A Fidesz az ellenzéki pártok közül leginkább az LMP-vel működhetne együtt, ám az LMP szavazótábora jóval nyitottabb a szocialisták felé. Heti szavazás-összesítőnk. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
A héten végleg eldőlt, ami már korábban is biztosnak látszott: az LMP nem hajlandó beállni egy MSZP által támogatott „civil” főpolgármester-jelölt mögé, saját jelöltjük továbbra is Jávor Benedek marad.
Miközben pár nappal korábban a szocialisták még a megegyezést keresték, annak meghiúsulása után Mesterházy az LMP-t rögtön „őfelsége ellenzékének”, a Fidesz „szatellitcsapatának” nevezte.
Fidesz-LMP: kivételes bánásmód c. cikkünkben mi is foglalkoztunk a két párt különleges viszonyával. Az LMP-Fidesz kapcsolatot az MDF és a baloldal korábbi kapcsolatával állítottuk párhuzamba, azt állítva, hogy az a politikai ellenfél, akivel úgy viselkednek, mint most a Fidesz az LMP-vel, az sosem igazi ellenfél.
Cikkünkben fel is tettük szavazásra a következő kérdést: A magyar választók, a nemzetközi közvélemény, valamint saját politikusai a Fidesznek melyik ellenzéki párttal való együttműködését tudnák a leginkább elfogadni?
Az eredmény magáért beszél:
Szavazóink óriási többsége, 75%-a szerint a Fidesz szempontjából az LMP-vel való együttműködés a legelfogadhatóbb.
Emlékeztetőül: cikkünk apropója egyrészt az Orbán-Schiffer parlamenti vita volt, ahol a miniszterelnök a legtöbb időt az LMP frakcióvezetőjére szánta, akit „méltó ellenfélként” kezelt (szemben Mesterházyval és Vonával). Másrészt a kopogtatócédula-gyűjtés ügye az önkormányzati választásokon. Utóbbinál arról volt szó, hogy a Fidesz az LMP-s zsarolás/tárgyalás (kinek hogy tetszik) után a kopogtatócédula-gyűjtés időtartamát végül 9 helyett 15 napban határozta meg. Az LMP-nek új, kevésbé szervezett pártként a 9 nap nagyon kevés lett volna, igényét pedig a Fidesszel való tárgyaláson azzal tudta nyomatékosítani, hogy meglebegtette az MSZP-vel való „összeállás” lehetőségét.
A fejlemények azt mutatták, hogy a Fidesz és az LMP sikeresen meg tudott egyezni – ez ellen kelt ki Mesterházy is, amikor az LMP-t minősítgette.
Mindenesetre a Véleményvezér szavazói is úgy látják, hogy a Fidesz „kivételezik” az LMP-vel – másik szavazásunk eredménye ugyanis a következő volt:
Mi van tehát a Fidesz és az LMP között? Természetesen korai volna messzemenő következtetéseket levonni, de az biztos, hogy a két párt érdekei és törekvései több esetben vagy összeegyeztethetőek, vagy akár még egybe is vágnak.
Ugyanakkor a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy miközben a Fidesz szimpatizánsai részéről az LMP-vel szemben elég alacsony az elutasítottság, fordítva ez nincs így. Az LMP szavazótábora feltűnően hasonlít a korábbi SZDSZ-es bázisra, és attitűdjeit tekintve sokkal közelebb áll az MSZP-hez, mint a Fideszhez.
Ebből a két tényből pedig - tehát, hogy a Fidesz az ellenzéki pártok közül leginkább az LMP-vel működhetne együtt, ám az LMP szavazótábora a szocialisták felé jóval nyitottabb - nem nehéz megjósolni, hogy az LMP-re sok feszültség és sok nehéz döntés vár.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.