Budapesten olyan rétegek élnek a város közepén, akik máshol Európában leginkább a külső kerületekben. És miközben a városvezetés milliárdokért sem tudta kitalálni Budapestet, vállalkozóknak és fiataloknak ez sikerült: a romkocsmákkal. (Fotó: szimpla.hu)
Nemrég demonstrációt tartottak az egyik népszerű budapesti romkocsma, a Szimpla Kert előtt. Az önkormányzat – melyet a börtönben lévő Hunvald helyett most annak alpolgármestere vezet – csendrendeletének értelmében ugyanis éjfél után be kell zárnia a kocsmáknak, ha a szomszédos házak közgyűlései ezt határozatban kérik. Erre a sorsra jutott a Szimpla Kert is, mely így, ha betartja a csendrendeletet, bevételének 75%-ától lenne kénytelen elbúcsúzni: magyarul tönkremenne.
A csendrendelet több annál, mint aminek látszik. A Budapest-politika igazi állatorvosi lova.
Mi az, hogy Budapest?
A fővárosi vezetés, a kerületek vezetése, vagy akár az éppen hatalmon lévő rezsimek és kormányok a Monarchia óta nem voltak képesek előállni egy működőképes Budapest-vízióval. Mi Budapest? Mi teszi egyedivé és vonzóvá Európában és régiónkban? Mit tud Budapest, amit más városok nem?
Az elmúlt húsz évben is milliárdok mentek különféle pályázatokra és projektekre, valamint külföldi reklámkampányokra. Újra- és újra “ki akarták találni” Budapestet, de a próbálkozásokba ölt rengeteg pénzhez képest elenyészően kevés valóban működő ötlet született.
Ezért Budapest nagyrészt még mindig száz évvel ezelőtti, lepusztulva is gyönyörű önmagából él. Úgy, hogy eközben a régi, évszázados épületek felújítására, a belső kerületek méltó állapotba hozására alig-alig futotta. Ha az aranytojást tojó tyúkot le nem is vágták, azért rendre megpróbálták oda nem illő fém-és üvegszörnyekkel elcsúfítani a történeti városképet. És persze mindig nagyon szívesen dobták oda áron alul bármelyik régi épületet egy-egy baráti ingatlanfejlesztő cégnek.
A budapesti politika koncepciótlanságával és méregdrága ötletelésével éles kontrasztban áll a romkocsma-jelenség. Ami a politikának hosszú évtizedek óta nem sikerült, azt néhány vállalkozó, valamint a szocializmus után felnövő generáció körülbelül tíz év alatt spontán módon megcsinálta: létrehozott egy olyan sajátos kulturális jelenséget, ami egyedivé és külföldön is vonzóvá, megkülönböztethetővé tette a magyar fővárost. Nem radikális újítással, erőszakos modernizációval, hanem a történelmi adottságok és hagyományok újraértelmezésével.
Mi a baj a “Fiatal Budapesttel”?
A budapesti politika koncepciótlanságának másik oldala, hogy nem tett semmit a szocializmusból örökölt demográfiai torzulások és lakásviszonyok ellen sem. Budapesten olyan rétegek élnek a város központinak számító részein, akik máshol Európában leginkább a külső kerületekben. Ennek következtében a sokszor műemlékként is értékes épületek egyrészt tovább amortizálódnak, másrészt a turisztikailag vonzó negyedek méltán kapják az “Elfekvőváros” nevet.
Forrás: KSH, Dr. Józan Péter tanulmánya (Nagyobb méretért kattints a képre!)
Az VI. és VII. kerületi szocialista, illetve most már a II. kerületi fideszes vezetésű önkormányzat csendrendelete ennek az egyenes következménye. A helyi politikusok így próbálnak megfelelni azon választópolgárok vélt vagy valós igényeinek, akik több mint fél évszázad várospolitikájának köszönhetően egyszerűen “rossz helyen laknak”, és felháborodnak, amikor a belváros mégis igazi belvárosként kezd működni.
Ajánlott írásunk: Nyugdíjasok – még mindig szent tehenek
Van remény?
Nem törvényszerű, hogy mindez megváltozzon Tarlós vélelmezhető főpolgármestersége esetén. De nagyon valószínű. Egyrészt Demszky távozásával megszűnik a városfejlesztési laissez faire időszaka is, és valószínűleg lesz végre valamifajta értékelhető Budapest-koncepció.
Másrészt biztató lehet az is, hogy Tarlós nemrég fontosnak tartotta hangsúlyozni, nem ellensége a Sziget Fesztiválnak, és egyáltalán nem egy „sarkos, ókonzervatív, betokosodott vén pávián”, aminek sokan megpróbálják őt beállítani. És mivel Budapesten is gyakorlatilag a nyugdíjasok maradtak az MSZP utolsó nagy bázisa, valószínű, hogy a fideszes városvezetés és kerületvezetések végre nem elsősorban nekik fognak politizálni. Legalábbis remélhetőleg.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.