A miniszterelnök a brutálisan nehéz 2012-es év várható nehézségeit az Európai Unió nyakába akarja varrni. Pedig nem az EU húz vissza minket, hiszen mi vagyunk a leglassabbak a régióban. (Fotó: fidesz.hu)
Orbán Viktort hallgatva az a benyomásunk, hogy a miniszterelnök mintha egyre inkább valamiféle párhuzamos valóságról szónokolna. A múlt héten egy gyorsnaszádhoz hasonlította Magyarországot és egy lomha tengerjáróhoz Európát, tegnapi parlamenti beszédében pedig arra utalt, hogy Magyarországot az Európai Unió lassúsága húzza vissza. Sajnos mindez köszönő viszonyban sincs a valósággal.
Ajánlott írásunk: Gazdasági realitások – Fidesz-kormány: 2-0
Gyorsabbak lennénk, mint az EU?
A magyar gazdaság az idei évben az elemzők konszenzusa szerint körülbelül 1,6-1,8%-kal fog növekedni, míg az Európai Unió gazdasága 1,7 százalékkal. Ha azonban a jövő évet nézzük, akkor azt látjuk, hogy Magyarország a kormány előrejelzése szerint 1,5%-kal, az éppen uralkodó elemzői konszenzus szerint körülbelül 0,5%-kal, de például Bod Péter Ákos becslése szerint -0,5%-kal fog „nőni”. Ha figyelembe vesszük a Matolcsy vezette minisztérium eddigi siralmas előrejelzési teljesítményét, akkor csak az utóbbi két számmal érdemes foglalkozni. Eközben pedig az Európai Unióra vonatkozó előrejelzések 1 százalék fölött vannak.
Vagyis teljesen érthetetlen, hogy a tényadatok ismeretében hogyan juthatott eszébe a miniszterelnök kommunikációs stábjának akár a gyorsnaszád-hasonlat, akár a gyors Magyarország - lassú Európa szembeállítás.
Mi vagyunk a leglassabbak a régióban
A kép azonban még sötétebb. A helyzet ugyanis az, hogy Magyarország növekedési teljesítménye messze-messze a leggyengébb a régióban, akár az idei, akár a jövő évet nézzük. Az Orbán Viktor által méltatott „sajátos észjárás” helyett inkább a józan észre apelláló szlovákok az elemzői előrejelzések szerint jövőre 3,5% körül, a csehek, a románok és a bolgárok pedig 2% fölött fognak növekedni. Vagyis mi továbbra is leszakadóban leszünk.
A magyar gazdaság mostani vergődése természetesen részben az ország által cipelt adósságteher következménye. De legalább ilyen fontos az a tény, hogy az elmúlt másfél évben a Fidesz-kormány halogatta a valóban nehéz és népszerűtlen döntéseket, hogy aztán 2012-re kénytelen legyen majd egy igazán komoly, bokrosi megszorítást bevezetni. És sajnos azt is meg kell említeni, hogy a hírhedt formabontó gazdaságpolitika elképesztő hatékonysággal riasztja el mind a külföldi, mind a belföldi beruházókat: Magyarország beruházási rátája mára az egész régióban a legalacsonyabb.
De akkor mire gondolhatott a kormányfő?
Nem vitás, hogy az Európai Unió növekedésének lassulása a magyar gazdaság számára is jelentős negatív következményekkel jár. Magyarországon azonban az a sajátos helyzet állt elő, hogy a mi gazdaságunkban még így is ez a motor működik majd a legjobban. Miközben a régió többi országában a GDP más összetevői is számottevően hozzájárulnak a gazdaság növekedéséhez, addig nálunk továbbra is csak a küszködő EU országaiba irányuló export „húzza” a gazdaságot.
Nem akarunk álnaivak lenni: természetesen jól tudjuk azt is, hogy a kormányfő az ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel egy politikailag nagyon is érhető kísérletet tesz arra, hogy az egyébként tényleg brutálisan nehéz 2012-es évet a kedvezőtlen európai környezettel magyarázza és a várható nehézségeket az Unió nyakába varrja.
Nem fog működni
Igen, akkor lehet eredményes egy miniszterelnök, ha meg tudja értetni és el tudja fogadtatni választóival azokat a lépéseket, amelyeket egyébként más okokból kell megtennie. De egy ilyen kísérlet csak akkor lehet sikeres, ha legalább valamilyen szinten kapaszkodik a realitásokba. A teljesen megalapozatlan állítások egyszerűen nem működnek. 2006-ban például hiába mondta el Orbán Viktor több százszor, hogy „rosszabbul élünk”, nem hitték el neki, mert a Medgyessy-Gyurcsány-féle ámokfutás lényege éppen az volt, hogy mindenki jobban, túl jól élt (az más kérdés, hogy azóta is azt nyögjük).
Ha tehát mi muzsikálunk a legrosszabbul a régióban, akkor egyszerűen lehetetlen az Unió problémáira fogni mindent. Túl magas ez a labda, és előbb-utóbb lesz is olyan ellenzék, amelyik képes lesz ezt leütni. Akkor pedig a legrafináltabb politikai kommunikáció sem fogja megmenteni a Fidesz-kormányt attól, hogy vállalnia kelljen a felelősséget saját hibás gazdaságpolitikájáért.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.