Az adósmentő csomag nem rossz, de miért nem lépték meg korábban? Ugyanis a Fidesz választási győzelmekor már lehetett tudni, hogy a devizahitelesek előbb-utóbb bajba kerülnek. (Campanero Rumbero/flickr)
A svájci frank árfolyamának hihetetlen mozgásai miatt a hazai közélet egyik elsőszámú témája lett az adósmentő csomag kérdése. A Véleményvezér szerint a kormány intézkedése ebben a kérdésben teljesen védhető és a támadások nagy része jócskán túlzó.
Egy nagy probléma mégis van vele: túl későn jött.
Korábbi írásunk: Devizahitelesek: mire vár a kormány?
Senkinek nem tetszik igazán
Nagyon sokat olvashattunk az elmúlt napokban arról, hogy miért rossz a kormány adósmentő-csomagja. Van olyan, aki szerint az a baj vele, hogy igazából nem is menti ki a tulajdonosokat, csak elodázza a bajt. Mások azt is állítják, pár éven belül nagyobb bajt okoz, mint amekkorát most megold. És persze vannak, akik változatlanul úgy gondolják, bűn akár csak egyetlen állami forintot is a bajba jutott devizahitelesekre fordítani.
De nemcsak az állami segítség ellenzői, hanem jól láthatóan sem a hitelesek, sem a bankok nem szeretik igazából ezt a csomagot, ráadásul a kormány sem tűnik túlságosan agilisnak az intézkedés támogatásában.
...pedig annyira nem rossz
Ugyanakkor érdemes egy kicsit kontextusba helyezni mindezt: először is, teljesen nyilvánvaló, hogy az óriásira duzzadt svájcifrank-alapú adósságtömeg esetleges valódi árfolyam-garanciája messze-messze meghaladná a magyar állam pénzügyi lehetőségeit. Arról már nem is beszélve, hogy igencsak furcsa volna, ha a végső soron a kockázatot önszántukból felvállaló frankhitelesek és bankok egy az egyben mentesülnének a vonatkozó kockázatok negatív következményeitől.
Vagyis mind fiskális, mind morális okokból indokolt az, ha ezen terhek egy részét az eredeti kockázatvállalók fizetik. Ezzel együtt nem győzzük hangsúlyozni, hogy a magyar lakástulajdonosok tömeges csődje, illetve a bankrendszer ebből fakadó megrogyása minden magyar állampolgár számára óriási kárt okozna. Emiatt tehát teljesen felelőtlen az a megközelítés is, miszerint a gyeplőt a lovak közé dobva hagyni kellene a hiteleket bedőlni.
...vagyis nem jobb, nem rosszabb
A nagyon szűk keretek között igazából nem sok választása marad a kormányzatnak. Ráadásul az adósmentő csomag nem tűnik sem látványosan rosszabbnak, sem jobbnak, mint a reálisan kivitelezhető alternatívái. Igen, sajnos ez azt is jelenti, hogy adósmentés ide vagy oda, sok ember el fogja veszíteni a házát, lakását. De az a tény, hogy akár annak bérlője maradhat, feltétlenül komoly vívmány.
Igen, a kompenzációs számlán felhalmozódó veszteségek is jelentős terhet fognak az adósokra róni – de nem ma, hanem néhány év múlva, amire legalább mindenki megpróbálhat felkészülni. És azzal, hogy a terhek egy részének törlesztését pár évvel kitolják, általában véve is minden szereplőnek – adós, bank, állam – megadják a lehetőséget, hogy az addig felmerülő pozitív fejleményeket kiaknázhassák.
...de túl későn jött
A Véleményvezér szerint az adósmentő intézkedések többé-kevésbé azt teszik, amit a jelen helyzetben tenni lehet.
Ami viszont nagyon zavar minket, és amit egyértelműen a kormány számlájára írunk: hogy ezt nem lépték meg már korábban, 6 vagy 12 hónappal ezelőtt. Ugyanis a Fidesz választási győzelmekor már nagyon jól lehetett tudni, hogy ez a probléma előbb-utóbb felbukkan. És ha akkor súlyának megfelelően kezeli az új kormány a devizahitelesek problémáját, akkor ugyanez a terv vagy jóval olcsóbb lett volna, vagy ugyanennyi pénzből sokkal nagyobb hatást lehetett volna elérni.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.