Ennek a pártharcoktól hangos országnak nem egy jóságos nagypapára van szüksége, hanem egy olyan emberre, aki az ország hosszú távú érdekeiért bármilyen pártérdekkel szemben képes kiállni. (Fotó: Gilicze Bálint)
Pokorni Zoltán tegnap azzal lepte meg a közvéleményt, hogy a Fidesz valószínűleg nem választja újra Sólyom Lászlót köztársasági elnöknek.
Ha úgy alakult volna pályája, Sólyom igen érdekes „politikus” lenne: jogi felfogásában szélsőségesen liberális, értékeiben konzervatív, és emellett elkötelezett természetvédő. Persze lehet, hogy nem is lett volna jó pártpolitikus.
Elnöknek viszont kiváló volt.
Nem volt minden elnök ilyen…
Göncz Árpád a megválasztása után hiába függesztette fel SZDSZ-es párttagságát, köztársasági elnökként '90-94 között ő volt a legfontosabb politikai fegyver az SZDSZ kezében.
A jobboldali tévéelnök és rádióelnök kinevezését lelkiismereti okokra hivatkozva nem volt hajlandó aláírni, hosszú hónapokig még azután sem, hogy az Alkotmánybíróság kimondta, az aláírást csak a demokratikus államrend súlyos veszélyeztetése esetén tagadhatja meg. De említhetnénk még megannyi jól ismert történetet, a taxisblokád felszámolásának megakadályozását vagy éppen a parlament által elfogadott igazságtételről szóló törvény AB-hoz küldését.
Miközben a baloldali sajtó "Árpi bácsiként", az ország pártok felett álló közös nagypapájaként próbálta őt beállítani, Göncz Árpád valójában minden lényeges kérdésben az SZDSZ napi politikai álláspontját érvényesítette.
Mádl a pártok felett
Mádl Ferenc elnöksége ehhez képest valóban változást hozott.
Az MDF-kormány minisztereként (az utóbbi években pedig a Fidesz-rendezvények díszvendégeként) Mádl pártállása felől sem lehettek kétségeink, ez azonban elnökségét alig befolyásolta. Mádl valóban a pártok felett állt, a napi politikai csatározásokban nem vett részt. Ez elnökségének pozitív olvasata. A negatív pedig, hogy Mádl Ferenc elnökként túlságosan a háttérbe húzódott, és kevés olyan markáns megnyilvánulása volt, amelyre emlékezhetnénk.
President Sólyom
Kétségtelen, hogy Sólyom vette a köztársasági elnöki szerepet a legkomolyabban.
Megszámlálhatatlan rossz, slendrián és alkotmányellenes törvényt dobott vissza a parlamentnek vagy küldött az AB-hez. Ha kellett, a jobboldalt ugyanúgy kiosztotta, mint a baloldalt. Az őszödi beszéd napvilágra kerülése után habozás nélkül morális válságról beszélt, és az erkölcsi megtisztulás követelésével egyértelművé tette, hogy mi volna Gyurcsány számára a helyes lépés. Amikor pedig a Fidesz nem akart részt venni a Gyurcsány elleni bizalmi szavazáson, tekintélyével Sólyom kényszerítette rá őket mégis, ahogy a Fidesz parlamenti kivonulásait is rossz szemmel nézte.
Autonómiáját nem csak a pártok kritikájával, hanem saját politikai elképzeléseinek (a Zengő-csúcs megvédése, a határon túli magyarok ügyének napirenden tartása, Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa, Bölcsek Tanács stb.) a megvalósításával is bizonyította.
Sólyom úgy tudott politikai tényezővé válni Magyarországon, hogy alkotmányosan vajmi kevés hatalma van az elnöknek.
Az utód
Szeretjük vagy sem, Sólyom volt a rendszerváltozás óta az első, aki valóban elnökként viselkedett. Neki sikerült először úgy aktív elnöki munkát végeznie, hogy közben nem áldozta fel a hivatalt egyetlen párt oltárán sem.
Nem tudjuk, ki lesz az utódja. Bárkit is választ majd az Országgyűlés, az biztos, hogy ennek a pártharcoktól hangos országnak nem egy jóságos nagypapára van szüksége, hanem egy olyan emberre, aki az ország hosszú távú érdekeiért bármilyen pártérdekkel szemben képes kiállni. Egész pontosan: egy igazi elnökre. Olyanra, amilyen Sólyom László is volt.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
"Talán nem értettünk egyet minden lépésével. De mindig tiszteltük - mert őt tisztelni lehetett. Gondolkodó, független elnököt szeretnénk a következő öt évben is. Sólyom for president!"
Sólyom for president! Facebook-csoport
>> MIBEN KÜLÖNBÖZIK ORBÁN GYURCSÁNYTÓL?
Írások a témában:
Sólyom László újraválasztását szorgalmazzák értelmiségiek (Index)
Pokorni szerint Sólyom nem folytatja (Index)
Sólyom jelölése: az első demokráciavizsga (Boda Zsolt/komment.hu)
Sólyom végveszélyben? (Rajcsányi Gellért/Mandiner)
Sólyom for president? (Stumpf András/Heti Válasz)
Miért nem Sólyom László? (Fent és Lent)
De ki lesz a negyedik köztársasági elnök? (Antal Dániel)
Sólyom mellett kampányolt Orbánnál Merkel is. Hiába? (NOL)
A határon túliak is Sólyomot szeretnék elnöknek (Kitekintő)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.