A KDNP úgy viselkedik, mintha egy harcos ateista és materialista szélsőbaloldali párt lenne, mely semmilyen magasabb normát nem ismer el a jogszabályokon túl. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
Pénteken az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánja bejelentette, hogy a Semjén Zsolt plágiumügyét vizsgáló bizottság szerint Semjén „súlyos szakmai-etikai vétséget követett el". Mindezt a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter úgy kommentálta, hogy szerinte „az egyetem megállapításainak párton belül nem lesz különösebb visszhangja", „morális kérdést nem vet fel" sőt "szerinte azért is súlytalan az ügy, mert nincsen jogi következménye." Ugye, milyen ismerős ez az érvelés?
Ajánlott írásunk: Meddig húzhatja Semjén?
Csak a jog számít
A rendszerváltozás utáni magyar politika egyik legrosszabb hagyománya, hogy a botrányokba és gyanús ügyekbe keveredő politikusok állandóan csak a joggal takaróznak. Érhet valakit bármilyen súlyos, sőt akár első pillantásra is teljesen megalapozottnak tűnő vád, amíg a tette nem ütközik jogszabályba vagy ezt a bíróság nem mondja ki, a magyar politikus ezzel mit sem törődik. Lehet a cselekedete bármennyire is etikátlan, még ő fog felháborodni a „támadásokon", mintha egy állampolgárnak (sőt, közszereplőnek) kizárólag a jogszabályoknak kellene tetteivel megfelelnie, mintha más mércék nem is léteznének.
Ennek a magatartásnak a gyakorlásában mindig is a magyar baloldal járt az élen. A csúcsot természetesen Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde, illetve annak baloldali és liberális mentegetése jelentette. Még ha jogilag nem is kellett volna lemondania a miniszterelnöknek és semmilyen jogszabályi lehetőség nem volt arra, hogy a hazugsággal megnyert választás miatt Gyurcsányt felelősségre vonják, egy ép erkölcsi érzékkel rendelkező ember számára egy pillanatig nem lehetett kérdéses, mi a teendő egy ilyen helyzetben.
Persze ez a jelenség nem a kétezres években ütötte fel a fejét a magyar baloldalon, a joggal való takarózásra és a morál teljes kiiktatására és jog mögé bújásra a '90-es évekből is találunk éppen elég példát. Ilyen eset volt, amikor Ausztráliában vádat emeltek egy egykori ávós ellen, a per során pedig az ausztrál hatóságok nyilatkozattételre kérték az SZDSZ és Kuncze Gábor által vezetett Belügyminisztériumot. A BM válaszolt is: mégpedig azt, hogy az akkori jogszabályok tiltották a kínzást és az emberölést, magyar részről gyakorlatilag felmentést adva ezzel az ávósnak.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A jobboldal és a magasabb mércék
A számos baloldali politikus által gyakorolt gusztustalan cinizmussal szemben a jobboldaliak mindig is azt hangsúlyozták, hogy léteznek magasabb mércék is, mint a jogszabályok: íratlan etikai szabályok, melyeknek ugyanúgy meg kell felelni. A KDNP pedig a közélet történéseinek kommentálásakor egyenesen a keresztény erkölcsökre és parancsolatokra szokott hivatkozni. A jobboldali politika tehát mindig is hangsúlyozta, hogy nem csupán a jogban, hanem a morálban is hisz – egyúttal rendre bebizonyította, hogy csak egészen addig teszi ezt, amíg nem ők maguk keverednek botrányba.
Intő jel lehetett, ahogyan a Fidesz kezelte azt az esetet, amikor Lázár János egy Lamborghini motoros Audival száguldozott, majd lebukott azzal is, hogy a kocsijára lézerblokkolót szereltetett. Később Schmitt Pál plágiumügyében is sokan elvéreztek morális szempontból, a mélypontot azonban kétségtelenül Semjén Zsolt mostani hasonló ügye jelenti. Bár az ELTE megállapította az egyébként is teljesen nyilvánvaló plágiumot, Semjén Zsolt „lezártnak tekinti" az ügyet és visszautasít minden „erkölcsi támadást", pártja és a Fidesz pedig vagy nyíltan kiáll mellette, vagy hallgatásba burkolózik. Sőt: a KDNP most egyenesen úgy viselkedik, mintha egy harcos ateista és materialista szélsőbaloldali párt lenne, mely a jogszabályok hatalmán túl semmiféle magasabb norma létezését nem ismeri el.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Mennie kell
A Véleményvezér szerint Semjén Zsoltnak haladéktalanul távoznia kell a közéletből. Ez pedig elsősorban nem a Fidesz-KDNP politikai ellenfeleinek, hanem a magyar jobboldalnak az érdeke. Ha ugyanis Semjén Zsolt a helyén marad a kormányban és a KDNP élén egyaránt, sem a kormány, sem ez a párt többé nem szólalhat meg hitelesen erkölcsi kérdésekben és minden alapját elveszíti arra, hogy ellenfeleit hasonló vétségekért morálisan elítélje.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.