Véleményvezér

vv

Orbán Viktor nem lenne más elnökként sem

2012.10.12. I 0 komment I Címkék: fidesz orban allam lazar janos

orbanlazar.jpgNem nehéz észrevenni, Orbánnak mi tetszene ebben a felállásban: megmaradna vizionárius vezetőnek, mert a menedzselés nem az ő erőssége. De eddig is ezzel próbálkozott, sikertelenül. (Fotó: fidesz.hu)

A minap Orbán Viktor arról beszélt a Handelsblattnak adott interjújában, hogy „egy elnöki rendszer valószínűleg alkalmasabb nehéz reformok végrehajtására, mint egy parlamentáris rendszer." Az elnöki rendszerhez való, immár visszatérőnek bizonyuló vonzódása sokat elárul Orbán Viktor erősségeiről, de különösen a gyenge pontjairól.

Ajánlott írásunk: Holnap vajon mit tilt be a Fidesz?

Miben más egy elnöki rendszer?

Az úgynevezett elnöki rendszerben működő államokban az elnökök valódi végrehajtó hatalommal rendelkeznek és amolyan félkirályi méltóságok, szimbólumai saját országuknak. Ilyen például az amerikai, a francia vagy éppen a román felállás is. Ezek közös jellemzője, hogy az elnök elsősorban az ország szempontjából stratégiai fontosságúnak tekintett kérdésekre koncentrál. Minden esetben kézben tartja a külpolitikát és rendszerint egy-két olyan kiemelt területet, melyek az adott pillanatban a legfontosabbak az ország életében.

Ennek a rendszernek legalább ennyire központi jellemzője, hogy az elnök alatt nagyon erős „menedzserek" működnek. Az USA esetében ez részben a kabinetfőnök (Chief of Staff), részben pedig a szokatlanul erős miniszterek; a franciáknál és a románoknál pedig a miniszterelnökök. Nagyon fontos látni, hogy ezekben a rendszerekben az elnök csak akkor lehet sikeres és hatékony, ha a keze alá dolgozó menedzser/menedzserek rendkívül jól értik a szakmájukat. Azaz: jól mozgatják a bürokráciát és képesek a törvényhozással való viszony megfelelő kezelésére. Ez a munkamegosztás lehetővé teszi az elnök számára, hogy ő maga elsősorban ne menedzserként, hanem államférfiként lépjen fel.

Ennek a rendszernek az Achilles-sarka az, ha az elnök és a miniszterelnök közötti harmónia nem tökéletes, illetve ha az utóbbi nem áll a helyzet magaslatán. Az is egyértelmű, hogy ebben a munkamegosztásban legalább annyira nehéz megfelelő miniszterelnököt találni, mint elnököt. Arra van ugyanis szükség, hogy egy rendkívül jó képességekkel rendelkező politikus egyszersmind hajlandó legyen magát alávetni az első számú vezető akaratának.

Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.

Miért tetszik Orbánnak?

Nem nehéz észrevenni, hogy Orbán Viktornak mi tetszene olyannyira ebben a felállásban. A magyar kormányfő nyilvánvalóan úgy gondolja, hogy a helyzete sokkal egyszerűbb volna, ha csak az általa különösen fontosnak tekintett ügyekre kellene összpontosítania, és ha a bürokrácia, illetve a képviselők kezelése nem az ő feladata lenne - és persze, ha az utóbbiakkal kapcsolatos esetleges kudarc ódiumát nem neki kellene viselnie.

Mi sem bizonyítja jobban elméletünket, mint hogy Orbán Viktor a 2010-től a kormányában megpróbált valami hasonló modellt alkalmazni. Először Navracsics Tiborra osztotta a menedzser szerepét, hogy azt Fellegi Tamás vegye át, legutóbb pedig Lázár János kapott valami ilyesmire felhatalmazást. A miniszterelnök tehát látja, ami egyébként nekünk, külső szemlélők számára is elég nyilvánvaló: a menedzselés nem az ő erőssége. Azonban a megfelelő formális titulusok nélküli „menedzserek" bukása a jelenlegi kormánystruktúrában sokkal inkább jelenik meg Orbán Viktor kudarcaként, mint egy esetleges elnöki rendszerben történne.

Olvasd el ezt is: Ez a csapat tényleg ennyit tud

Nem a titulusokkal volt baj

Az a tény viszont, hogy két év alatt két árnyékminiszterelnök vallott kudarcot, valamifajta szisztematikus problémára utal. Szerintünk a miniszterelnök túlértékeli a formális funkciók jelentőségét: a probléma nem elsősorban itt van elrejtve. Az általa modellezett „vizionárius vezető-menedzser" felállások nem azért nem működtek, mert nem voltak meg hozzá a megfelelő címek.

Hanem vagy azért, mert Orbán Viktor képtelen volt a megfelelő embereket kiválasztani a feladatra, vagy mert ő maga nem alkalmas rá, hogy egy ilyen szereposztásban az elnök szerepét játssza. Bármelyik is legyen igaz, nekünk abból nem az következik, hogy a jelenlegi kormányfő jobb eredményt mutatna volna fel a „nehéz reformok végrehajtásában", ha ő nem miniszterelnök, hanem „erős elnök" lenne.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása