Az LMP nem is akkora rejtély: egyszerűen arról van szó, hogy megérkezett Magyarországra a régióban először és elsőként a nyugat-európai baloldal. (Kép: lehetmas.hu)
Az első forduló nagy talánya az LMP volt. Azóta mindenki azt találgatja, vajon mi is ez a párt. Ők a zöldek? Új SZDSZ? Az új baloldal? Hogy kik az LMP szavazói, azt az első forduló adataiból nagyjából lehet sejteni. De annak a megválaszolásához, hogy mi maga az LMP, el kell olvasni a párt 220 oldalas programját. A magyar közírók nagy része ezt nem volt hajlandó megtenni.
Mi megtettük.
Ökopolitik
Ha elolvassuk a programot, a legszembetűnőbb az lesz, hogy az egész le van öntve valami „ökomázzal”. A gazdaságtól a külpolitikáig minden az ökológiai fenntarthatóság szemüvegen keresztül kerül bemutatásra.
Az LMP követi a nyugati baloldal klímakultuszát: tudományosan egyre inkább megkérdőjelezett tételek alapján komoly állami beavatkozást írna elő. Az LMP tisztában van azzal, hogy az ilyen döntések legfeljebb csak hosszútávon hozhatják meg a várt eredményt, és rövidtávon fájdalmasak. Az ökoszisztéma fenntarthatósága azonban a mindent vivő jolly joker: a párt nem is veszteget sok időt arra, hogy mindez mennyibe kerül vagy hogyan fogná vissza a gazdaságot.
Világkormányzás
A program legelképesztőbb része, hogy az LMP szerint a Földet a saját és minden más "lénytársunk" (bármit is jelentsen az) érdekében valamiféle egységes kormányzás alá kell vetni. A cél, hogy a „globális kormányzás intézményrendszere alkalmassá váljon a globális igazságosság hatékony szolgálatára, az ökológiai kizsákmányolás megszüntetésére.”
Bár a program hosszan taglalja a demokrácia jelentőségét, a magyar és uniós „demokrácia-deficitet”, és a távoli, átláthatatlan döntések nagyon zavarják az LMP-t, de az ENSZ-ből kinövő világkormányzás gondolatával mégis meg tudnának barátkozni.
Világkormányhoz persze világadók kellenek. Az LMP-nek erre is van ötlete: például nemzetközi szénadó. Helyi szinten sem adócsökkentésben gondolkodnak, hiszen a grandiózus tervekhez sok pénz kell. Többek között széndioxidadót (értsd: drágább benzin) és budapesti dugódíjat vezetnének be.
Zöldül tanulni
Az LMP közoktatási programjának újdonsága a tanítás zöld átideologizálása: a tankönyveket szerintük a „fenntarthatóságra nevelés szempontjai szerint” újra kellene írni. Amúgy az oktatáspolitikájában az LMP ott folytatja, ahol az SZDSZ abbahagyta: integrált oktatás, mindenfajta óvodai és iskolai szintfelmérés vagy felvételi követelmény eltörlése, az esélyegyenlőség jegyében.
A cigányproblémát sem hagyná figyelmen kívül a párt: ők nem a Gárdát, hanem szociológuskommandókat küldenének a konfliktusokkal terhelt településekre, hogy ezek a békéltető testületek „kibeszéljék” az érintettekkel a problémákat.
Akkor most mi az LMP?
Természetesen az LMP programja korántsem csak ezeket az elemeket tartalmazza. A bürokrácia legapróbb gondjaitól kezdve egészen addig, hogy Magyarországnak hogyan kellene segélyeznie pl. a szubszaharai térséget, rengeteg dolog előkerül. És persze akad néhány okos javaslat is.
Egy azonban bizonyosnak tűnik: az LMP nem is akkora rejtély, mint amekkorának látszik. Egyszerűen arról van szó, hogy megérkezett Magyarországra (a régióba először és elsőként!) a nyugat-európai baloldal – annak minden bájával és agyrémével együtt.
Részletek az LMP A fenntartható jövő,a befogadó társadalom és a megújuló demokrácia stratégiája c. programjából:
Az ökológiai politika feladata a szolidaritás kiterjesztése a térben távol élőkre és a jövőben megszületendő nemzedékekre, sőt, a nem emberi lénytársakra is. (11)
Az ökológiai problémák megoldása tipikusan olyan politikai döntéseket igényelhet, melyeknek pozitív hatása hosszú távon jelentkezik, miközben néhány éves távon esetleg megdrágítják, visszafogják a fogyasztást. (14)
[N]em látunk más esélyt az igazságosságra épülő, koherens globális kormányzás megteremtésére, csak az ENSZ szervezetének reformját és megerősítését. Ehhez az ENSZ meglévő szervezeteit, mindenekelőtt a Biztonsági Tanácsot, a multilateralizmus elveinek megfelelően demokratizálni kell. A globális gazdasági kormányzás intézményeit, a Világbankot, Nemzetközi Valutaalapot (IMF), és a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) az ENSZ felügyelete alá kell helyezni, és kiegyensúlyozottabbá kell tenni az irányításukat. Támogatjuk olyan globális adók bevezetését, mint például a nemzetközi szénadó, vagy a rövidtávú pénzmozgásokra kivetett Tobin-adó. Szükség van egy, a nemzetközi pénzügyi rendszert szabályozó, felügyelő, valamint a tranzakciók megadóztatásából származó jövedelmet begyűjtő, kezelő szervezetre. Létre kell hozni a Környezetvédelmi Világszervezetet, amely a WTO-val szemben is képes érvényesíteni az ökológiai szempontokat. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet mandátumát ki kell terjeszteni a vállalatok ellenőrzésére is, a nemzetközi munkaügyi minimumok közé be kell kerülnie a globális minimálbérnek is. (41-42)
Nyolc év alatt további 1000 milliárd forinttal csökkentenénk a munkára nehezedő adó és járulékterhelést. Ezt a zöldadók 600 milliárdos nagyságrendű növelése, a többletjövedelem miatt megnövekvő fogyasztásból várható körülbelül 140 milliárd forint többlet áfa- és jövedékiadó-bevétel, valamint a fiktív céges gépjárműhasználat visszaszorításából származó többletbevétel ellensúlyozná. (53)
Bizonyos boltméret felett adminisztratív eszközökkel kötelezni kell az áruházakat a helyi termékek magas arányú szerepeltetésére a polcokon. (73)
A garantált minimumjövedelem összegét úgy állapítanánk meg, hogy nagyjából az alsó jövedelmi tized határáig egészítse ki a családok egy főre jutó jövedelmét, azaz mindenkinek legyen legalább annyi jövedelme, mint az éppen a mélyszegénység határa felett élő családoknak. (81)
Azokon a településeken, ahol komoly konfliktus alakult ki, vagy a kialakulása küszöbön áll, egy állami felügyelet alatt álló, de a helyi önkormányzattal együttműködő mediációs „béketest” bevetésére lenne szükség a feszültségek oldása érdekében. (82)
Olyan jogszabályi környezetet kell létrehozni, amely megakadályozza az eladósodott családok teljes ellehetetlenülését, a magáncsőd intézményének megfelelő szabályozásával társadalmilag elfogadható körülmények között kell megoldani az eladósodottak helyzetét. (93)
A globális dél fenntartható humán fejlődése elképzelhetetlen anélkül, hogy a globális észak ne csökkentse ökológiai lábnyomát. Az iparosodott országoknak ezért élen kell járniuk a környezeti terhelésük csökkentésében. (94)
A lehető leghamarabb ki kell alakítani Magyarország saját, átfogó migrációs és integrációs
stratégiáját, ami egyrészt támaszkodik az európai szolidáris hagyományokra, másrészt figyelembe veszi Magyarország nemzetközi kötelezettségeit is. (...) Az oktatásban fokozatosan be kell vezetni az interkulturális nevelést, a pedagógusokat fel kell készíteni a bevándorlók oktatására. (114)
A budapesti behajtási díj bevezetésére irányuló javaslat helyességét már több sikeres külföldi példa is alátámasztja. A londoni és a stockholmi behajtási díj jelentősen csökkentette az autóforgalmat és a légszennyezést. A behajtási díj a kezdetben tiltakozó lakosok körében is népszerű lett, mert jelentősen javította az életkörülményeiket. (190)
Az általános iskolai szaktárgyak tananyagát – a tankönyveket, munkafüzeteket, segédkönyveket – a fenntarthatóságra nevelés szempontjai szerint felül kell vizsgálni, át kell dolgozni. (216)
>> AMIT MINDENKI TUDNI AKAR: MENNYIRE SZDSZ AZ LMP?
>> NEM A VULKÁN MIATT NEM REPÜLTEK
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.