Az igazi baj az, hogy nemcsak Kövér László gondolja ezt, hanem szinte az egész Fideszben így látják a világot. Pedig ideje volna észrevenni, hogy nincs háború és nincs forradalom. (Kép: Székely Bertalan festménye)
Kövér László a hétvégén a Fidesz fiataljait okította. A Fidelitas rendezvényén elmondott beszédében a házelnök többek között kijelentette, hogy a jelenlegi ciklus, a Fidesz kormányzása „Magyarország utolsó esélye”. Az igazi baj az, hogy nemcsak Kövér László gondolja ezt, hanem szinte az egész Fideszben így látják a világot.
Ajánlott írásunk: Miért beszél Orbán Viktor mindig háborúról?
Utolsó esély? Ugyan!
A Véleményvezér nagyra tartja, ha egy politikus átérzi tetteinek a felelősségét és tudatában van annak, hogy rossz döntéseinek milyen következményei lehetnek. Különösen, mivel az elmúlt tíz évben pont azt éreztük, hogy a kormányokat ez mintha nem is érdekelte volna. Mégis, az legalább ekkora probléma, amikor politikusok nem reálisan mérik fel az ország helyzetét és túlértékelik saját szerepüket.
Ha valaki 2011-ben azt állítja, hogy a Fidesz kormányzása és ez a négy év Magyarország utolsó esélye, az egyszerűen nem érti a világot és nem ismeri a magyar történelmet.
Kövér László szerint a jelenlegi kormányzati ciklus, vagyis a 2010 tavaszán elkezdődött négy év Magyarországnak az egyetlen, az utolsó esélye.
A parlament és a Fidesz választmányi elnöke ezt a Fidelitas, a Fidesz ifjúsági társszervezete országos választmányának tisztújító ülésén mondta szombaton Budapesten. Úgy fogalmazott: "a mi kudarcunk nem tud politikai ellenfeleink sikere lenni. A mi kudarcunk az egész nemzet kudarca is egyben", vagyis a felelősség óriási és egyetemleges.
Kövér László beszélt a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való viszonyról is, és azt mondta: ahol az IMF előírásai szerint próbáltak kilábalni a válságból, ott mindig gazdasági és szociális katasztrófa lett a következmény. Szerinte ahogyan 1956-ban nem engedhette meg magának a Szovjetunió, hogy precedenst teremtsen a magyar forradalom győzelme, úgy ma a nemzetközi pénzügyi világ egy része sem engedheti meg magának, hogy a magyar gazdaságpolitika nem szokványos intézkedései mintául szolgáljanak más országoknak.
Egy nemzet és egy állam sokkal jelentősebb képződmények annál, mintsem hogy tíz vagy akár húsz év alatt pár ember rossz döntése végérvényesen tönkre tudja tenni azokat. El lehet puskázni a gazdaságpolitikát, el lehet veszíteni az állam területének és lakosságának egy részét, vagy el lehet játszani egy ország tekintélyét is – ám egy nemzet boldogulása nem egyetlen döntésen vagy döntéssorozaton múlik. Jó példa erre a tatárjárás, a török hódoltság, 1848, Trianon vagy éppen 1956. Ezekben a sorsdöntő időszakokban sok politikus megérezte, hogy a nemzet szempontjából kritikus időszakban élünk, és sokan hitték úgy, aktuálisan rajtuk áll vagy bukik Magyarország léte.
A történelem fintora, hogy e felelősség tudatában is nem egyszer rossz döntéseket hoztak – Magyarország mégsem veszett el. Kisebb lett és szegényebb, de létezik. Fennmaradása pedig sohasem egyetlen eseményen, pár éven vagy évtizeden, és nem is egy-egy nagy személyiségen vagy kormányon múlt.
Nincs forradalom, nincs háború
Ám a kormánypárt láthatóan mégis hisz ebben. Kövér gondolatai sajnos teljes összhangban vannak a kormány kommunikációjával és intézkedéseivel is: a Fideszben tényleg úgy gondolják, hogy az ország történelmi vésznapokat él, háború van, és ezért a nemzet sorsa az ő kormányzásukon áll vagy bukik. Ez a helyzetfelismerés azonban alapvetően téves. Nem akarjuk bagatellizálni a problémákat, hiszen Európa az elmúlt ötven év talán legnagyobb válságát éli, több tagállam az államcsőd szélére jutott, és Magyarország helyzete is különösen súlyos. De ez nem katasztrófahelyzet, nem háború és nem is forradalom.
A téves helyzetfelismeréssel sajnos az a baj, hogy abból mindig rossz intézkedések következnek. Mivel a kormánytöbbség valóban úgy gondolja, hogy vészhelyzet van, ezért csakis háborús és forradalmi intézkedésekben tudnak gondolkozni. Ilyen helyzetben nem lehet pragmatikusan hozzáállni a problémákhoz, és nem lehet hideg fejjel döntéseket hozni. Ezért maradnak el az egyeztetések, ezért döntenek el szinte mindent azonnal és megfelelő előkészítés nélkül, és ezért érezzük azt, hogy mintha a Fidesz nem is törvényekkel, hanem sokkal inkább dekrétumokkal kormányozna.
Egy politikus azonban kevés rosszabbat tehet az országának annál, mint hogy nem veszi figyelembe a valóságot. A téves helyzetfelismerés egy olyan gazdasági válság idején, mint a mostani, különösen sokba kerülhet az országnak. Egy ilyen válságból azok az államok képesek sikeresen kilábalni, amelyek kormányai pragmatikusan, a körülményeket és lehetőségeket reálisan felmérve hozzák meg a döntéseiket. Azok az országok viszont, melyekben a bajokat alul- vagy felülértékelik, mindig sokkal többet veszítenek a kritikus helyzetekben.
Árt az országnak
Kövér László kijelentésével tehát nem az az igazi a probléma, hogy az ország harmadik közjogi méltóságának tartózkodnia kellene az ennyire napi pártpolitkai kijelentésektől, hanem sokkal inkább az, hogy szavai egy, a kormánypártban széleskörűen osztott, de alapjaiban téves gondolkodásmódot tükröznek.
Ideje volna észrevenni, hogy bár rossz a helyzet, de nincs háború és nincs forradalom. És ha ebben a válságban van ellensége Magyarországnak, az éppen az a politika, amelyik nem képes felmérni a realitásokat.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.