Ha a görög válság eszkalálódik, a forint árfolyama teljesen elszállhat. Ez a bankrendszert roppanthatja meg, míg az államadósság finanszírozásának esetleges problémái magát a magyar államot. (Fotó: Pelsőczy Csaba/fidesz.hu)
Történetének legnagyobb krízisét éli a Fidesz-kormány nem ortodox gazdaságpolitikája. Amint azt az elmúlt napok eseményei demonstrálták, nem vagyunk messze egy olyan forgatókönytől, amelyben a magyar kormány végül kénytelen lesz beismerni a teljes kudarcot.
Ajánlott írásunk: A Fidesz állama: abszurd adóállam
Még sebezhetőbbé tették az országot…
Már nagyon sokszor megírtuk, hogy a hírhedt formabontó gazdaságpolitika aláásta a magyar gazdaság növekedési potenciálját, és ezzel sokat tett azért, hogy az elkövetkező években stagnáló jövedelmek mellett mind magasabb adókra és megszűnő munkahelyekre számíthassunk. De most nem erről van szó. Most ugyanis egy olyan problémával állunk szemben, amelyről azt gondoltuk, ha mást nem is, de legalább ezt meg fogjuk úszni: jelenleg úgy néz ki, hogy akár a rövid távú pénzügyi stabilitásunk is veszélybe kerülhet.
Korábban is nyilvánvaló volt, hogy az IMF-fel való öncélú izmozás, a nemzetgazdasági minisztérium, és ezzel a költségvetési előrejelzések összeomló reputációja, a hazai állampapírpiac támaszának számító magánnyugdíjpénztári rendszer szétverése, a teljesen feleslegesen magunkra húzott katasztrofális nyugati sajtó, és végül a bankrendszer szisztematikus gyengítése mind-mind növelik az ország pénzügyi sebezhetőségét.
Mindez azonban csupán egy elméleti kockázat volt addig, amíg nem alakul ki akut válsághelyzet az Európai Unión belül. Ám azt is tudta mindenki, hogy egy ilyen uniós válságra igen jó esély van. A magyar kormány azonban mégis úgy döntött, hogy a nézőtérnek játszik és nem veszi figyelembe a veszélyt és annak esetleges következményeit, vagyis fogadkozásai ellenére nem erősíti, hanem gyengíti az országnak a válsággal szembeni ellenállóképességét.
…és most kapjuk is a sebeket
Mostanra világos, hogy a mélyülő uniós válság nem csupán egy elméleti lehetőség, hanem nagyon is kézzelfogható valóság. Ha pedig áll a bál, akkor a gyengék nem sokáig tudnak majd talpon maradni. Az elmúlt három hónap adatai alapján Magyarország pénzügyi kockázata a világon a második legnagyobb mértékben nőtt – az első helyet természetesen Görögország szerezte meg. Mostanra ezen kockázatunk szintje nagyjából Ukrajnáéhoz hasonlítható. Tegnap egy svájci frank több mint 250 forintba került, egy euró pedig majdnem 310 forintba. Ha a görög válság eszkalálódik, a forint árfolyama teljesen elszállhat.
Mindeközben a múlt héten a magyar állam nem tudott államkötvényt kibocsátani, mert kevés volt a vevő. Még néhány hasonló eset, és nem leszünk képesek fizetni az államadósság kamatait és részleteit. Ezt a lehetőséget különösen fenyegetővé teszi a tény, hogy maga Matolcsy György is úgy gondolja, a magyar államadósságot a bóvli kategóriába fogja sorolni a három nagy hitelminősítő közül legalább egy.
Nem kell különösebb fantázia ahhoz, hogy lássuk, az ország pénzügyi stabilitása akár két ágon is megrendülhet. A tovább gyengülő forint a devizahiteleknek rendkívüli mértékben kitett magyar bankrendszert roppanthatja meg, míg az államadósság finanszírozásának esetleges problémái magát a magyar államot.
A kormány nincs a helyén
Persze nem szükségszerű, hogy mindez így történjen. A kormány viszont mintha azt tűzte volna ki célul, hogy a folyamatnak nem ellenáll, hanem felgyorsítja azt. A Fidesz részéről az elmúlt hetekben megszólaló politikusok egyre-másra hangsúlyozták, hogy a végtörlesztési politikát ki kell bővíteni, hogy a gyengébb forint jó az országnak, valamint, hogy az IMF-hez való visszatérés ki van zárva. Mindhárom állítás botorság.
Legfeljebb azt mutatják, hogy a kormány továbbra sem képes felmérni, miféle hazárdjátékot űz az ország pénzügyi stabilitásával.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.