Steve Jobs a nyugati civilizáció és a szabad piacgazdaság hőse volt. Nekünk is vannak tehetségeink, elszánt és kitartó vállalkozóink, de Magyarországon még Jobs sem vitte volna ilyen sokra. (Fotó: apple.com)
Steve Jobs az elmúlt 25 év messze-messze legnagyobb vállalkozója volt. Egy olyan ember, aki szinte a semmiből teremtett iparágakat. Aki soha nem félt nekimenni a legnagyobb cégeknek, akit soha nem érdekelt a tömegízlés, és aki rendíthetetlenül hitt az alkotás erejében. A világ egyik leggazdagabb embere lett úgy, hogy közben nem kért és nem kapott állami támogatást, nem kilóra vett törvényekkel védte a cége pozícióját és soha nem alkudott meg az olcsó középszer csábításával.
Üzletemberek esetében szokatlan módon Steve Jobs a nyugati civilizáció és a szabad piacgazdaság igazi hőse volt.
Szépet a semmiből
Steve Jobs legalább háromszor teremtett a nullából valami óriásit. Először az Apple számítógépeit, amelyek minden későbbi személyi számítógép előfutárai lettek. Utána a Pixar filmstúdiót, mely új életet adott az animációs film műfajának, és kiemelte azt a Disney-féle giccsből. Harmadiknak pedig az iPod, az iPhone és az iPad triumvirátusát. Ezekkel pedig beteljesítette a számítástechnika nagy ígéretét, valóban mindennapivá, használhatóvá és elérhetővé téve azt. A nem professzionális felhasználók, a hétköznapi emberek számára ezek az eszközök hozták, vagy hozzák majd el a valódi IT-forradalmat.
És mindezek tetejében Jobs még szépet is alkotott: az Apple számítógépeinek külső megjelenése, szemben a PC-kkel, esztétikailag is mindig vonzó tudott lenni. A Pixar karakterei szerethető, de mégsem gejl figurák. És végül: az iPhone vagy az iPad egyszerű tárgyakként is szépek.
Csak Nyugaton sikerülhet
Steve Jobs nyilvánvalóan rendkívüli ember volt. Ugyanakkor attól félünk, nem vitte volna ilyen sokra Magyarországon. Az ő sikere ugyanis nagyszerű példa arra, hogy mi is olyan különleges a nyugati civilizációban, az egyetlen kultúrában, ahol a „kreatív rombolás” erkölcsileg és anyagilag is kifizetődik. Máshol ugyanez már az első fázisokban elbukik a párttitkár, az oligarcha, a mullah vagy az állami tisztviselő nemtetszésén. A még kiforratlan, de nagyszerű ötletre nem lehetne pénzt szerezni, túl sokat kellene a várható haszonból „leadni”, betiltanák vagy egyszerűen ellopnák.
Mindenhol vannak sikeres és gazdag emberek. De csak a nyugati civilizációban fordulhat elő, hogy az igazán sikeresek, az igazán jómódúak ne járadékvadászatból (járadékvadászat: a piaci verseny mesterséges, rendszerint politika alapú torzításából nyert haszon, a valódi értékteremtés ellenpontja) jutottak volna a csúcsra. Ha úgy tetszik, Steve Jobs példája az egyik ok, ami miatt a Véleményvezér rendületlenül hisz a nyugati civilizációban és a szabad versenyen alapuló piacgazdaságban.
Hol vannak a példaképek?
Steve Jobs halálakor az is szomorúvá tesz minket, hogy a jelenkori Magyarországról mennyire hiányoznak a hasonló példaképek. Nem mintha ne lennének nagyszerű tehetségeink, elszánt és kitartó vállalkozóink. Csak éppen mifelénk ők nem juthatnak igazán messzire. Ez az ország ugyanis a járadékvadászok felségterülete. És az is marad, ameddig a kormány egyetlen tollvonással felülírhat magánjogi szerződéseket, ameddig az önkormányzat bevétel alapú (!) adót szedhet, ameddig a polgármesternek van a legdrágább autója, és ameddig akkor jó egy könyvelő, ha ismeri az adóellenőrt.
Azt szokták mondani, hogy minden temetésen egy kicsit magunkat is siratjuk. Steve Jobs halála kapcsán különösen így vagyunk ezzel.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.