Orbán 2011 legfontosabb feladatának az alkotmányozást tartja. Ez kifejezetten rossz döntés: egy új alkotmány szükségessége biztosan nem fér rá Magyarország 50 legégetőbb problémájának listájára. (Fotó: Index)
Orbán Viktor tegnapi évértékelője meglehetősen hasonlított a tavalyihoz és az azelőttihez. Ám mivel Orbán Viktor most nem az ellenzék vezéreként, hanem regnáló kormányfőként értékelt évet, más szemmel néztük és az elvárásaink is mások voltak. A Véleményvezér csalódott.
A beszéd értékelése előtt fontos leszögeznünk, hogy mit is vártunk. Elsősorban azt, hogy a miniszterelnök értékeljen: vonjon korrekt mérleget az elmúlt évről. Mit csináltak jól, mit rosszul, és hogy mi következik mindebből a 2011-es évre. Egyenes beszédet vártunk, konkrét terveket.
Mit kaptunk?
Többször kifejtettük már, hogy Orbán Viktor megválasztása óta talán már túl sokszor tart hasonló stílusú szónoklatokat. Beszédei ráadásul gyakran nagyon általánosak, néhol már dagályosak. Az embernek az az érzése, hogy az ilyen beszédek nem is egy miniszterelnökhöz, hanem egy államfőhöz, de leginkább egy népszónokhoz illenek. Félő, még a jó gondolatok is elvesznek a sok frázis és nagy szavak között.
Persze nem akarunk finnyáskodni, annak is megvan a maga szépsége, amikor egy kormányfő képes felülemelkedni a mindennapok ügyes-bajos dolgain. Ha olykor értékeli saját szerepét is, illetve országának helyét a világban, és megosztja gondolatait korának globális problémáiról. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a magyar történelemben óriási hagyománya van a hasonlóan nagy ívű, képszerű, hasonlatokkal, idézetekkel teletűzdelt beszédeknek. A Monarchia, illetve a Horthy-rendszer országgyűlési felszólalásai például igen ritkán követték az angolszász világban megszokott pragmatikus politikai beszédek mintáját. A hasonlóan romantikus, szentimentális monológok voltak közkeletűek akkor is.
Ehhez a tradícióhoz csatlakozni nem baj, sőt dicséretes, amennyiben nem borulnak fel az arányok, és a szóvirágok nem mennek a tartalom rovására. Tények vagy tervek nélkül ugyanis a legszebb, legjobban megírt beszéd is üres lózungok és közhelyek gyűjteményévé, és így parodisztikussá válik. A modern demokráciában pedig különösen megkerülhetetlenek a tartalmi elemek, konkrétumok egy politikai programbeszédben, évértékelőben.
A Véleményvezér éppen ezért úgy érezte, a miniszterelnöktől nem egy évértékelőt kaptunk. Orbán Viktor sokkal inkább politikai filozófiáját, ars poeticáját tárta ismét a közönsége elé.
Mi hiányzott?
Pedig jó alkalom lett volna ez, hogy a miniszterelnök büszkén sorolja az elért eredményeket, ugyanakkor emelt fővel beismerje a hibákat, és azokból levonja a megfelelő következtetéseket. Utóbbi teljesen elmaradt: az összefogás éve, megújulás éve, gyarapodás éve és egyéb kifejezések mögött nehéz bármiféle váltás szándékát felfedezni. A beszéd alapján úgy tűnik, a 2011-es év egyenes folytatása lesz a tavalyinak – bár még ebben sem lehetünk biztosak, hiszen konkrét tervekről a miniszterelnök valóban egyáltalán nem beszélt.
A beszéd egyik fő üzenete, hogy a kormányfő 2011 legfontosabb feladatának az alkotmányozást tartja. Nagyon sajnáljuk, mert szerintünk ez kifejezetten rossz döntés. A magyar állam és társadalom különösebb problémák nélkül hosszú ideig ellenne a mostani alkotmánnyal. Meggyőződésünk, hogy a hatályos alkotmánnyal kapcsolatos problémák és egy új alkotmány szükségessége nem fér rá Magyarország 50 legégetőbb, legnagyobb problémájának listájára. A Véleményvezért is sokkal jobban érdekelték volna a miniszterelnök tervei a nagy elosztó rendszerekről, a munkahelyteremtésről, költségvetésről, demográfiáról.
Vagy bármilyen más, valódi és sürgető problémáról.
Mit kezdjünk vele?
Néhány héttel ezelőtt tartotta évértékelőjét Obama elnök is. Obama az elvárásokkal szemben egy nagyon az általánosságok szintjén mozgó beszédet tartott. Az Egyesült Államok megújulásáról, megújításáról, az amerikai értékekről, a munkáról beszélt. Szónoklata még saját táborában sem éppen aratott osztatlan sikert. Egy kommentátor szellemesen sommázta: sok elnöktől hallottunk már hasonlóan nagy ívű, konkrétumoktól mentes évértékelő szónoklatot, de leginkább akkor állnak ezzel elő, amikor fogalmuk sincs, hogy a valóságban mi történik az országban, és nem tudják, mit kellene csinálniuk.
Nagyon reméljük, hogy Orbán Viktor esetében nem erről van szó.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.