Orbán Viktornak nem a puccsisták miatt kellett a székét féltenie. Hanem azért, mert az ország a csőd szélére került, miközben összeveszett szinte valamennyi hitelezővel. (Fotó: AFP)
A hvg.hu értesülései szerint a miniszterelnök a Fidesz és a KDNP frakcióülésén részletesen beszélt arról, hogy ellene bizony puccsot kíséreltek meg. A CNN, a külföldi diplomaták és a szocialista volt külügyesek által szervezett hatalomátvételi kísérletet a miniszterelnök természetesen meghiúsította.
Ahogyan az ilyen eszmefuttatások esetében illik, komoly bizonyítékok is elhangoztak. A CNN például állítólag a puccs részeként szándékosan azt a látszatot akarta kelteni, hogy Orbán Viktor Fideszen belüli pozíciója meggyengült. Eközben a szocialista volt külügyesek a külföldi diplomatákkal összejátszva próbáltak megtenni „valamit" az ügy érdekében. Valahol, mint az ilyen történetekben mindig, felbukkan a titkosszolgálati szál is, amit a miniszterelnök sajnos nem fejtett ki bővebben.
Aki nem figyelt volna: mindez nem 1950-ben, hanem 2012-ben, és nem mondjuk Venezuelában, hanem Magyarországon hangzott el.
Ajánlott írásunk: Orbán Viktornak az államcsőd nem opció
Ők lennének a puccsisták?
Ez a történet rengeteg sebből vérzik. A legmegmosolyogtatóbb benne mindenképpen a CNN állítólagos kiemelt szerepe. Úgy tűnik, a miniszterelnök stábjában még nem tűnt fel senkinek, hogy ez a csatorna utoljára tíz éve volt jelentős politikai tényező. Azóta a CNN nem csak a hírtévék versenyében veszítette el vezető szerepét, hanem maguknak a hírcsatornáknak a befolyása is a töredékére csökkent. S bár mint nemzetközi tévécsatorna bizonyosan szállít vágóképeket megannyi más médiumnak, már réges-régen nem képes a hírek folyamatos tematizálására.
De hasonlóképpen rejtélyes a történetben a szocialista volt külügyesek szerepe is. Ők mit csináltak volna? A Fidesz viszonyaiba nem látnak bele, a végrehajtó hatalom meghatározó pozícióiból már rég kiebrudálták az elvtársaikat, és a külföldi szereplők amúgy is tudják róluk, hogy mennyire súlytalanokká váltak ebben az országban.
A külföldi diplomaták és a titkosszolgálatok mesterkedését – mint minden rendes puccs kötelező elemeit – legalább el tudjuk képzelni magunknak.
A miniszterelnök másfél órás beszédének jelentős részét az általa csak "három lábon állló puccskísérletnek" szentelte. Eszerint az elmozdítására irányuló folyamatnak volt egy nemzetbiztonsági része, a szervezők felhasználták a "nemzetközi médiát", valamint diplomáciai kapcsolataikat is.
A részletekről szólva Orbán Viktor arról beszélt, szerinte például a CNN Magyarországról szóló tudósításai szándékosan akarták azt a látszatot kelteni, hogy a Fideszen belül egyre erősödik az elégedetlenség személyével szemben, emiatt befolyása meggyengült. Konkrét példaként az Országos Bírói Hivatalt vezetőjének személyét, a kiválasztás körüli híreket említette. (Szájer József felesége, Handó Tünde került az új bírói hivatal élére, ezt többen a Fideszen belül is nehezen vállalhatónak tartották.) Mint mondta, ez volt az oka annak, hogy Handó Tünde megválasztása után "vakondokat", vagyis nemmel szavazó képviselőket keresett a frakcióban. "El kell dönteni, hogy ki melyik párt tagja, melyik oldalon áll" - mondta forrásaink szerint. A harmadik "lábról" annyit mondott, hogy az előző kormányokhoz kötődő külügyesek használhatták fel nemzetközi kapcsolataikat arra, hogy gyengítsék személyét. "A puccsot sikerült leverni" - mondta végül.
Orbán Egerben: puccskísérlet zajlott ellenem, a CNN is benne volt (hvg.hu)
Van-e valóságalapja?
Természetesen a miniszterelnök által felvázolt események nem, vagy nem úgy történtek meg. Valószínűleg egyszerűen arról volt szó, hogy a görög és olasz példákat látva sokan elkezdtek hinni abban, hogy az Európai Unió Magyarország esetében is a kormányfő távozását fogja a hitelnyújtás feltételéül szabni. A miniszterelnöki reakció azt sugallja, hogy legalábbis Orbán Viktor környezetében komolyan vették ennek lehetőségét. Ezért aztán különös ijedtséggel fogadták például az LMP decemberi „leláncolós" akciójának nemzetközi sajtóvisszhangját.
Az Index információi szerint a beszédben Orbán a december végi napokat hozta fel példának, amikor az összehangolt támadásokról beszélt.
A karácsonyt megelőző napokban ugyanis szinte egy időben készített Magyarországról videóriportot a CNN, és akciózott további nemzetközi figyelmet az országra vonva az LMP.
Az amerikai hírtelevízióban „Veszélyben a törékeny magyar demokrácia" címmel közölték az anyagot, amelyben Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár védelmére kelhetett ugyan a kormánynak, ám a riport negatív végkicsengésén nem tudott változtatni. A december 23-i Kossuth téri láncolós akció, majd az LMP-sek őrizetbe vétele pedig újabb negatív hírhullámot indított el a nagy hírügynökségeknél, tévéknél.
Úgy tudjuk, a decemberi események után a miniszterelnök környezetében olyan részletes tanulmányok készültek, amelyek megpróbáltak magyarázatot találni az Orbánt és a kormányzatot támadó cikkdömpingre.
Összeesküvést sejt Orbán (Index)
Minden bizonnyal akadt olyan magyar szocialista és külföldi diplomata, illetve külföldi titkosszolga, aki örült volna egy ilyen kimenetnek, sőt talán sürgették is volna azt. De a miniszterelnök pozíciójának rendíthetetlenségébe vetett hit nem miattuk ingott meg. Magyarország sajtója nem miattuk volt katasztrofális. A miniszterelnöknek nem miattuk kellett, úgy tűnik, a székét féltenie. Hanem azért, mert Magyarország a csőd szélére került, miközben Orbán Viktor összeveszett az ország szinte valamennyi hitelezőjével.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mi volt akkor az értelme?
Orbán Viktor teóriája azonban két nagyon fontos dolgot mégis elárult. Az egyik, hogy a miniszterelnök úgy érzi, valamiféle győzelemféleséget kell felmutatnia ahhoz, hogy vezetői pozíciója megkérőjelezhetetlen maradjon pártján belül. Az elmúlt két hónap vereségözönéből nehéz lenne ilyen momentumot kiemelni, talán ezért van szükség erre az elképzelt puccskísérletre, aminek már rögtön a leveréséről lehet beszámolni.
A másik tanulság, hogy a miniszterelnök úgy gondolta, ezt a blőd sztorit a képviselőcsoport be fogja venni. Mivel ő sokkal jobban ismeri a fideszes képviselőket, mint mi, ezért ezt szomorúan, de elhisszük neki. Ez azonban azt jelenti, hogy a Fidesz-frakció nagy része teljes intellektuális elszigeteltségben él. Részben pártbeli szocializációjuk, részben az ostromlott vár mentalitása miatt a leghajmeresztőbb történeteket is valósnak gondolják, amennyiben az részleges megnyugvást ad számukra.
Olvasd el ezt is: A Fidesz a középosztályért: szép, de igaz?
Reméljük, hogy ez csak cinizmus
Az ország következő két éve szempontjából azonban nem igazán a képviselők a fontosak, hanem az, hogy mit gondol minderről a kormányfő. Ennyire elszigetelődött ő is vagy csak rettentő cinikus?
Abban az irigylésre méltónak nem nevezhető helyzetben vagyunk, hogy inkább azt reméljük, az utóbbi. Vagyis, hogy Orbán Viktor tényleg olyan cinikus, hogy ha kell, ilyen meredek történetekkel próbálja meg fenntartani kontrollját a képviselőcsoport felett.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.