A tragédia jó alkalom lehet Putyinnak arra, hogy az orosz egység harcosaként ismét megerősítse tekintélyét. Erre igencsak szüksége lehet, ha neadjisten 2012-ben vissza akarná venni az elnöki széket Medvegyevtől.
Hétfőn nagyerejű robbanások rázták meg Moszkvát, szerdán pedig két pokolgép robbant Dagesztánban. A merényleteknek már több, mint 50 halálos áldozata és több tucat sebesültje van. A hatóságok csecsen terroristákat gyanúsítanak az akció elkövetésével.
A tragédia jó alkalom lehet a népszerűségéből egyre vesztő Putyin miniszterelnöknek arra, hogy az orosz egység harcosaként ismét megerősítse tekintélyét. Erre pedig igencsak szüksége lehet, ha neadjisten 2012-ben vissza akarná venni az elnöki széket Medvegyevtől.
A harag napja
Néhány nappal a hétfői robbantások előtt Oroszországban komoly ellenzéki tüntetéssorozat zajlott. Március 20-án egyszerre 20 orosz városban több tízezer ember vonult az utcára, követelve az orosz vezetés, különösen Putyin távozását.
Az egyre erősebb tüntetések a Putyinnal szembeni növekvő elégedetlenséget mutatják. Oroszországot ugyanis igen érzékenyen érintette a gazdasági világválság, mely éppen a Putyin-éra népszerűségének elsőszámú zálogát, az orosz gazdasági stabilitást kezdte ki.
Oroszország 1999
Tizenegy évvel ezelőtt az akkor szintén a miniszterelnöki székben ülő Putyinnak nagyon hasonló kihívásokkal kellett szembenéznie. Akkor is súlyos terrortámadások rázták meg Oroszországot: 1999. nyarán három orosz városban robbant nagyerejű pokolgép. A merényletekben 300-an haltak meg.
Putyin példás gyorsasággal és keménységgel reagált: a csecseneket tette felelőssé a támadásokért és offenzívát indított a szakadár tartomány ellen. Az orosz egységet zászlóra tűző, határozott fellépés annyira sikeres volt, hogy a Putyin által támogatott pártszövetség mindössze három hónap alatt az ország legnépszerűbb pártja lett, majd a választásokat is megnyerte.
Voltak, akik hitetlenkedve fogadták a gyors sikert. Rengeteget elárul az orosz viszonyokról, hogy egyesek azt sem zárják ki, hogy valójában Putyin emberei álltak a robbantások mögött. Sokan ugyanis úgy látják, hogy Putyin ezeknek a robbantásoknak köszönhette az 1999. decemberi választási győzelmet, majd pedig a három hónappal későbbi elnökségét is.
Régi-új taktika
A volt elnök láthatóan ugyanazt a taktikát választja, mint tizenegy évvel ezelőtt. Bár hétfőn még egyetlen csecsen szervezet sem vállalta a felelősséget a robbantásokért, Putyin mégis azonnal őket tette felelőssé. Biztosította a lakosságot, hogy az igazságszolgáltatásnak nemcsak dolga, hanem becsületbeli ügye is, hogy a tetteseket a föld alól is előkerítse: “A terroristákat meg fogják semmisíteni.”
Ugyan a kaukázusi offenzíváról hivatalosan még nem döntöttek, de Putyin viselkedése mindenképpen egy határozott válaszcsapásra enged következtetni. A miniszterelnök ugyanis nagyon jól tudja, hogy népszerűségének biztosítéka: a rend. Az orosz egység pedig egy olyan hívószó, melyre tömegek mozdulnak.
Ez pedig Putyint ismét népszerűvé, és akár elnökké is teheti. Ő csak tudja. Hiszen egyszer már bejött.
Fejlemény: Csütörtökre virradóra újabb robbantásos merénylet történt Dagesztánban.
>> LEHET, HOGY TÚL MÁS EZ A POLITIKA?
Írások a témában:Moszkvai terror: azonosították az elkövetőket (Hírszerző)Moszkva geopolitikai gyöngesége (glóbusz.net/Stratfor)Újabb merényletek Oroszországban (Mandiner)A sahidkák bosszúja (Georg Spöttle / Hírszerző)Terrortámadás Moszkvában (képek, videók) (Mentők blog)Russia's Czar Wars Aren't Over (Austin Bay / Townhall)Putin's Dark Rise to Power (GQ - cenzúrázott cikk)Moszkva és a csecsenek (Konteo blog)"Ez a háború visszatér az otthonaikba" (Novák Tamás / Mandiner)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.