A rendvédelmieknek nem lehet, a bíráknak viszont muszáj. Semmi koherencia. A Fidesz hol az ország érdekét tartják szem előtt, hol a pártpolitikai érdeknek rendel alá mindent. (Fotó: Lakatos Péter/MTI)
A múlt héten a Fidesznek a nyugdíjakkal kapcsolatos két intézkedése váltott ki komoly ellenállást. A kormány eltörölné többek között a rendvédelmi dolgozók korkedvezményes nyugdíjazását: egy rendőrnek például így 57 helyett 63 éves koráig kellene dolgoznia. A bírókat azonban éppen ellenkezőleg, 70 helyett már (jelen állás szerint) 62 éves korukban nyugdíjba küldené a Fidesz.
Valószínűleg nemcsak a Véleményvezérnek tűnt fel, hogy a két intézkedés nincs összhangban egymással.
Korkedvezmény? Eltörölni!
A magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája az eltartottak óriási aránya: a 10 milliós Magyarországon mindössze 3,7 millió ember dolgozik. Ennek a helyzetnek a kialakulásához a nyugdíjrendszerünk, különösen a korkedvezményes nyugdíjak intézménye nagyban hozzájárult. Még mielőtt bárki érzéketlenséggel vádolna minket, leszögezzük: a rendvédelmi dolgozók érvei méltányolhatóak, hiszen a köz érdekében valóban egészségüket, sőt sokszor életüket teszik kockára. Ám hozzájuk hasonlóan számtalan más csoportnak legalább ilyen meggyőző érvei vannak arra, hogy az adófizetők miért tartsák el őket annak ellenére, hogy még képesek lennének dolgozni.
A korkedvezményes nyugdíjazás hazai rendszere egyszerűen abszurd: az állam emberek százezreinek engedte meg, hogy különösebb gond nélkül vonuljanak nyugdíjba akár 55-58 évesen, ezért őket hosszú évekkel tovább kell állami pénzből eltartani. Ám a politikusoknak kifizetődőbb volt populista módon kezelni a kérdést, fenntartani azt az amúgy tarthatatlan illúziót, miszerint az ember egyre korábban és egyre magasabb juttatásért vonulhat majd nyugdíjba.
Éppen ezért bátor volt a Fidesz részéről ez ellen fellépni. De nemcsak bátor, hanem ésszerű, az ország hosszú távú érdekét szem előtt tartó döntés született. A kétharmados felhatalmazást pont az ilyen nehéz döntésekre találták ki; öröm látni, hogy a Fidesz a hatalmát jól is tudja is használni.
Ajánlott írásunk: Egymillió új munkahely: mit tehet a Fidesz?
Az érem másik oldala
Egyébként is megdöbbentő lenne, de az előző intézkedés után különösen abszurd a kormány másik döntése, miszerint a bíróknak ellenben 62 évesen be kellene fejezniük pályafutásukat. Többezer, jó fizikai és szellemi állapotban lévő, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező emberről van szó, akiket ezentúl szintén az adófizetőknek kell majd eltartaniuk. És akkor arról nem is beszéltünk, hogy a bírók nyugdíja nyilván nem egy kategória mondjuk a rendőrökével, tehát korai nyugdíjazásuk tovább terheli a költségvetést.
A rendvédelmi szervek nyugdíjai kapcsán úgy tűnt, hogy a Fidesz képes racionális, az ország érdekét szolgáló döntést hozni. A bírói nyugdíjak kérdése viszont arra bizonyíték, hogy a kormány saját rövidtávú politikai érdekeit mindennél fontosabbnak tartja. A párt ugyanis most éppen nem jön ki jól a bírói karral, különösen annak felsővezetésével, és mivel csak úgy nem lehet őket kirúgni, hát nyugdíjba kényszerítik őket. Ebben az esetben pedig sem a szakmai, sem a gazdasági szempontok nem számítanak. Ráadásul a Fidesz még a látszatra sem ügyel, hogy legalább kicsit elegánsabb módon távolítsa el azokat, akik nem tetszenek neki.
Kétarcúság
Ez a két, egymással homlokegyenest ellentétes döntés ismét jó példa a Fidesz politikájának kétarcúságára. Az egyik oldalon az ország hosszú távú érdekét tartják szem előtt és szakítanak a populista politizálással, a másik oldalon azonban a rövidtávú pártpolitikai érdeknek rendelnek alá mindent. Teljességgel hiányzik a koherencia: egy adott témában a Fidesznek vagy nincs egyértelmű álláspontja, vagy ha van is egyértelmű irány, a napi pártpolitikai érdekek rendre „meghekkelik” a rendszert.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.