Volt bőven miből válogatni, hiszen a politikai és gazdasági elit pofátlansága, úgy tűnik, örök. Ki volt pofátlanabb: Bakonyi Zoltán vagy Matolcsy György? (Fotó: Huszti István/Index)
A kormánynak a magánnyugdíjpénztárak elleni érvei, valamint 2010 legnagyobb belpolitikai csalódásai után most a 2010-es év legpofátlanabb mondatait szedjük listába. Rangsorunk természetesen szubjektív, lehet, és kell is vele vitatkozni!
5. „Ezt majd a folyosón megbeszéljük!”
A listánkon szereplő többi pofátlan mondat mindegyike vérforraló cinizmust, hazugságot és sunyiságot takar. Ez a mondat ellenben éppen a maga pőre bunkóságában és erőszakosságában pofátlan, és persze azért, mert nem egy késdobálóban, hanem a magyar Országgyűlésben (jobbikos kifejezéssel: a Nemzet Templomában) hangzott el egy képviselői felszólalás részeként. Bár jobbikosoktól rengeteg felháborító kijelentést lehetne idézni, Zagyva György Gyulának ez mondata, melyet egy fideszes képviselőnek címzett, valószínűleg mindent elárul, amit a Jobbikról, a párt politikájáról és képviselőiről tudnunk kell.
Ajánljuk: Bunkó maradjon-e a Jobbik?
4. „Mi '89-es demokraták vagyunk.”
Már abban is van egy adag pofátlanság és önhittség, hogy Gyurcsány Ferenc tényleg úgy érzi, ha a közvéleményt az Orbán-kormány ellen lehetne hangolni, akkor az emberek majd automatikusan hozzá térnek vissza. De maga a megfogalmazás, miszerint az egykori KISZ-vezér ’89 örököse lenne, miközben huszonegynéhány éve többek között a Fidesszel vagy a Dialógus-békecsoporttal szemben sem éppen demokrataként viselkedett, a pofátlanság egy újabb csúcsa. Tegyük hozzá a rend kedvéért, hogy bármennyire is pofátlan ez a kijelentés, a Gyurcsány-életműbe problémátlanul illeszkedik.
Ajánljuk: Gyurcsány-bukta: ezért nincs visszaút
3. „Azért tört ki botrány, mert nem hagytam magam zsarolni.”
Kovács Bence János a Grupo Milton sajtótájékoztatóján február 24-én szólalt meg a több tízmilliárdos sávolyi beruházás kapcsán kirobbant botrányban. Azt állította, hogy az Indexet és az LMP-t felhasználva zsarolják őt bizonyos üzleti körök, egyébként pedig természetesen ártatlan, mint a ma született bárány. KBJ kijelentésében és reakcióiban benne volt minden, ami a hozzá hasonlókat az elmúlt húsz évben mindig is jellemezte: az arrogancia, a közvélemény hülyének nézése és a gyorsan magára öltött áldozati szerep, a végtelen önsajnálat, amit akkor mutatnak, ha valaki véletlenül fülön csípi őket. Igazi korrajz, egy mondatba sűrítve.
Ajánljuk: Sávoly igazi tétje
2. „De meg kell mondanom egyenesen, ő már nem része a szolidaritáson alapuló állami nyugdíjrendszernek (…) kiírta magát a közösségből, szakított a közösséggel, és egyéni úton jár...”
Matolcsy György valószínűleg a fenti „társadalomfilozófiai” magyarázattal ásta el magát végleg milliók szemében. Hiszen azon túl, hogy a nyugdíjintézkedéssel a magyar kormány gyakorlatilag megzsarolt több millió embert, a mellékelt magyarázattal még erkölcsileg is megbélyegezte őket. Bár ezzel a mondatával Matolcsy csak a második helyet szerezte meg listánkon, egy másik kijelentése miatt a „2010 legcinikusabb mondata”-különdíjat is neki ítéljük. Mégpedig ezért: „Mert az államosítás lenne, az pedig ellentétes egy konzervatív polgári kormány közgazdasági gondolkozásával. Mi biztosítjuk a szabad választás lehetőségét, aminek viszont vannak következményei.”
Ajánljuk: Az út a Fidesz-kormány bukásához
1.„A vörös iszap nem veszélyes, (...) ártalmatlan anyagról van szó. (…) Az iszapot egy erős slagos lemosással el lehet távolítani.”
Hiába kért később bocsánatot a Mal Zrt. a cég és vezetőinek, különösen Bakonyi Zoltánnak a bicskanyitogató első reakciói miatt, nem is lehet kérdés, hogy ezek voltak 2010 legpofátlanabb mondatai Magyarországon. A vörösiszap-katasztrófában tíz ember meghalt, rengetegen súlyos égési sérüléseket szereztek, a sérültek száma több mint másfélszáz. És akkor még a természetben okozott károkról, a tíz négyzetkilométeren kipusztuló élővilágról és a lakhatatlanná vált házakról nem is beszéltünk. Ahogy az Index tesztje is megmutatta, a vörösiszapot nem lehet csak úgy, erős slaggal lecsapatni, és persze, ha minden ilyen egyszerű volna, talán nem kerülne súlyos milliárdokba a helyreállítás. Természetesen a kiömlő folyadék összetételében pedig nem maga a vörösiszap, hanem a maró lúg volt az igazán veszélyes, ami az első perctől kezdve mindenki számára nyilvánvaló volt. Éppen ezért azt a mondatot, mellyel a cég vezetője védekezett, miszerint „a vörös iszap nem veszélyes”, a maga sunyiságával és aljasságával valószínűleg egy jó ideig nem fogjuk elfelejteni. A magas labdát egyébként a belügyminiszter csapta le: ,„Fürödjön meg benne, és akkor megtudja, veszélyes-e.”
Szerinted mi volt 2010 legpofátlanabb mondata?
Holnap 2010 legrosszabb világpolitikai fejleményeit rangsoroljuk!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.