Már a szocialista rendszerben sem sikerült az elemi gazdasági motivációkat törvényekkel és terrorral felülírni. Az autósokat sújtó magyar adókat kellene inkább versenyképessé tenni a szlovákokkal. (Fotó: MTI)
Most aztán jól odapörköl a kormány a sok szlovák rendszámos kopasz mercisnek! Alig egy évvel megalakulása után a kormány megtalálta a magyar gazdaság leggyengébb láncszemét, az álszlovák rendszámok óriási horderejű problémáját.
Valójában persze ez egy olyan jelentéktelen ügy, hogy nem is lenne érdemes egy szót sem vesztegetni rá. Mégis tanulságossá teszi az, ahogyan és amiért a kormány most felkarolta a kérdést: kicsiben megmutatja ugyanis, hogy mi az egyik alapvető gond azzal, ahogyan a kormány a gazdaságpolitikáról gondolkozik.
Kapcsolódó írásunk: Fidesz: offshore-amnesztia?
Mit akarnak?
Nemrég a kormány bejelentette, hogy ezentúl keményen fel fog lépni a külföldi bejegyzési lehetőséget kihasználó autótulajdonosok ellen, akik az egyébként felháborítóan magas magyar regisztrációs adót, illetve az áfafizetést akarják ezzel kijátszani.
Rogán Antal tegnap még egyet csavart a dolgon. Javaslata szerint azok, akik jó útra térnek és önként „hazahozzák” autójukat, adókedvezményt kapnak, míg akik nem élnek a lehetőséggel és lebuknak, büntetésből az adó dupláját fogják fizetni. Sőt, Rogán a bizonyítási kényszert (hogy a külföldi rendszámú autó tulajdonosa életvitelszerűen külföldön él) is megfordítaná, és az autótulajdonos vállára helyezné.
Ezzel az egész hadjárattal három gondunk is van.
Nem az igazi problémát kezelik
Az első, és talán legnagyobb bajunk ezzel, hogy a kormány már megint agyonszabályozni és mikromenedzselni próbál. Nem a gyökerénél ragadja meg a problémát és nem azt vizsgálja, miért, milyen rossz szabályozás miatt alakult ki egy adott visszás helyzet, hanem annak kezelésére újabb rossz szabályokat alkot: szigorít, betilt és büntet. Magas a fűtés ára? Vezessünk be szabályozott árakat! Nem tetszik a bankok és egyes vállalatok nyeresége? Vessünk ki rájuk különadót! Túl sok a szlovák rendszám? Büntessük meg őket!
Ahogyan azonban legalább a kommunizmus bukása óta tudni kellene, az ilyen intézkedések nem működnek, mert nem működhetnek. Már a szabadnak semmiképpen nem nevezhető szocialista rendszerben sem sikerült az elemi gazdasági motivációkat törvényekkel és terrorral felülírni. Egy jóval nagyobb gazdasági egységbe integrálódó, alapvetően szabad országban azonban már maga a gondolat is nevetséges. A távfűtés árának agresszív szabályozása legfeljebb csak nyáron fog menni, a bankadót meg valójában a magyar lakosság fogja megfizetni a hitelhiány és a magasabb kamatok formájában. Ugyanígy a külföldi rendszámokat üldöző intézkedés esetében már mindenkinek, így a Véleményvezér szerzőinek is van egy ötlete, hol lehet kiskaput találni.
Ez a fajta mikroszabályozás és mikromenedzsment úgy, ahogy van, csőd.
Ez csak tüneti kezelés
Ehhez kapcsolódik a második problémánk, maga a témaválasztás. A külföldi rendszámú autók ügye ugyanis egyszerűen jelentéktelen kérdés. A kormány azért foglalkozik vele mégis, mert az átlag választó számára kézzel fogható módon demonstrálja a magyar gazdaságpolitika évtizedes kudarcát, tudniillik, hogy az agyonszabályozott magyar gazdaságban a többség számára csak kiskapuk és apró csalások sorozatán keresztül lehetséges a túlélés.
A külföldi rendszámok jelensége azonban pusztán egy tünet. Méghozzá egy gazdaságpolitikai szempontból jelentéktelen tünet. A betiltási kísérlet pedig ennek megfelelően a legjobb esetben is csak tüneti kezelés. A kormány azonban inkább alkalmaz tüneti kezelést ahelyett, hogy megpróbálna valós megoldást találni, például azzal, hogy a magyar adókat versenyképessé teszi a szlovákokkal.
Hová tartunk?
A harmadik problémánk pedig pontosan az, hogy a Széll Kálmán-tervnek nevezett egyszeri megszorítócsomagon túl ilyen véletlenszerű találgatások jellemzik a magyar gazdaságpolitikát. Vízióról sokat olvastunk, de az intézkedések szintjén sajnos mindig csak ezek a „Tiltsuk be a szlovák rendszámokat!”-típusú ötletek jönnek egymás után.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.