A Párt tudatosan próbál meg a történelmében megalázottnak és a külföldiek által kizsákmányoltnak nevezett nép megváltójaként fellépni és így szerezni hitelességet. A Véleményvezér Kína-hetet tart. (Fotó: asb.dk)
Kína-hetünket az országgal kapcsolatos egyik legfontosabb alapvetéssel kezdjük: a kínai tömegkultúrában az elmúlt két évtizedben egyre fontosabbá kezd válni a beteges sovinizmus.
Példátlan gyalázat
A kommunista ideológiát mint legitimációs eszközt feladó Kínai Kommunista Párt ugyanis a kilencvenes évek elejétől tudatosan próbál az általa a történelmében megalázottnak és a külföldiek által kizsákmányoltnak nevezett kínai nép megváltójaként fellépni és így szerezni hitelességet az egyébként elképesztő nyomorban élő százmilliók közt. Ennek részeként a hivatalos történettudományi munkák, a tankönyvek és a televíziós műsorok szinte tobzódnak abban, hogy micsoda példátlan gyalázat esett a kínai nemzeten a 19. és a 20. században – az európaiak, de elsősorban a japánok által.
Keleti szél: Kína-hét a Véleményvezéren
A magyar miniszterelnök az utóbbi időben nemcsak gazdasági partnerként vagy taktikai szövetségesként beszél Kínáról, hanem mint egy olyan országról, amitől sokat is tanulhatunk. Ahogyan azt már megírtuk, a Véleményvezér szerint ez egy jól ismert nyugati divat: a Nyugat önostorozásának, illetve a Kelet misztifikálásának és nem-ismeretének az eredménye.
Szerencsénkre a kínai és a Kínával foglalkozó blogoszféra rendkívül fejlett, képekkel, videókkal, a cenzúrát kijátszva jelennek meg történetek a kínai mindennapokról. Ezen a héten egy olyan weboldalt (Chinasmack) fogunk szemlézni, mely a kínai internet legnépszerűbb szerzőitől és témáiról, illetve az ezeket kommentálóktól közöl anyagokat, angol nyelven. Az oldal szerkesztője egy Kínában élő külföldi, akinek célja, hogy közelebb hozza mindenkihez a kínai valóságot és azt, ahogyan a kínai internetezők látják saját országukat. Csak olyan bejegyzések (és hozzászólásaik) közül válogat, melyek rendkívül népszerűek Kínában (értsd: százezrek, milliók olvassák).
Bár Kína azon három ázsiai ország egyike, amelyiket ebben a két évszázadban senki nem gyarmatosított, az ottani legendárium szerint egyetlen más néppel sem bántak úgy el a külföldiek, mint velük. Mindennek az ellenpontjaként természetesen a kommunista Kína van bemutatva, amelyik végre szembeszáll a nemzet meggyalázóival.
Jól mutatja ezen propaganda hatását az alábbi, a szokásos érveket és szempontokat meglehetősen hűen tükröző komment-gyűjtemény és vita. A hozzászólások a Tudou-ról (kínai videómegosztó oldal) származnak: a kínai internetezők a japán földrengés és cunami pusztítását bemutató, több millió kínai által megtekintett videót kommentálják.
Nem vagy rá méltó, hogy kínai legyél!
*„Jó, hogy meghaltak, a legjobb az lenne, ha mind meghalnának!”*
„Miért nem volt (Richter skála szerinti) 20-asnál erősebb a földrengés? Egek, a földrengés túl gyenge volt, ez így nem elég szórakoztató.”
*
„Mivel Japán(ról van szó), nagyon boldog vagyok!”
*
„Az egész világ a kínai emberek reakciójára fog figyelni, lehetne, hogy ne veszítsük el a tekintélyünket? Ne felejtsd el, hogy mindössze tegnap volt, hogy Jünnant is földrengés sújtotta, azt akarod, hogy a kínai emberek teljesen elveszítsék mások tiszteletét?”
*
„A szecsuáni földrengés idején nagyon sok egyszerű japán ember az utcákon szervezett gyűjtéseket, miközben az éttermek és más üzletek mind adománygyűjtő dobozokat tettek ki. A japánok a lehető leghamarabb mentőcsapatokat küldtek (és vártak a kínai fél beleegyezésére), akik egy egész éjszakán át várták a parancsot a Narita reptéren. A japán kormányon kívül a különböző politikai pártok szintén megtették, amit tudtak, a Liberális Demokrata Párt gépeket szervezett Chengduba a segélyek szállítására. És mint az egyetlen kínai újságíró ennél a vállalatnál (a fenti tudósítást közlő PhoenixTV-nél), mindezt meg tudom erősíteni.”
*
„Ez a földrengés nagyon világosan megmutatja a problémát. Először is, a legjobbakat kell, hogy kívánjuk a japán embereknek! Másodszor, tanulnunk kellene a japán kormánytól, amiért képesek voltak megszervezni és kiképezni a japán embereket, hogy ilyen józanul és felkészülten viselkedjenek. Harmadszor, el lehet gondolkozni a kínai emberek ostoba hiúságán és megvetendő szűklátókörűségén.”
Válasz erre: „Baszd meg! Te még kínai vagy? Biztos külföldi vagy, ugye? Nem vagy rá méltó, hogy kínai legyél! Baszd meg!”*
„A történelmet nem lehet elfelejteni! Ez az, amiben mi és a japánok különbözünk: mi különbséget tudunk tenni, hogy ki a jó és ki a rossz, mi nem vesszük őket egy kalap alá. Ugyanakkor, ha minél többször posztolunk ilyeneket, annál jobban fogunk arra is emlékezni, hogy a japán fasiszták kegyetlenül meggyilkolták ezer és ezer honfitársunkat!”
*
„Csak miután voltam Japánban, jöttem rá, hogy valójában nem arról van szó, hogy a japánok utálják a kínaiakat, hanem sokkal inkább arról, hogy a kínaiak szeretik átkozni a japánokat. Nagyon szomorú.”
Válasz erre: „Baromságokat beszélsz! Ez olyan, mintha félholtra vernélek, de közben természetesen utálni nem utálnálak! Tudod, hogy mi a nemzet szégyene? Azt sem tudod, hogy mi az a szégyen, és baromságokat beszélsz!”*
„Megvetem az olyan embereket, akik mások szerencsétlenségének örülnek! Nézzük meg, mit mondasz majd akkor, ha ott sújt majd le egy földrengés, ahol te vagy!”
Válasz erre: Szerintem te egy hátrahagyott kis japán leszármazottja vagy! Menj és csináltass egy DNS-vizsgálatot hogy bizonyítsd, kínai vagy, mielőtt idejössz és hozzám beszélsz, mert jelen pillanatban nem vagy rá méltó!*
„Azok, akik a háborúban részt vettek, már mind meghaltak! A háborúba nem kellene a leszármazottakat is belekeverni!”
*
„Az országunk lakosainak karaktere (lesújtó, jól lehet itt látni), ahogyan most mindenki röhög a japánokon, ez alapján fognak majd mások a kínaiakra tekinteni.”
*
„Szeretném megkérdezni azokat, akik itt a japánokat átkozzák: ti éltetek már át hasonló földrengést? Azt javaslom, menjetek most rögtön Japánba és tapasztaljátok meg, mielőtt elkezditek átkozni őket! Nem számít, hogy mit tett Japán, ők attól még normális, hétköznapi emberek! A normális, hétköznapi emberek ártatlanok, csak a háborús uszítókat vessétek meg!”
Válasz erre „Ártatlanok? Biztos, hogy ezt a szót használod? Ha azt mondod, hogy ők az ártatlanok, akkor vajon azok a százezrek mennyire voltak ártatlanok, akiket a japánok megöltek?...”
A Véleményvezér kíváncsian várja, hogy Magyarországon ki választaná ezt a kultúrát a nyugatival szemben.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.