A hatóságok egyre gyakrabban lépnek fel teljesen nevetséges, mondvacsinált okokra hivatkozva vagy nagyon átlátszó időzítéssel azok ellen, akik a kormány útjába állnak. Ám a nyers erő emberemlékezet óta nem volt legitimációs alap Magyarországon. (Fotó: MTI)
Miután a Tettrekész rendőrszakszervezet vezetőjét, Szima Juditot egy hete úgy tudták távol tartani saját szervezete demonstrációjától, hogy őrizetbe vették majd lakhelyelhagyási tilalommal sújtották, a mai rendvédelmis tüntetésről gyakorlatilag az összes rendőrt eltiltották. Ugyanis véletlenül éppen mára, a tüntetés napjára rendelt el az ORFK fokozott közbiztonsági ellenőrzést – sőt a rendőrök a mai napon még saját mobiltelefonjaikat sem tarthatják maguknál. Ugyancsak a tegnapi nap fejleménye, hogy a véderős Eszes Tamás alig hogy elhagyta a gyöngyösi bíróság épületét másfél év felfüggesztettel, rögtön lecsapott rá az adóhatóság, és ismét elszállították kihallgatásra.
Kapcsolódó írásunk: 120 óra őrizetben, kihallgatás védő nélkül
Gyurcsány-tempó?
Az utóbbi hetekben hirtelen megszaporodott példák azt mutatják, hogy valószínűleg nem véletlen egybeesésről, hanem jól körülhatárolható jelenségről van szó. A kormány alá rendelt hatóságok egyre gyakrabban lépnek fel sokszor teljesen nevetséges, mondvacsinált okokra hivatkozva vagy nagyon átlátszó időzítéssel olyan emberek vagy szervezetek ellen, melyek a kormány útjába állnak. Úgy tűnik, bizonyos dolgokat nagyon is átvett ez a „forradalom” a megtagadott elődeitől: a hatóságok továbbra is politikai befolyás alatt, kézi vezérléssel működnek és elsősorban nem a magyar állam, hanem a kormány végrehajtó szervei.
Ezen tendencián belül is kirívó az a javaslat is, mely bizonyos kiemelten fontosnak mondott ügyekben még nagyobb hatalommal ruházná fel az eljáró hatóságokat, különösen az ügyészséget, továbbá korlátozná az eljárás alá vontak jogait. A hatóságok politikai célokra való fokozott felhasználását, illetve a hatóságok feletti jogállami kontroll csökkentését nem lehet aggodalom nélkül szemlélni.
A Független Rendőr Szakszervezet szerint a rendőrök alapvető emberi jogait sértette meg az ORFK azzal, hogy csütörtökre fokozott közbiztonsági ellenőrzést rendelt el. Aznapra ugyanis több városban is szakszervezeti tüntetések lesznek a kormány ellen. A tüntetéshez rendőrök is csatlakoztak volna, ám a most elrendelt közbiztonsági ellenőrzés ezt megakadályozza.
Az ORFK a tüntetés napjára reggel héttől éjfélig szolgálatteljesítésre rendelte az összes rendőrt, aki nincs szabadságon vagy betegállományban. Még azt is megtiltották a rendőröknek, hogy ezen a napon saját mobiltelefonjaikat maguknál tartsák. A Független Rendőr Szakszervezet szerint ez eltér a szokásos gyakorlattól.
"Hatályos alkotmányunk minden magyar állampolgár számára biztosítja a békés gyülekezés jogát és a véleménynyilvánítás szabadságát. A rendőrség vezetése most e jogától is megfosztja a hivatásos állományt azáltal, hogy „véletlenül" éppen azon a napon rendeli el a teljes állomány igénybevételével járó akciót, amikor a szolgálati nyugdíjrendszer megszüntetése elleni tiltakozásuknak adnának hangot" - áll az FRSZ közleményében.
A jó ügy érdekében?
A Véleményvezér akár hajlandó is lenne elhinni, hogy mindezek mögött jó szándék húzódik meg. Hiszen természetesen igaz, hogy Eszes Tamás és a Véderő rengeteg kárt okoztak az országnak, vagy hogy a korengedményes nyugdíjkiadások csökkentése nemzeti érdek. De nem kell még csak különösebben bölcsnek sem lenni ahhoz, hogy az ember belássa: a jó szándék nem ment fel senkit a rossz eszközök alkalmazása alól. Mert fundamentális probléma van akkor, ha politikai célokra használnak vagy kizárólag politikai okokból alkalmaznak olyan szabályokat, melyeket teljesen másra találtak ki.
Például egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy Eszes Tamás vállalkozásai valóban nem fizettek elegendő adót, de kizártnak tartjuk, hogy az adóhatóság pont most és pont ilyen lelkesen vizsgálta volna őt akkor is, ha nem vállal politikai szerepet. És mivel a kormány jelenlegi tagjai annak idején nagyon jól értették, hogy mi a probléma Demszky „traktorral behajtani tilos”-tábláival, ezért minden bizonnyal azt is értik, hogy mi a baj a csütörtöki rendőri behívókkal.
Rossz tanácsadó
A konfliktusoknak ez a kezelési módja és a politikai akarat ilyen eszközökkel való érvényesítése azonban kudarcra van ítélve. A nyers erő emberemlékezet óta nem volt legitimációs alap Magyarországon. Ezt a népet fel lehet lelkesíteni reménytelen háborúra, ahogyan Kossuth tette, ennél a népnél lehet a tekintélyre építeni, ahogyan Horthy tette, ezt a népet meg lehet vesztegetni, ahogyan Kádár tette, de erővel, paranccsal karámba terelni bizony nem nagyon lehet. Ahogyan Demszky is saját sírját ásta a traktoros táblákkal, úgy a jelenlegi kormány is csak muníciót és mártírokat ad az ellenük mozgósítani szándékozóknak.
A Véleményvezér szerint az elmúlt hetek felesleges erőszakossága azt mutatja, hogy a kormány és a kormányfő türelmetlen, sőt, ideges. Ez a türelmetlenség és idegesség azonban kifejezetten rossz tanácsadónak tűnik.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.