Fideszes körökben nagyon hamar közkeletűvé vált az a magyarázat, miszerint egy előre kitervelt, központilag megszervezett lejárató akcióról van szó. Ennyire nem értik, hogyan működik Nyugat-Európa. (Fotó: hetivalasz.hu)
Ma délelőtt Orbán Viktor az Európai Parlamentben fogja előadni a magyar elnökség tervezett programját, ugyanakkor várhatóan szembe kell néznie azokkal az európai politikusokkal, akik bizony kínos kérdéseket fognak feltenni neki a médiatörvényről. A Véleményvezér őszintén reméli, hogy a miniszterelnöktől másfajta válaszokat hallhatunk majd, mint eddig.
Mi a baj a fideszes reakciókkal?
Jól emlékszünk rá, a Fidesz kezdetben vagy nem reagált, vagy cinikus érvekkel utasította vissza a médiatörvényt érő kritikákat (pl. "nem is olvasták", "már európai országokban is ilyen szabályozás van" stb.). Amikor pedig a felháborodás már valóban nemzetközi méretűvé nőtt, fideszes körökben nagyon hamar közkeletűvé vált az a magyarázat, miszerint itt valójában egy előre kitervelt, központilag megszervezett lejárató kampányról van szó.
Ez az összeesküvés-elmélet nagyon jól mutatja, hogy egyrészt milyen mélyen élnek még jobboldali körökben is a kádárizmus gondolkozási mintái, másrészt azt is, hogy a Fidesz mennyire nem érti, hogyan működik Nyugat-Európa. Az a gondolat ugyanis, hogy minden, ami a közéletben történik, mindössze látszat, csak egy kis cirkusz a népnek, és kizárólag csak a színfalak mögött, ki nem mondott érvek alapján dől el minden – tipikusan a Kádár-rendszerre jellemző mentalitás. Persze mondanunk sem kell, hogy a kádári Magyarország valóban így működött: amit a tévében mondtak és az újságban megírtak, azt kicsit is értelmesebb ember már nem hitte el. És valóban mindenki biztos lehetett benne, hogy a valódi döntések pártirodák cigarettafüstös műbőrfoteljeiben születtek, soha meg nem magyarázott okok és érdekek mentén.
Mi a különbség?
Igen, így működött valamikor a Kádár-rendszer – de nem így működik napjaink Nyugat-Európája. És ez az, amit a médiatörvény kritikái kapcsán sokan nem értenek. Természetesen nem vagyunk naivak és nem gondoljuk azt, hogy minden lényeges kérdés kizárólag a parlamenti és médianyilvánosság előtt dőlne el. Hogy ne volnának elhallgatott motivációk, „magánérdekek” vagy titkos megállapodások. De azt is látni kell, hogy a nyugati világának valóban az alapköve a nyilvánosság és a szólásszabadság. A nyilvánosság előtt elhangzott szónak pedig önmagában hatalma van, az nem csupán „titkos hatalmak szolgálója”.
Pontosan ezért óriási félreértés azt gondolni, amit számos fideszes vezető informálisan, de már kamerák előtt is hangoztat: hogy az egész botrány hátterében tulajdonképpen a hazai baloldal, az újabb verzió szerint pedig a német nagyvállalatok állnak (hiszen a különadó a németországi magyar leányvállalatokat sújtja a leginkább). A magyar kormány nyugodtan megharmadolhatná vagy akár el is törölhetné a különadót, egészen biztosak vagyunk benne, hogy a médiatörvény körüli felhajtás ettől még nem szűnne meg.
Ez a történet ugyanis nem arról szól.
De akkor miről?
A médiatörvény, az Alkotmánybíróság korlátozása, a magánnyugdíjpénztárak államosítása vagy éppen a különadók miatt érkező nyugati kritikák nagyon könnyen kiolvashatóan egyetlen tényezőről szólnak: a bizalomról. Az egyik lépés a másikat erősítette, és a médiatörvény volt talán az utolsó csepp a pohárban. Nyugat-Európa tényleg egyre kevésbé bízik a magyar kormányban, abban, hogy az európai értékek mentén és az európai játékszabályokat betartva fog kormányozni. Ezért is utasították el a kormányoldal azon képviselőit, akik bár elismerték, hogy a médiatörvény lehetőséget ad a visszaélésre, de fogadkoztak, hogy semmi „olyasmi” nem fog történni. Vannak esetek, vannak kormányok, amikor ezt el lehet hinni: a magyar kormányban azonban egyre kevésbé bíznak.
Nagyon reméljük, hogy a Fidesz vezetői ezt kezdik végre megérteni, és hogy a miniszterelnök ma már nem a kritikák mögött sejtett titkos motivációkra, hanem magukra a kritikákra fog reagálni. A bizalom visszaszerzése enélkül biztosan nem fog sikerülni.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: