Kire hallgasson a hazai és a külföldi befektető, ha meg szeretné magát nyugtatni, hogy a kormány érti az ő aggodalmait is? Amikor a hullámok kezdenek magasra csapni, mindenki a biztos kezet keresi. (Fotó: Pelsőczy Csaba/fidesz.hu)
Miközben az Európai Unió történetének legnagyobb pénzügyi válságát próbálja kezelni, az abban nagyon is érintett a magyar gazdaság kormányos nélküli hajóként imbolyog.
Vihar közeleg, kormányos kellene
Szemben az elköszönő kormányfő által már-már kampányszerűen hangoztatott állításokkal, Magyarország egyelőre nem menekült meg az adósságválság rémétől. A Bajnai-kormány intézkedései, bár csökkentették Magyarország rövid távú sebezhetőségét, nem tették fenntartható pályára a magyar gazdaságot. Ezért aztán a külső környezetnek az elmúlt hetekben lezajlott romlása megint csak kiszolgáltatott helyzetbe hozta hazánkat.
A nemzetközi piacokon egyre többen számolnak az eurózóna szétesésének lehetőségével. Ez a forgatókönyv természetesen rendkívül negatívan érintené Magyarországot. Amikor, mint most, a hullámok elkezdenek magasra csapni, mindenki a biztos kezet, a világos irányvonalat, a stabilitást keresi.
Budapest egyelőre ilyesmit nem tud felmutatni. Önmagában a Fidesz és ezzel az új kormány óriási többsége megnyugtató lenne, de sajnos teljes a zűrzavar a gazdaságpolitika vezetőjét illetően. Nem az a gond, hogy nincs még részletes gazdasági terv, hiszen ez a jelenlegi helyzetben akár érthető is lehet. A baj az, hogy senki, így a külföld sem tudja, kire is figyeljen, ki lesz a kormányos.
Matolcsy?
A magyar kormányzati struktúrában hagyományosan a pénzügyminiszter volt ez a személy – most azonban megszűnik a poszt. Lesz helyette egy gazdasági csúcsminiszter, Matolcsy György.
Nehéz azonban elhinni, hogy ő lesz a gazdaságpolitika feje, hiszen elvették tőle az összes szabad felhasználású pénz feletti rendelkezés jogát (az ugyanis a vagyongazdálkodási-fejlesztési tárcához került). Sőt, az is lehet, hogy még a költségvetés készítői sem fognak neki jelenteni! Ha az utóbbi igaznak bizonyul, akkor minisztériuma szinte csak egy nagy kutatóintézet lesz, valódi hatalom nélkül.
Nemrég Matolcsy György kijelentette, hogy az állam egy az egyben át fogja vállalni a devizahitelesek árfolyam-kockázatát – később ő maga is finomított kijelentésén. Az ötlet aránytalanul sokba kerül, és számos technikai ok miatt nagyon nehezen megvalósítható.
Például az ilyen helyzetekben nagyon jó lenne tudni, hogy most akkor ki is a főnök, kinél kell a felmerülő kérdéseket tisztázni.
Varga, Szapáry?
Közben a Miniszterelnökséget Varga Mihály ex-pénzügyminiszter vezeti, aki egyben a gazdaság jelenlegi állapotát feltárni hivatott vizsgálóbizottság vezetője is. Amint Orbán Viktortól hallhattuk, a Varga-féle bizottság által elmondottak alapján kívánják kialakítani az új gazdaságpolitikát. Ezt pedig akár úgy is lehet olvasni, hogy Varga lesz Mr. Gazdaságpolitika – nem operatív, hanem stratégiai szempontból. Különösen, ha tekintetbe vesszük, hogy míg Matolcsy Navracsics Tibor „beosztottja” lesz, addig Varga nem – ő csak a miniszterelnöknek tartozik elszámolással.
S akkor még ott van Szapáry György, a miniszterelnök főtanácsadója, aki viszont nem beosztottja még Vargának sem, és a legnagyobb stratégiai kérdésekben a döntést nyilván magának megtartó Orbán Viktornak „súg”.
Most akkor kire kell figyelni, Matolcsyra, Vargára, vagy Szapáryra? Kire hallgasson a hazai és a külföldi befektető, ha meg szeretné magát nyugtatni, hogy a kormány érti az ő aggodalmait is?
Most akkor mi a helyzet?
A világ egyelőre nem ránk figyel, ezért aztán a fejetlenség és a meggondolatlan kijelentések is megúszhatóak komoly következmények nélkül. Legalábbis egy darabig. Az új kormányfőnek meg kell értenie, hogy az EU pénzügyi válsága miatt különösen sérülékenyek vagyunk.
Nincs mese: egyértelműen meg kell végre nevezni Mr. Gazdaságpolitikát!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-oldalához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.