. Ugyanígy a fővárosi elit is egy fontos réteg, akiknek a véleménye hosszú távon jelentős befolyással lehet a szavazók egészére – de csak akkor, ha a vidéki és a nem az elithez tartozó Magyarország számára fontos témák mentén is tudnak mozgósítani.
Nem a tüntetés volt a legfontosabb hír
A Véleményvezér úgy gondolja, a hétfői nap legfontosabb híre és az Orbán-kormány jövőjét igazán fenyegető veszély nem az operaházi tüntetés volt, hanem a kétszámjegyű állampapírhozam felbukkanása. Ez ugyanis azt jelzi, hogy egyre inkább eszkalálódni látszik a kormányzat gazdaságpolitikájával kapcsolatos nemzetközi bizalmatlanság, ami azonnal jelentkezik a forint árfolyamában.
Hétfőn 256 forintot kellett fizetni egy svájci frankért. Amikor Orbán Viktor hivatalba lépett, még csak 195 forintot. Az a nyolcszázezer devizahiteles magyar család, akik a végtörlesztésben nem tudtak rész venni, hónapról-hónapra súlyos tízezrekkel fizetnek azért, mert Orbán Viktor gazdasági szabadságharcot hirdetett, majd elbukta azt. Ezek az emberek, bár minden bizonnyal van véleményük az alaptörvényről vagy éppen a parlamenti ellenzék lehetőségeinek a korlátozásáról, 2014-ben mégis azokra fognak szavazni, akikről elhiszik, hogy könnyítenek az ő megélhetési nehézségeiken.
Olvasd el ezt is: 2011: Magyarország nagyon egyedül maradt
Figyelemre méltónak tartjuk az LMP kezdeményezéseit, csakúgy mint a civil szervezetek teljesítményét, de ha a jelenlegi kormány hiteles alternatíváiként akarnak megjelenni, akkor a gazdaságpolitika terepén kell felvenniük a harcot. A jelenlegi helyzetben csak olyan ellenzéki erőnek van esélye igazán fajsúlyos tényezővé válnia, akiről a választók többsége elhiszi, hogy kivezetheti az országot abból a szakadékból, ahova éppen most tartunk.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.