Orbán tudja, a gazdaság pillérei mind Németországra épülnek, és a magyar érdekekkel ellentétes, ha lenácizza őket. Azonban saját hatalma megtartása érdekében nem tehetett mást, mint hogy megpróbálta demonstrálni, ebben az országban ő az úr. (Fotó: Guy Martin/WSJ)
A német közélet nem érti, mi késztette Orbán Viktort arra a sértő kijelentésre, melyet a minap tett Angela Merkel - ráadásul nem is neki címzett és félreértett - szavaira reagálva. Sokan azt latolgatják, hogy a miniszterelnök a szíve mélyén vajon németellenes-e, vagy csak szimplán elgurult a gyógyszer. A valóságban arról van szó, hogy a németek nem értik a Nemzeti Együttműködés Rendszerét, mely egy olyan szabályrendszerrel rendelkezik, hogy Orbán Viktor a minapi sértő kijelentésre a valóságban egyszerűen rá volt kényszerítve.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
A NER mint játszótér
A Nemzeti Együttműködés Rendszere a játszótér szabályai szerint működik: az lesz a főnök, aki a legerősebbnek mutatja magát, aki megmondja, kié a labda, ki hintázhat, vagy ki játszhat a libikókán. Itt nincsen taktikázás, ravaszkodás, sakkjátszma: a tiszta erő, vagyis annak a látszata dönt el mindent. A Fidesz pedig immáron harmadik éve az erő mámorában politizál. Vagyis az az úr, aki folyamatosan demonstrálja, hogy bármit megtehet. Annak van hatalma, akié az utolsó szó a vitában.
Csakhogy a játszótéri szabályrendszer bele is kényszeríti a kormányfőt egyfajta magatartásba. Hiszen ha az ő uralmának legitimációja az, ha mindig ő mondja meg, ki mit csinálhat, kié melyik iparág vagy vállalkozás, akkor ezt a képet folyamatosan fenn kell tartania. Abban a pillanatban azonban, ha úgy tűnik, már nem ő az úr a játszótéren, a hatalmát meg fogják kérdőjelezni és sérthetetlensége is előbb-utóbb meginog.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Muszáj volt beszólnia
Így Orbán Viktor nem teheti meg, hogy egy olyan vitába, mely Németországban folyt a szocdemek és a kereszténydemokraták között hazánk esetleges kizárása kapcsán, ne szóljon bele úgy, hogy azzal egyértelművé tegye, ebben az országban ő az úr. Ez kényszerítette Orbánt arra, hogy egy abszolút oda nem illő és feleslegesen durva megjegyzést tegyen Németországra, egyértelműen arra utalva, mintha a jelenlegi német állam a nácik örököse lenne.
Nem gondoljuk, hogy Orbán ne tudná pontosan, a magyar gazdaság alappillérei mind a németekre épülnek. Egyrészt a néhány exportra termelő külföldi befektetőnk többsége Németországból származik, másrészt az uniós támogatások elsősorban Németország kegyétől függenének. Mégis, Magyarország politikai és gazdasági érdekeivel ellentétesen a NER egyszerűen arra kényszerítette a kormányfőt, hogy a legfontosabb partnerünket is vérig sértse.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
Nincs külpolitika
Tudjuk jól, a NER-ben nincs külpolitika és belpolitika, csak az erő politikáját ismerik. Ennek a rendszernek rendkívül egyszerű a működése és sajnálatos módon semmiféle ésszerű kompromisszumot vagy cizelláltságot nem enged. Így aztán a kormányfő kénytelen azért, hogy a saját maga által felépített rendszerben az élen maradjon, olyan megjegyzéseket is tenni, melyek az ország érdekeivel egyértelműen ellentétesek.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.