A jelenlegi probléma nem gazdasági természetű, hanem egyszerűen politikai: a kormány ügyetlen, az ellenzék egy része pedig túl dogmatikus. (Fotó: AP)
Küszöbön az amerikai államcsőd! – mind a hazai, mind a világsajtó egy meghatározó része folyamatosan azt visszhangozza, hogy az Egyesült Államok hamarosan csődbe mehet. Nekünk az a benyomásunk, hogy az utóbbi időszakban valószínűleg tanácsadói is ezen cikkek alapján készítették fel Orbán Viktort. Akárhogy is legyen, a lényeg, hogy az Egyesült Államok a valóságban közel nincs olyan rossz állapotban, mint ahogyan ezt sokan sugallják.
Ajánlott írásunk: Államcsőd jön, de Európának ez így jó
Az USA a szakadék szélén?
Valóban igaz az a már-már közhelyszerűen ismételgetett megállapítás, hogy az amerikai fogyasztók 10-15 éven keresztül többet költöttek a jövedelmüknél. Az is igaz, hogy az elmúlt másfél évtizedben nagyon sok termeléshez kapcsolódó munkahely vándorolt az Egyesült Államokból Ázsiába. Sőt az a tény is igaz, hogy az USA államadóssága lassan megközelíti a GDP 100%-át.
Mégis, aki ezekből az adatokból, vagy az Obama-adminisztráció és a republikánusok vitája miatt előállt helyzetből valamiféle gazdasági katasztrófát vizionál, az nem látja a fától az erdőt.
Az USA államadósságának alakulása Roosevelttől Obamáig. Forrás: Wikimedia Commons
Nem egészen...
Az Egyesült Államok a világ messze-messze legnagyobb gazdasága. Sőt nemcsak, hogy a legnagyobb, de rettentően versenyképes is. Szinte valamennyi csúcstechnológiát jelentő iparágra igaz, hogy a vezető vállalatok vagy azok többsége amerikaiak kezében van. Lehet persze, hogy az olcsó alkatrészek egy jó részét Kínában gyártják, még az is lehet, hogy a drága alkatrészek egy kis részét is, ám a hozzáadott értéket jelentő tervezési-szervezési tudás, illetve az ebből fakadó profit bizony még mindig Amerikában van. Ráadásul az amerikai gazdaság a fejlett országok közül az egyik leggyorsabban kezdett el kilábalni a recesszióból.
Az Amerika hanyatlását kéjesen, de nem túl sok tényadat ismerete alapján vizionálók egy másik vesszőparipája annak az ismételgetése, miszerint mára a kínaiak finanszírozzák az amerikaiak államadósságát is. Való igaz, hogy a külföldi hitelezők között a kínaiak a legjelentősebbek (az államdósság 8%-át tulajdonolják), ám az USA államadósságának jó 70%-a amerikai intézmények és magánbefektetők kezében van.
Kinek a tulajdonában van az USA államadóssága? Forrás: foreignpolicy.com
Mi akkor a probléma?
A jelenlegi probléma nem gazdasági természetű, hanem egészen egyszerűen politikai.
Amerikában ugyanis törvény van arra, hogy egy meghatározott szint fölött nem adósodhat el a szövetségi állam. Ezt a szintet a korábbi években már többször is megemelték. Most azonban részben az elnök ügyetlensége, részben a republikánus ellenzék egy részének dogmatizmusa miatt az újabb szükséges emelés nem történt meg. Néhány nap van már csak a szóban forgó határidő lejártáig, és utána, ha a Kongresszus nem változtatja meg ismét a vonatkozó küszöbértéket, akkor a kormány nem bocsájthat ki újabb államkötvényeket.
Csődhelyzet azonban még ekkor sem fordulhat elő, mivel az amerikai államigazgatásnak komoly készpénztartalékok állnak a rendelkezésére, amik lehetővé teszik, hogy a kiadásaikat még egy ideig finanszírozzák.
Rossz üzenet
A határidő elmúlasztása azonban kétségtelenül rendkívül rossz üzenetet küldene mindenkinek az Egyesült Államokkal kapcsolatban.
Ez az üzenet azonban nem az, hogy az USA gazdasága a tönk szélén áll. Hanem, hogy a jelenlegi politikai vezetés nem képes az egyébként egyértelmű problémák kezelésére: hogy az Egyesült Államok komoly politikai válságban van, a kiúthoz pedig politikai reformra vagy új vezetőre lenne szükség.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.