Amerika a sajtószabadság hangos védelmezője világszerte. Ezért érdekes, hogy most azt teszik szóvá, hogy a közmédiában ellenzéki túlsúly érzékelhető.
Az USA külügyminisztériumának éves emberi jogi jelentése szerint a magyar közszolgálati médiában a Fidesz szempontjait nagyobb mértékben vették figyelembe. A kijelentés különösen azért szembeötlő, mert az elmúlt nyolc év jelentéseiben a kormányoldalra vonatkozóan nem tobzódtak hasonló mondatok. A jelentés szövege intő jel a Fidesznek, hogy hogyan is látja Washington a magyar jobboldalt.
„Kiegyensúlyozás”
Az amerikai külügyminisztérium korábban leginkább csak arra hívta fel a figyelmet, hogy „egyes állítások” vagy az „ellenzék panasza” szerint a közszolgálati médiumokban kormányzati befolyás volt. Nyolc év alatt csupán egyszer mondta ki a minisztérium nyíltan és egyértelműen, hogy a közszolgálati sajtóban a baloldali pártok saját politikai érdekeiket érvényesítik.
Külön érdekesség a jelentések megfogalmazása. 2002 és 2003-ban azt tartalmazzák a médiára vonatkozó bejegyzések, hogy a közszolgálati sajtóban a kormány személyi döntésekkel igyekezett „kiegyensúlyozni" a médiaviszonyokat. „Kiegyensúlyozni”: ízlelgessük a kifejezést!
Ezen mondatok egy olyan ember számára, aki az elmúlt nyolc évet Magyarországon töltötte, egészen meghökkentőek. Azokról a közszolgálati csatornákról beszélünk ugyanis, ahol például az ország legnézettebb reggeli műsora, a Napkelte is futott. Utóbbi az a műsor, ahova ellenzéki politikus évekig be sem tette a lábát. De beszélhetnénk a közrádióról is, ahol a „kiegyensúlyozott” hírszerkesztést egy MSZP-s parlamenti képviselő felesége szimbolizálta.
De mindez nem volt elégséges az amerikai külügynek korábban, hogy a masszív kormányzati befolyást elismerje.
Ellenzéki sajtó
Amerika a sajtószabadság hangos védelmezője világszerte. Ezért érdekes, hogy most azt teszik szóvá, hogy a közmédiában ellenzéki túlsúly érzékelhető. Az elmúlt két évtizedben pont azt hallhattuk lépten-nyomon, hogy a sajtószabadságra a kormányzati befolyás jelent veszélyt. „A sajtó mindig ellenzéki!” – oktatta ki Antall Józsefet az akkori magyar média.
Talán Amerikának túl demokratikus lett Magyarország? Nem valószínű. A mostani kijelentés sokkal inkább arról árulkodik, hogy az amerikai külügy hogyan látja a Fideszt.
A Fidesz hibája...
Az amerikai diplomácia az elmúlt húsz évben kiváló kapcsolatot épített ki a magyar baloldallal, beleértve a volt állampárti sajtó képviselőit is. Ezen nincs mit csodálkozni, hiszen nagy részük – a jobboldaliakkal szemben – már a rendszerváltáskor világot látott emberként kiválóan tudott angolul.
Emellett a baloldal mindig sok figyelmet fordított a kapcsolatok ápolására, amit a Fidesz sosem tett meg. Így érthető, ha az amerikai külügyminisztérium még most is a magyar baloldal távcsövén keresztül látja a Fideszt.
Az ügy tanulsága az, hogy ha az új kormány pozitív képet akar magáról kialakítani Amerika szemében, saját távcsövüket kell az amerikaiak kezébe adniuk, hogy a tengerentúlról azon keresztül lássák Magyarországot. Enélkül ugyanis a Fideszről biztosan torz kép fog visszaköszönni az amerikai jelentésekben.
>> OBAMA: PÜRRHOSZI GYŐZELEM - keddi vezérvéleményünk
>> PEDOFÍLIA: NEM A CÖLIBÁTUS AZ OKA - hétfői vezérvéleményünk
Írások a témában:A Népszabadság szerint a köztévé szemét az MSZP-vel (comment:com)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.