Az elit fontosságát még Kádár is értette, pedig tényleg végletekig plebejus politikus volt, Orbán plebejus politikája viszont kizárólag a plebejusokhoz szól. Aki pedig odaláncolja magát ehhez a kormányhoz, elveszíti hitelességét a magyar elit szemében. (Fotó: Index)
A portfolio.hu tegnapi, esetleges jegybankelnök-jelöltek vélt alkalmasságával kapcsolatos felmérése nagyon plasztikusan demonstrálta, hogy az újságolvasó, mondjuk így, értelmiségi közvéleményben a kormány iránti lojalitás immáron a személyes reputációt is aláásó bélyeg. Egyre szélesebb a szakadék a magyar elit és plebejus miniszterelnöke között.
Ajánlott írásunk: Semjén-ügy: a jobboldaliak elvtelenül lapítanak
A kormány presztízsgyilkos ölelése
A portfolio.hu, a vitathatatlanul legmeghatározóbb honi gazdasági portál tegnap 16 lehetséges jegybankelnök-jelöltet mutatott be, és kérte olvasóit, hogy szavazzanak az illető alkalmasságáról. A konkrét felmérés minden bizonnyal nem reprezentatív az egész népességre vonatkozóan, de könnyen lehet, hogy az üzleti, közgazdasági közvéleményre vonatkoztatva bizony az. A vélelmezett alkalmasság kérdése pedig különösen fontos a jegybankelnökök kapcsán, hiszen ebben a munkakörben a szakmai hitelesség a legfontosabb kritériuma a sikernek. Akinek, akiben hisznek, az utána könnyen lehet jó jegybankelnök, akinek vagy akiben viszont nem, az szükségszerűen hatástalan lesz a gazdasági szereplők kis mozdulatokkal való befolyásolásában.
A portfolio.hu felmérése egyértelmű képet mutatott. Azok a jelöltek, akik látványosan és szisztematikusan kötelezték el magukat az Orbán-kormány mellett, mindannyian hátul szerepelnek – tehát az olvasók kivétel nélkül alacsony alkalmassági értékeket rendeltek melléjük. Azok, akik rendszerint kerülik a nyílt állásfoglalást a kormány gazdaságpolitikája kapcsán, szinte valamennyien a középmezőnyben végeztek. Ide tartozik egyébként a 2010-ben még a kormány mellett intenzíven és hangosan küzdő, de azóta teljesen elhallgató Járai Zsigmond csakúgy, mint a hasonló pályát leírt Surányi György. Végül a kormány gazdaságpolitikájával nyíltan kritikus, ezért valójában fiktív jelöltek vitték el a pálmát: a legmagasabb pontokat szerzők szinte kivétel nélkül közülük kerültek ki.
Ez bizony elég egyértelmű üzenet: aki odaláncolta magát a kormány gazdaságpolitikájához, az elveszítette a honi szakmai hitelességének egy jelentős részét, aki ellenben kiáll ellene, az bizalmat és megbecsülést szerez. Ezek szerint a kormány gazdaságpolitikáját a szavazásban résztvevők szinte vállalhatatlannak ítélik.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
És hány hadosztálya van a pápának?
A pápa hatalmának korlátait érzékeltetni szándékozó Sztálin egyszer állítólag feltette azt a költői kérdést, hogy hány hadosztálya is van a pápának. Amilyen frappáns ez a mondat, annyira hamis – és ezt tudta Sztálin is, hisz tűzzel-vassal irtotta a kereszténységet. A gondolatoknak ugyanis óriási ereje van.
Az Orbán-kormány viszont úgy tesz, mintha ez nem így lenne. Mintha az elit, a gondolatok legfontosabb befolyásolói nem számítanának. Ezt a világképet fejezi ki az Orbán Viktor által a 2006-os választások során megtalált és azóta is követett "plebejus politika". A plebejus politika csak a plebejusokhoz szól, csak velük foglalkozik. A Blikk és az RTL számít, a három mondatnál hosszabb szövegekkel dolgozók nem. Csak a rezsiről és a nyugdíjról kell beszélni, mert az "értelmiségi témák" csak nyávogások, amelyek nem számítanak, hiszen nem érdeklik az embereket. Ennek megfelelően a portfolio.hu néhány százezer olvasója gondolhat, amit akar X-ről vagy Y-ról, végső soron a nyugdíjasok fognak dönteni.
Ez azonban borzasztó rövidlátás. Akit az elit nevetségesnek tekint, azt előbb-utóbb a többség is annak fogja látni. Matolcsy György intellektuális öngyilkosságának ténye mára közkincs, már viccek szólnak róla, pedig a választóknak csak a töredéke érti, hogy mi is vele pontosan a probléma. Legalább ilyen fontos, hogy az elit előtti hitelvesztés jelentősen csökkenteni tudja a kormány számára elérhető jó szakemberek számát. Nélkülük pedig napról napra nehezebb munka a kormányzás, hogy a tartós sikertelenség problémáját ne is említsük.
Olvasd el ezt is: A Fidesz kizárólag a politikai analfabétákra épít
Még Kádár se volt ekkora plebejus
Az elit fontosságát még Kádár is értette, pedig tényleg végletekig plebejus politikus volt. Ő a kiegyezést kereste a magyar elittel és egy alkirályt, Aczél Györgyöt bízott meg a kérdés folyamatos kezelésével. Orbán Viktor azonban nem hisz ebben. A jegybankelnök is minden bizonnyal olyan figura lesz, aki a portfolio.hu szavazásának alsó harmadában végzett vagy végzett volna. És persze voltak már és lesznek még hasonló kinevezések szép számban.
A miniszterelnök világképe pedig egyre távolabb kerül a magyar elitétől. Közben pedig lassan minden számottevő mutató tekintetében a visegrádi régió sereghajtói leszünk, befészkeljük magunkat a "fejlett" Közép-Európa és a Balkán közé.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.