Ha én félrelépek, mindenki más félrelép, még a pápa is – a miniszterelnök nem tud különbséget tenni a nyugati világ és a mindenütt korrupcióval és hatalmi machinációkkal átszőtt keleti-balkáni kultúra között. (Fotó: Guy Martin/WSJ)
Magyarország bóvlivá minősítését követően a miniszterelnök és a nemzetgazdasági miniszter 11 meghatározó jobboldali közgazdász szakemberrel találkozott, hogy meghallgassák a véleményüket az egyre romló gazdasági helyzetről. A találkozó után a sajtóban kiszivárgott, hogy a miniszterelnök a leminősítést nem csak kommunikációs szinten, hanem a valóságban is nemzetbiztonsági ügynek tekinti: véleménye szerint az bizonyos pénzügyi körök spekulatív akciójának köszönhető.
Ez a gondolat igen sokat elárul a miniszterelnök világfelfogásáról.
Nem érti az egészet
Nem akarunk túl sok időt szentelni annak, hogy olvasóinkat meggyőzzük, az ország leminősítését egyszerűen képtelenség valamiféle rosszindulatú spekulatív támadásnak betudni. Spekulánsok természetesen valóban akadtak és akadnak, de sikerrel csak olyan országok ellen lehet spekulálni, amelyekkel egyébként is alapvető problémák vannak. Másrészt azt is látni kell, hogy még ha meg is indítanak egy spekulatív támadást, annak semmilyen szempontból nem része a nemzetközi hitelminősítő intézetek tevékenysége.
Hogy Orbán Viktor erről mást hisz, abból csak azt a következtetést vonhatjuk le,hogy a miniszterelnök alapvetően nem érti a világban zajló nemzetközi pénzügyi folyamatokat. De sajnos nem ez az egyetlen dolog, amire a kormányfő véleménye rávilágít.
Az jött le a beszélgetésből, hogy Orbán vagy Matolcsy komolyan azt hiszi, valamilyen rosszindulatú pénzügyi körök, rejtőzködő spekulánsok megtámadták Magyarországot, be akarják dönteni, de mi elmagyaráztuk, hogy teljesen téves ez a nézőpont, rossz szemüvegen keresztül nézik a világot - festette le Orbánék hozzáállását ehhez a kérdéshez az egyik közgazdász. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Moody's leminősítésére kiadott közleményében is spekulációs támadásról beszél, a szerdai kormányülésen pedig nemzetbiztonsági vizsgálat lefolytatását rendelte el a kabinet, mert szerinte spekulánsok mentek neki a forintnak.
"Egy kicsit érződött Orbánon és Matolcsyn, hogy meg vannak ijedve" (origo)
Mindenki olyan, mint mi
A miniszterelnök láthatóan nem tud különbséget tenni a nyugati világ, illetve a mindenütt korrupcióval és politikai-hatalmi machinációkkal átszőtt keleti-balkáni kultúra között. Orbán Viktor egyszerűen abból indul ki, hogy ha Magyarországon döntenének egy hasonló leminősítésről, az óhatatlanul úgy működne, hogy vagy egy politikus szólna oda a hitelminősítőnek, vagy bizonyos politikai-gazdasági körök érdeke és a velük való összejátszás vezethetne csak egy ilyen döntéshez. És a miniszterelnök sajnos azt hiszi, hogy az egész világ így működik.
Ez sajnos annak a kádárista világfelfogásnak az egyik alapvető tézise, mely a különféle kultúrák és országok között kizárólag anyagi különbségeket volt képes észrevenni. Ismerjük a tételt: ha én félrelépek, akkor mindenki más félrelép – még a pápa is.
Függetlenség nem létezik
A másik nagyon szomorú következtetés, ami elég nyilvánvaló a miniszterelnök leminősítéssel kapcsolatos véleményéből, hogy Orbán Viktor egyáltalán nem hisz a független intézmények létezésében. Eszébe sem jut, el sem tudja képzelni, hogy egy hitelminősítő intézet valóban szakmai alapon, mindenféle politikai vagy pénzügyi erők utasításától függetlenül hozhasson meg egy ilyen döntést.
Sajnos ebben semmi újdonság nincs. Ezt láthattuk az elmúlt másfél év megannyi fideszes intézkedése során, amikor is a kormány rendre arról biztosította az addig úgy-ahogy függetlenül működni próbáló intézményeket és szervezeteket, hogy Magyarországon esély sincs a pártpolitikától mentes létezésre.
Olvasd el ezt is: Orbán nem látja, milyen csapdába gyalogol
Orbán Viktor szerint a világ
Annál, hogy a magyar miniszterelnök nem érti a nyugati világ vagy a pénzügyi piacok működését, csak az elszomorítóbb, hogy elképzelni sem tudja, hogy valahol valami ne pártutasításos rendszerben vagy politikai-gazdasági összeesküvések eredményeként történjen.
Ilyen előfeltevésekkel viszont a mostani kritikus gazdasági helyzetre különösen nehezen tud majd bármiféle megoldást találni a kormány.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.