Hogy a trafikbotrány során csak két markáns kiállást láthattunk, mutatja, mennyire sikerült a Fidesznek behálóznia és juttatásokkal leköteleznie tagjait. Csak azok beszélnek ki, akik nincsenek rákényszerítve, hogy a Fideszből és az államból éljenek. (Fotó: Index)
Tegnap a Fidesz egyik országgyűlési képviselője, a kormány volt államtitkára, Bencsik János a Facebookon nyíltan bírálta a trafiktörvényt, korábban pedig egyetlen fideszesként tartózkodott a trafiktörvény végrehajtásának elhalasztását előíró szocialista javaslat szavazásánál. Sőt, még a trafikpályázatok körüli korrupcióra is félreérthetetlenül utalt. Rendkívül érdekes, milyen kevés fideszes töri meg a csendet, ahogy az is, hogy ők mennyire hasonlítanak egymásra.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Fidesz-hadsereg
A Fidesz mára túlzás nélkül úgy működik, mint egy hadsereg. Fejlődése során a párt világosan nem abba az irányba ment, hogy minél több hang és irányzat jelenjen meg benne és azok egymással versengve egy demokratikus belső közeget teremtsenek. Ehelyett a 2010-es évek elejére a párt szinte kizárólag egyetlen hangon szólal meg és mindenki egyetlen akaratot követ.
Talán néhány éve volt, amikor Orbán Viktor úgy fogalmazott, a Fidesz olyan jól működik, hogy le kellene védetni. Való igaz, az egy irányba mozgó, egyetlen parancsot követő párt rettentő hatékony tud lenni, legalábbis egy határig. Nagyon úgy tűnik azonban, hogy a Fidesz mára bőven elérkezett, sőt túl is lépte ezt a határt.
Ugyanis a vak parancskövetés azt is jelenti, hogy a belső pluralitás és demokrácia hiánya miatt tényleg minden, még a legmeredekebb, legbutább, legrosszabb ötletek is nagyon hamar cselekedetekké válnak. A probléma az, hogy túl sok gazemberség és hülyeség megy át a rendszeren, ami előbb-utóbb az egész szervezetre visszaüt. Mivel pár ember meghozza a döntést, utána pedig nincs beledumálás, egészen minimális lesz az önkorrekció bármilyen lehetősége:
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Akik nem a Fideszből élnek
Bármennyire is hadseregként működik azonban Fidesz, még mindig képesek felbukkanni belülről is független, kritikus hangok. Igaz, egyre kevésbé és egyre halkabban. A trafikügy remekül megmutatta, kiktől is számíthatunk ilyenekre: azoktól, akik egzisztenciálisan a legkevésbé függenek a Fidesztől. A tisztes és megbecsült foglalkozást űző, helyben valakinek számító állatorvos Hadházy Ákos, aki először beszélt nyíltan a trafikmutyi működéséről, ugyanúgy ezt példázza, mint a szakpolitikusként is polgármesterként is tekintélyt szerző Bencsik János. Közös bennük, hogy nincsenek rákényszerítve arra, hogy a Fideszből és az államból éljenek. Kibeszélésük így nem fenyegeti közvetlenül a megélhetésüket.
Ugyanakkor a tény, hogy a több hete húzódó botrány során pontosan két markáns kiállást láthattunk, mutatja, mennyire sikerült a pártnak behálóznia és juttatásokkal leköteleznie tagjait. A trafikkoncessziók kiosztása is azt sugallja, a párt tudatosan és szisztematikusan terjeszti ki a szívességek rendszerét és kompromittál minél többeket.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
Túl kevesen vannak
A kormánypárt sokszor gátlástalan politikájának belső korlátját tehát azok jelenthetik, akik nem a politikából építették fel az egzisztenciájukat, vagy pedig nem a pártvezetés jóindulatától függ, hogy azt megtarthatják-e. Azoknak, akik a Fidesz jelenlegi hadsereg-jellegének fenntartásában érdekeltek, az olyan párttagoktól kell félniük, akiknek maradt még saját megélhetésük, ismertségük, presztízsük: életük. Sajnos azonban úgy tűnik, ők már régóta túl kevesen vannak.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.