Orbán Viktor sem érthet mindenhez, és minél több nem hozzá tartozó ügyben próbál saját meggyőződése alapján dönteni, annál többször fut bele személyes korlátaiba.
Már többször rámutattunk, hogy az elmúlt egy évben Orbán Viktor még magához képest is rengeteg beszédet tartott (a hétvégén ismét tart egy évértékelőt), és ezek során egyre többet beszél egyes szám első személyben. Egyre inkább úgy tűnik, hogy ez nemcsak egy öncélú retorikai fordulat, hanem egy elég szerencsétlennek tűnő mikromenedzselési tendencia leképeződése is.
Orbán Viktor beszédeinek jó része arról szól, hogy ő kitűzte, ő elhatározta, és ő megcsinálta vagy megcsinálja. Néha egy kis „mi”, de rendszerint ez sem a végrehajtó csapatra utal, hanem a kormányfő és a magyar emberek közösségére. Korábban ezt a Véleményvezér annak tudta be, hogy a miniszterelnök taktikai és kommunikációs okokból a nagy célokat és a sikereket önmagával szeretné azonosíttatni, az unalmas aprómunkát és a kudarcot pedig a beosztottjaival. Könnyen lehet azonban, hogy nem csak erről van szó.
Kapcsolódó írásunk: Aki elintézi: nem a kormány, Orbán Viktor
Réthelyi Miklós biztosan nem mehet ki egyedül
Természetesen nem ismerjük az Operaház főigazgatójával kapcsolatos ügy minden részletét, annyi azonban világosnak tűnik, hogy a bírálóbizottság a pozícióra benyújtott pályázatok alapján döntő többséggel (kilencből nyolc szavazattal) Horváth Ádám pályázatát találta a legjobbnak. A bizottság összetételével kapcsolatban korábban senki semmilyen kritikát nem fogalmazott meg, ezért nincs okunk feltételezni, hogy bármilyen részrehajlástól kellett volna tartani, és azt sem, hogy a kormány szemében megbízhatatlannak tűnő emberek alkották volna. Ezek után a nemzeti erőforrás miniszter a normális eljárás részeként ki akarta nevezni a pályázat győztesét.
Az Index információi szerint azonban az eheti kormányülésen Réthelyi Miklóst állítólag figyelmeztették, hogy ebben a nyilvánvalóan hozzá tartozó ügyben nem ő az illetékes, hanem a miniszterelnök. Ha viszont mégsem történt ilyen figyelmeztetés, akkor ráadásul a miniszterelnök egyszerűen szándékosan megalázta saját miniszterét, a 71 éves Réthelyi Miklós professzort és a Magyar Állami Operaház miniszteri biztosát, Horváth Ádámot. Bármelyik is legyen a helyzet, a lényeg, hogy az Operaház főigazgatójának kérdésében, úgy tűnik, mellékes a pályázat, mellékes a miniszter, csak egyetlen ember számít, a miniszterelnök.
Minden a miniszterelnök körül forog
Távol álljon tőlünk, hogy lebecsüljük az Operaház jelentőségét, de ha a miniszterelnök valamennyi hasonló rangú intézményvezetőről személyesen dönt, akkor aránytalanul sok ideje mehet el a személyi kérdések végiggondolásával.
Ez a mikromenedzselés azonban rendkívül veszélyes játék. Hogy milyen károkat okozhat, azt már megmutatta az 1998 és 2002 közötti kormányzás is: számos jó ügy és fontos kezdeményezés azért állt hónapokig vagy évekig, vagy kallódott el teljesen, mert a miniszterelnöknek nem jutott rá ideje, hogy személyesen döntsön, nélküle viszont nem volt szabad döntést hozni. Máskor pedig a miniszterelnök még a saját háttérembereinek, szakértőinek a véleményére is tudatosan fittyet hányva, az ő álláspontjaikat szándékosan felülírva hozott később kifejezetten rossznak bizonyuló koncepcionális vagy személyi döntéseket. Mert ugyebár Orbán Viktor sem érthet mindenhez, és minél több nem hozzá tartozó ügyben próbál saját meggyőződése alapján dönteni, annál többször fut bele személyes korlátaiba.
Miniszterek és miniszterelnök: mindenki veszít
És akkor még nem is beszéltünk egy legalább ilyen fontos implikációról: az operaházas történet ugyanis azt az üzenetet küldi mindenkinek, hogy felesleges a szakértőkkel, a háttéremberekkel, de akár egy miniszterrel is egyeztetni, hiszen végső soron az ő véleményük semmit nem számít, ha a miniszterelnök az adott témát a saját kizárólagos kompetenciájába tartozónak ítéli. Ez a kizárólagos kompetenciakör pedig szemmel láthatóan nagy átmérőjű.
A szolgálati utak, a normális állami bürokrácia szándékos kikerülése csak a hivatásos kijárókat és az ajtónállókat erősíti. Az utóbbiak által a valódi információktól elzárt vezető azonban éppen olyan vesztese ennek a rendszernek, mint a mesterségesen alárendelt szerepre szorított miniszterek.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.