2011-ben még a könnyen jött pénz mámorában úszva úgy gondolták, megúszhatják a valódi takarékoskodást. 2012-ben viszont már kénytelenek lesznek egy-két szélesebb társadalmi csoporton elverni a port. (Fotó: Index)
Nem sok jót vetít előre a Fidesz szempontjából a Medián most nyilvánosságra hozott októberi közvélemény-kutatása. Bár a kormánypárt népszerűsége az összes megkérdezett körében nem változott, a mögöttes számok mégis a bázis további lassú, de folyamatos erózióját mutatják. Pedig a neheze még csak most jön.
Ajánlott írásunk: Gazdasági realitások – Fidesz-kormány: 2-0
Elégedetlenek vagyunk
Az általunk leginkább elfogulatlannak és tényszerűnek tekintett közvélemény-kutató, a Medián minapi felmérése szerint a Fideszre az összes megkérdezett 31%-a szavazna most vasárnap. A párt támogatottsága április óta többé-kevésbé ezen a szinten mozog, ha úgy tetszik, stabilizálta a népszerűségét az év eleji hirtelen és meredek zuhanás után.
Ha azonban azt nézzük, hogy mennyire elégedettek a kormány teljesítményével a választók, akkor azt látjuk, hogy immáron legalább egy éve szinte minden egyes hónappal romlik a kormány teljesítményének a megítélése. Ebben a tekintetben az elmúlt négy hónap semmivel nem volt jobb a párt szempontjából, mint az előző egy év bármelyik hasonló időszaka.
Ezzel párhuzamosan hasonlóan egyértelmű csökkenő trendet mutat annak a megítélése is, hogy milyen irányba mennek a dolgok az országban. Mostanra a válaszadók közel 70%-a érzi úgy, hogy rossz irányba, holott ugyanez az érték 12 hónapja még 39%, és négy hónapja is még mindig „csak” 60% volt. Úgy tűnik, nemcsak az Orbán-kormány munkájának megítélése romlik folyamatosan, de a szavazók (még a Fidesz-szavazók is) egyre kevésbé gondolják úgy, hogy a kormány képes a megfelelő irányba vinni az országot.
Forrás: Medián
Miért megdöbbentő?
Mindez valójában annak fényében megdöbbentő, hogy a 2011-es év folyamán a legnagyobb, hagyományosan homogénnek tekintett politikai csoportok közül egyiknek sem romlott jelentősebb mértékben a helyzete. A nyugdíjasok továbbra is érinthetetlenek maradtak, a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatáról egyelőre csak a szöveg megy, az állami alkalmazottak körében pedig semmilyen nagyobb hatású intézkedésre nem került sor, míg a segélyezési időszak korlátozását csak fokozatosan kezdik majd el érezni az érintettek. Van természetesen egy-két kisebb érdekcsoport, mint például a korengedményes nyugdíjas rendvédelmisek, akik minden bizonnyal számottevően rosszabbul jártak a kormány intézkedéseinek hatására, de a nagy többség esetében ilyesmire egyelőre még nem került sor.
De nem lesz ez így sokáig. 2011-ben a kormány még a könnyen jött pénz (értsd: magánnyugdíjpénztárak einstandja) mámorában úszva úgy gondolta, hogy megúszhatja a valódi takarékoskodást. Mára viszont a Fidesz számára is világos, hogy ez csak egy könnyelmű, de annál drágább álom volt. Ha 2012-re nem akarják, hogy a forint drámai gyengülése miatt szinte az egész ország azonnal rosszabbul járjon, akkor kénytelenek lesznek már egy-két szélesebb társadalmi csoporton elverni a port.
Mi lesz itt 2012-ben?
Azt gondoljuk, a már most előre jelezhető gazdasági folyamatokból látható, hogy 2012-ben még többen fogják úgy érezni, hogy a dolgok rossz irányba mennek, és ezzel párhuzamosan a kormánnyal szembeni elégedetlenség is növekedni fog. Éppen ezért rendkívül csodálkoznánk, hogy a Fidesz jelenlegi támogatottsági szintje sokáig kitartana. Azon viszont nem lennénk meglepődve, ha az egy év múlva már a húszas régió alsó felében járna.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.