Nehéz elhinni, hogy a magyar állam jobb, okosabb és előrelátóbb tulajdonos lehet. Reméljük, ez az üzlet egyedi eset, és nem a formabontó gazdaságpolitika következő fejezetének a kezdetét jelenti. (Fotó: raba.hu)
A kormány mindig elő tud varázsolni valamit az ingujjából. Tegnap a formabontó gazdaságpolitika egy újabb meglepetést tartogatott: kiderült, a magyar állam vételi ajánlatot tett a Rábára. Hivatalos indoklás hiányában egyelőre csak találgatni lehet, hogy vajon miért is akar a kormány több mint tízmilliárd forintot költeni a gépjárműipari cég megvásárlására. A Véleményvezér két lehetséges magyarázatot lát.
Lehet, hogy spekulálnak?
Az egyik, hogy a kormányzat spekulál. Magyarul: úgy gondolják, adott egy nagyon értékes magyar cég, amelynek jelenlegi piaci ára jóval a valódi értéke alatt van. Ebben az esetben a magyar állam arra játszana, hogy a Rába üzleti helyzetének erősödésével a cég ára olyan sokat fog emelkedni, hogy ez a befektetés igen szépen megtérül majd.
Nem gondoljuk, hogy erről lenne szó. Először is: a kormánynak soha semmilyen lépése nem sugallta, hogy az állami vagyonnal gyakorlatilag spekulálni kívánnának. Másodszor, az állam által felkínált vételár 30-40%-kal a legutóbbi piaci ár fölött van, ami szinte kizárja, hogy ténylegesen spekulációs szándék húzódjon meg a vételi ajánlat mögött.
Forrás: Index
Az állam lehet jobb gazda…
Lényegesen valószínűbb, hogy a kormány úgy gondolja, a Rábából állami kézben jobb cég lesz, mint amilyen az ma. Ehhez azonban nem kicsit kellene jobb céggé válnia, hiszen az állam által felkínált 30-40%-os felár komoly kormányzati önbizalmat tükröz. Semmi kétségünk, ebben az esetben is van valamilyen nagyon logikusnak tűnő terv arra vonatkozóan, hogy miért is fog ez a bizonyos értéknövekedés megtörténni. A problémánk az, hogy sem ez a kormányzat, sem az elmúlt húsz év bármelyik másik magyar kormánya nem adott semmilyen okot arra, hogy elhiggyük, a magyar állam jobb, okosabb és előrelátóbb tulajdonos lesz, mint a jelenlegiek.
A kormányzat állami vállalatokkal kapcsolatos eredeti retorikájának legalább volt valamiféle intellektuális magja. Azoknál a cégeknél, ahol a profit döntő többsége a különleges szabályozási helyzetből (pl. szerencsejáték) vagy a cég természetes monopólium jellegéből (pl. az ország egyetlen atomerőműve) fakad, az állami tulajdon valóban indokolt lehet. Azt viszont legalábbis alaposan meg kellene indokolni, miért is gondolják úgy, hogy ez hasonlóan igaz lehet egy olyan cég esetében is, amelyiknek nemzetközi versenyben kell helytállnia.
…de nem ott, ahol versenyezni kell
Ne felejtsük el megemlíteni, hogy vannak olyan állami vállalatok a világban, amelyek a Rábáéhoz hasonló, globálisan versenyző piacukon igenis sikeresen működnek. Számuk azonban annyira csekély, hogy kivételként szokás őket emlegetni. A világ valamennyi országában igaz ugyanis, hogy az alapvetően politikai és bürokratikus logikájú államigazgatás, illetve a szigorú üzleti megközelítést igénylő vállalatok nem alkotnak nyerő párost. Előbbi ugyanis más célok megvalósítására van kitalálva, mint az utóbbi. Ahogyan az üzleti logika nem működik a kormányzásban, úgy a kormányzati sem az üzletben.
És akkor még nem vettük figyelembe azt a tényt, hogy a magyar államigazgatás még abban sem túl jó, amire kitalálták. Aki tudja, hogyan működik az a néhány állami bürokrácia (pl. francia, szingapúri, koreai), amelyik azokat a bizonyos kivételnek számító, globális szinten is sikeres állami vállalatokat kitermelte, az azt is tudja, hogy a nyomukban sem vagyunk. Nyugodtan felejtsük tehát el a hatékony magyar állami vállalat illúzióját.
Olvasd el ezt is: Hatalmas öngól: bukik a legegyszerűbb adó?
De legalább megveszik, nem elveszik
Ha a kormány vételi szándékának pozitív oldalát akarjuk nézni, természetesen örülünk annak, hogy szemben a magánnyugdíjpénztári rendszerrel, ezúttal a kormány nem a rekvirálás mellett döntött.
Ezen túl azonban sajnos egyelőre nem tudtunk felfedezni értékelhető pozitívumot a bejelentésben. Csak remélni tudjuk, hogy ez az üzlet egyedi esetnek bizonyul, és nem a formabontó gazdaságpolitika következő fejezetének a kezdetét jelenti.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.