Kevesen gondolták volna, hogy Obama csapata Nixon óta nem látott módszerekhez folyamodik politikai ellenfeleinek kordában tartása érdekében. Félő, az elnök így elveszíti morális tekintélye egy jó részét, megnehezítve ezzel a sikeres kormányzást. (Fotó: Saul Loeb/AFP)
A tündérmese véget ért Amerikában. A magát történelmi jelentőségű figuraként pozicionáló, és az egykor az amerikai politika alapvető megreformálását ígérő Obama-vezette kormányzatról egészen vállalhatatlan dolgok derültek ki az elmúlt hetekben. A párhuzamosan futó botrányok azt mutatják, hogy a demokrata kormányzat nem csak hogy nem változtatott az amerikai politika korábban bírált eszközein, hanem közvetlen elődeihez képest gátlástalanabb módon használta azokat.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Nixoni módszerek
Barack Obama 2008-as megválasztása után óriásiak voltak a várakozások. Hívei tényleg azt gondolták, hogy az új elnök szakítani fog az amerikai politika mind árokásósabbá váló gyakorlatával. Mindehhez kiváló kontrasztot nyújtottak a republikánusok, akik az elmúlt öt évben úgy viselkedtek, mintha a visszafogottság és a kompromisszum az önfeladással és az árulással lenne egyenértékű.
Az elnökkel kapcsolatos várakozások egy része nyilvánvalóan naiv volt - nyilván nem függetlenül az amerikai rabszolgatartó és rasszista múlt látványos cáfolatának vágyától. Az elnöknek a semmire kapott Nobel-díját pedig nem is elemeznénk, mert az valóban a vicc kategóriájába tartozott.
Azt azonban kevesen gondolták volna, hogy Obama csapata Nixon óta nem látott módszerekhez folyamodik politikai ellenfeleinek kordában tartása érdekében.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Eltussolás, megfigyelés, adóhatósági vegzálás
Az elmúlt hetekben három egymástól független kínos történet kezdett kirajzolódni. Ezek közül még az számít a legkisebb fajsúlyúnak, hogy kiderült, az amerikai külügyminisztérium szisztematikusan hazudott a líbiai Bengáziban lévő konzulátusuk ellen történt támadás ügyében, hogy a tavalyi elnökválasztási kampány idején ne lehessen téma a külügyi és védelmi vezetés által elkövetett, és végső soron négy amerikai halálát okozó hibasorozat. Úgy tűnik, nem egyszerű csúsztatásról van szó, hanem a felső vezetés utasítására végrehajtott hazugságokról.
Még súlyosabbnak tűnik az, ahogyan az Obama-adminisztráció az elmúlt években az FBI felhasználásával nyomoztatott újságírók tucatjai után, hogy azok telefonhívásait, vagy éppen belépőkártya-adatait elemezve megállapítsák, kik voltak újságcikkeik forrásai. Az USA közismerten komolyan veszi a sajtószabadságot, és ennek szerves részeként tekint az újságírók, illetve azok forrásainak védelmére. A cinizmus igen magas szintjét jelzi az, hogy mindezt azok a demokrata vezetők hajtották végre, akik Bush idején egy hasonló ügyben a sajtószabadság végét vizionálták.
De az igazán megdöbbentő lépés az volt, amikor az adóhivatal szisztematikusan elkezdte vegzálni azokat a szervezeteket, amelyek nevéből ellenzéki attitűdre lehetett következtetni. A gyanú szerint bizonyos államokban hasonló bánásmód járt a konzervatív ellenzék nagy volumenű pénzügyi támogatásáért is. Ez pedig a világ nyugati részén nem a politika normális része és igen sok keresetlen jelzőt érdemel az az elnök, aki ilyen lépéseket végrehajtó embereket nevez ki.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
Amerika jogállam
Az a tény, hogy mindez napvilágra kerülhetett és minden bizonnyal komoly politikai ára lesz, mutatja, hogy Amerika továbbra is jogállam. De ettől még Barack Obama ledarálta morális tekintélyének jelentős részét, és nagyon is valós annak az esélye, hogy akárcsak Bush elnök a Katrina hurrikán körüli bénázások után, ő is elveszíti azt a politikai súlyt, mely a sikeres kormányzás előfeltétele lenne.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.