A Fidesz kormányzásának első harmada után úgy néz ki, az a politikai erő lehet majd kihívóként esélyes, amelyik leigazolja Bajnait. (Fotó: Huszti István/Index)
A négyéves ciklus egyharmadához közelít a Fidesz-kormány. A Medián szerint a kormánypárt támogatottsága tavaly május óta a teljes népesség körében 50-ről 31%-ra csökkent, a Tárkinál pedig 45-ről 24%-ra, miközben kiemelkedően magas azok aránya Magyarországon, akik nem tudnának pártot választani. Ebből is az következik, hogy a Fidesz legnagyobb ereje jelen pillanatban az, hogy még nincs valódi politikai alternatívája.
Sejtésünk szerint egészen addig, amíg vissza nem tér a politikába az előző kormányfő.
Ajánlott írásunk: Gyurcsánytól Vonáig: mit csinált a magyar ellenzék?
Mi a baj a parlamenti ellenzékkel?
Olcsó húzás lenne, ha most az ellenzéki pártok gyenge teljesítményét kezdenénk el boncolgatni – elég talán annyi, hogy a Jobbik egy kifulladóban lévő heccpárt, az LMP egy pártnak álcázott erőtlen civil mozgalom, az MSZP pedig már évek óta saját belső harcaival, hiteltelenségével és víziótlanságával van elfoglalva. Ám a legnagyobb probléma a jelenlegi parlamenti ellenzékkel, hogy soraikban is jobbára ugyanolyan „vegytiszta” politikusok ülnek, mint a Fideszben.
A Fidesz büszkén vállalja krédóját, hogy a kormányzás során elsősorban pártpolitikai érdek, világnézet, ideológia alapján kell a fontos kérdéseket eldönteni. Ennek megfelelően a Fidesz felhagyott a megszokott társadalmi és iparági egyeztetésekkel, sőt már a látszatát sem tartják fenn, hogy nem totálisan pártpolitikai alapon hoznak döntéseket. És ez az, amiben egyelőre láthatóan az ellenzék sem képes valós vagy életképes alternatívát felmutatni.
A Véleményvezér úgy látja, hogy azoknak, akik kiábrándultak a kormányból, nagyrészt pontosan azzal a politikával van bajuk, mely nem elemez, nem készít elő, nem hallgat másokra, hanem kardcsapásszerűen vág mindenhova (ha kell, visszamenőleges hatállyal). Így aztán valószínűsíthető, hogy a Fidesz valódi kihívója pont egy olyan erő lesz, mely hitelesen tudja állítani, hogy a döntéseket megalapozottan és óvatosan, kielemezve, megfelelő egyeztetések után hozza meg. És ahogy mondtuk, nem látszik, hogy a jelenlegi parlamentben lenne most ilyen erő.
Miért pont Bajnai Gordon?
Tisztázzuk: nem a „szakértő-mítoszra” gondolunk, erre a százezerszer lejáratott szocialista frázisra, ahol a szakértés valójában nem volt más, mint ötlettelenség, sodródás és amatőrizmus. Amiről mi beszélünk, az egyszerűen csak a Fidesz jelenlegi politikájának az ellentettje.
Ha végignézünk a jelenlegi magyar közéleten, azt látni, hogy ehhez a képhez Bajnai Gordon áll a legközelebb. A Bajnai-kormány távolról sem volt a Véleményvezér kedvence, és a volt kormányfő szerintünk eddig nem bizonyította, hogy kiemelkedő vezető lenne. Mégis el kell ismernünk, hogy Bajnainak sikerült felépítenie egy olyan tekintélyt, ami a kormányzása után is megmaradt. A volt kormányfőnek egy olyan politikai üzenettel sikerült magát asszociálnia, miszerint a lényeges döntéseket meg lehet hozni korrekt szakmai előkészítés mellett, a kisstílű pártpolitikai érdekeket háttérbe szorítva. Bár ez sokkal inkább egy ügyes politikai kommunikációnak az eredménye, mint amennyire valóság, de el kell ismernünk azt is, hogy ezt a képet semelyik más eddigi kormányfő nem tudta volna magáról kialakítani.
Egy biztos: ennek a politikai háttérnek és imázsnak egyre nagyobb értéke van, különösen a mostani kormányzásból kiábrándult tömegek szemében.
Kell egy arc
Lehet azon vitatkozni, hogy egy politikus mennyire döntsön szigorúan a politikai hitvallása alapján, de a Véleményvezérnek meggyőződése, hogy a jelenlegi viszonyok mellett az a politikai erő lesz sikeres, amelyik hitelesen tudja magát a Fidesz politikájának ellenpólusaként felmutatni. Tömegdemokrácia pedig nincs politikusi személyiségek nélkül, ezért ehhez nem elég egy program vagy egy párt, hanem kell egy arc is.
Most, a kormányzás első harmada után úgy néz ki, az a politikai erő lehet majd kihívóként esélyes, amelyik le tudja igazolni, maga elé tudja majd állítani Bajnai Gordont.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.