A Véleményvezér a kormánytagokat értékeli – nem az elődeikhez, hanem az elvárásokhoz és a feladatokhoz viszonyítva. (Fotó: fidesz.hu)
Orbán Viktor hétfőn bemutatta minisztereit. A társaság már első látásra is elég vegyes: tapasztalt és kipróbálatlan, markáns és színtelennek tűnő figurák egyaránt akadnak. Ahogy mindenki, úgy mi is többet várunk ettől a kormánytól, mint az előző három-négytől. De nem csak a várakozások, hanem a támogatás és a problémák is sokkal nagyobbak.
Írásunk az új kormányzati rendszerről: Orbán-kormány 2.0: mindent a nulláról
A Véleményvezér a kormánytagokat értékeli – nem az elődeikhez, hanem az elvárásokhoz és a feladatokhoz viszonyítva. Mennyire tűnik erősnek az új kormány?
A sötét lovak
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Fellegi Tamás fejlesztési miniszter, Réthelyi Miklós nemzeti erőforrások minisztere: A három leendő miniszterről országos közéleti szinten szinte semmit nem tudunk, így értékelni sem lehet őket. Annyi biztos, hogy számukra az országos politikában való részvétel tanulóidőszak nélkül indul.
Fazekas és Fellegi fogják mozgatni szinte az összes diszkrecionális (szabadrendelkezésű) pénzt, így Orbán Viktor nyilván nagyon megbízik bennük. Nekünk egy kicsit soknak tűnik lutriban ennyi új ember. De ne legyen igazunk, még az is lehet, hogy mindannyian egészen kiválóan teljesítenek majd.
Értékelés: -
Akikre büszkék vagyunk
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, miniszterelnök-helyettes: Hozzáértése, felkészültsége vitán felül áll. Nagyon jól ismeri a parlamenti munkát, a törvényelőkészítési folyamatot. Minden, amit tudunk róla, azt mutatja, hogy a tisztességtelenségnek még csak az árnyéka sem vetült rá. Fiatal és energikus, nem véletlenül az ő feladata lesz miniszterelnök-helyettesként összefogni a kormányt.
Értékelés: 5/5
Martonyi János külügyminiszter: Tapasztalt és felkészült külpolitikus, sok nyelven beszél és jelentős a külföldi elfogadottsága, ami az ő pozíciójában nem egy utolsó szempont. A mi ízlésünknek egy kicsit túl visszafogott, lehetne markánsabb és kevésbé diplomatikus néhány, a nemzeti érdeket érintő kérdésben.
Értékelés: 4/5
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter: Matolcsyt sokáig divatos volt leszólni azért, mert túlságosan bízik az államban, továbbá olyanokat állítani róla, hogy nem sorolható a komoly közgazdászok közé. Ilyet azonban túl könnyű rásütni valakire, akit nyilván nem szerettek az előző kurzushoz oly közel álló, magukat mégis mértékadónak gondoló közgazdászok. Azt viszont még ők sem merték állítani soha, hogy minisztersége bármilyen tekintetben is kudarc lett volna - ráadásul az elmúlt nyolc év szinte bearanyozta az ő regnálását.
Az idő két fontos területen is látványosan Matolcsyt igazolta. Az egyik a munkát terhelő járulékok kérdése: amikor ő 2002-ben elkezdett járulékcsökkentésről beszélni, szinte bolondnak nézték érte. Ehhez képest ma már az utolsó bástya is elesett, és már Vértes András is járulékcsökkentésről beszél.
A másik kérdés az állami beavatkozásokhoz kapcsolódik: Matolcsy kétségtelenül jobban hisz az állami beavatkozás erejében, mint az elmúlt évtizedek magyar közgazdász-fősodra. A 2008/2009-es válság kapcsán azonban nehéz azt mondani, hogy a történtek ne Matolcsy érveit erősítették volna. Az állami kiadások pozitív hatásaiba vetett hite a Véleményvezérnek még így is egy kicsit sok.
Értékelés: 4/5
Az alsó harmad
Semjén Zsolt általános miniszterelnök-helyettes: Fogalmunk sincs, mi az a konkrét szakterület, amiért ő felelős lesz. Más kérdés, hogy ha jól gondoljuk, Semjén az új kormányban is elsősorban reprezentációs feladatokat kapott. Annyi biztos, hogy mindig következetesen képviselte a kereszténydemokrata értékeket, célkitűzéseket. Ugyanakkor Semjén politikusként rendkívül színtelen: se hús, se hal.
Értékelés: 3/5
Hende Csaba hadügyminiszter: Miért van az, hogy 1990 óta mindig a Honvédelmi Minisztérium gyűjti össze azokat, akiknek a tárcához látványosan semmi közük? A Véleményvezért mélységesen felháborítja, hogy a magyar honvédelem egyébként rendkívül fontos sorsa ismét nem egy, a terület ügyeiben jártas, sőt abban meghatározónak számító szakpolitikus kezébe kerül. A vonatkozó minisztériumban másfél évtizeddel ezelőtt betöltött jogi főosztályvezetői és parlamenti titkári múlt ugyanis édeskevés, és közel sem készít fel a miniszteri feladatokra.
Értékelés: 2/5
Pintér Sándor belügyminiszter: Még mindig nem hisszük el, hogy ez igaz...
Értékelés: 1/5
Az összkép
Ahhoz képest, hogy mekkorák a feladatok, a felhozatal lehetne kiegyensúlyozottabb is. Aki reménykedni akar, az kapaszkodjon abba, hogy a sötét lovak akár pozitív meglepetést is okozhatnak.
Ugyanakkor ez a kormányfelállás egy elszalasztott lehetőség is, hiszen egy egyenletesen erős, egyértelműen bizalmat ébresztő csapattal rengeteg bizalmi tőkét lehetett volna szerezni már az induláskor.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Írások a témában:
Soha ilyen kevés miniszter (Index)
Mitől szenvedett Orbán Viktor 35 évesen? (origo)
Az anatómustól a rendteremtőig - a második Orbán-kormány tagjai (origo)
A számok nem zavarnak, Gyuri? (Index)
Elég-e nyolcminiszter? (Török Gábor)
Orbán válogatottja (Rajcsányi Gellért/Mandiner)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.