Gyurcsány Ferenc visszatér. A Fidesszel közös érdeke és reménye, hogy a magyar baloldal elválaszthatatlan legyen tőle.
Eddig bírta Gyurcsány Ferenc a hallgatást. Az elmúlt hónapban már számos zártkörű pártrendezvényen vett részt, sőt két nyilvános fórumot is tartott. Mindez azonban, úgy tűnik, csak a kezdet: a Demokratikus Charta felkérésére a volt miniszterelnök „nyolcév-értékelőt” fog tartani március 19-én.
Hallgatni mégsem arany?
Gyurcsánynak nem jött be a hallgatás. A kampány során ugyanis az MSZP és a kormány tényként kezelte, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya megbukott. Bajnai Gordon az utóbbi hónapokban folyamatosan arról beszélt, hogy ők hogyan tették rendbe azt, amit előttük valaki nagyon elrontott. Közben jött Mesterházy és a vele fémjelezett szocialista kampány, mely arról szól, hogy ők mások, ők nem olyanok, mint Orbán – de nem is olyanok, mint az a ki nem mondott valaki.
Mindeközben nem akadt egyetlen fajsúlyos MSZP-s sem, aki nyilvánosan Gyurcsány védelmére kelt volna.
Miért tagadja meg Gyurcsányt az MSZP? Azért, mert a volt miniszterelnök még pártjánál is népszerűtlenebb: vele nagyon nem jó kampányolni. Az MSZP érdeke azt kívánná, hogy Gyurcsány Ferencet felejtsék el az emberek.
Mit akar Gyurcsány?
Gyurcsány azonban nem akarja, hogy elfelejtsék. Pontosabban: nem akarja, hogy az MSZP biztos bázisa, az a 10-15 százaléknyi szavazó, akik még most is a szocialistákra szavazna, elfelejtse.
És ezen a ponton bizony ütköznek az MSZP és Gyurcsány rövid távú érdekei. Előbbi ugyanis a mindhalálig kitartó kemény magon kívül másokat is meg akar szólítani, hogy maximalizálja szavazatait a 2010-es választásokon. Utóbbit viszont csak azok érdeklik, akik szavazni fognak a nagy választási vereséget követő MSZP Kongresszuson. Előbbi távolodna 2004-2009-től, utóbbi a szépet akarja láttatni benne. Előbbi munkahelyekről és megújulásról beszélne, utóbbi viszont antifasizmusról és baloldali büszkeségről.
Ezért fog Gyurcsány Ferenc éppen március 19-én, Magyarország Harmadik Birodalom általi megszállásának évfordulóján beszélni. Ezért választotta a kilencvenes évek baloldali összefogását felidéző Demokratikus Charta rendezvényét.
És ezért nem találtak sehogy sem helyet Mesterházy Attilának a pódiumon.
Mit jelent ez a magyar politikának?
A minden valószínűség szerint óriási áprilisi veresége meg fogja rengetni a szocialista pártot. Az állásukat, önbizalmukat és megélhetésüket veszítő funkcionáriusok és holdudvaruk kétségbeesetten fogják keresni a biztos pontot a számukra szétesőnek tűnő rendszerben.
Egy karizmatikus önként jelentkező már van is.
Hosszú idő után először Gyurcsány Ferenc és a Fidesz érdekei megegyeznek. Mindkettő azt szeretné, ha a magyar baloldal bázisa előbbi mögött sorakozna fel – lehetőleg minél hamarabb.
És egyikük sem bánja, ha ezért az MSZP még néhány elveszített százalékkal fizet áprilisban.
>> MIÉRT NE JELENTSÜK FEL A RENDŐRT, HA MEGERŐSZAKOL - csütörtöki vezérvéleményünk
Írások a témában:Új párt alakulhat Kuncze és Gyurcsány vezetésével? (Mandiner/hvg.hu)Gyurcsány: Orbán húsz éve tart tőlem (Hírszerző/MTI)Miért jön elő Gyurcsány? (Török Gábor)Ő a király - percről percre (Mandiner)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.