Ha felvállalja a látványos politikai vereséget, Brüsszel sem fog a személyével foglalkozni. Eljöhet azonban az a pont, amikor Orbán annyira elveszíti hitelét az EU-ban, hogy személye válik a megegyezés akadályává. (Fotó: Burger Barna)
José Manuel Barroso Orbán Viktorhoz írt levele, ha lehet, még egyértelműbbé tette azt, amiről két napja írtunk: a magyar kormány a folyamatos keménykedésével egy olyan játékba kezdett, amiből csak vesztesként tud kikerülni. A kérdés már csupán az, hogy mekkora lesz a bukás, és hogy mindez a végén vajon Orbán Viktor székébe kerül-e.
Ajánlott írásunk: Nem pont ezért kergettük el a komcsikat?
Az EU-nak nincs veszítenivalója
Hétfői cikkünkben a magyar kormány helyzetét egy chicken game-et játszó személygépkocsi vezetőjéhez hasonlítottuk, aki azonban egy kamionnal szemben teszi próbára bátorságát. Ráadásul úgy, hogy a kamion sofőrje már eltökélte, semmiképpen sem fogja elrántani a kormányt.
A Véleményvezér nem ért egyet azokkal a meglátásokkal, hogy az EU-nak túl sok veszítenivalója lenne egy esetleges magyar államcsőd esetén. Való igaz, lennének olyan EU-tagok, különösen Ausztria, akik bizony megéreznék Magyarország problémáinak a súlyosbodását. Ám szerintünk az EU meghatározó döntéshozói sokkal nagyobb veszélynek látják azt, hogy engedékenységükkel gyakorlatilag megerősítését adnák a magyar kormány által folytatott politikának. Az EU ugyanis olyan intézkedéseket kifogásol (jegybanktörvény, stabilitási törvény), melyek elterjedését az euróválság kellős közepén mindenképpen meg akarják gátolni.
A veszélyes precedensek megakadályozása pedig lényegesen fontosabb kérdés az Unió egésze szempontjából, mint hogy egy esetleges magyar csőd mondjuk még fél százalékot lefarag a régió növekedéséből.
"Erőteljesen azt tanácsolnám önnek, vonjon vissza két, a parlament előtt lévő sarkalatos törvényt" - írja José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Orbán Viktornak a hét végén elküldött levelében. (...) Barroso arra kéri a miniszterelnököt, hogy ahelyett, hogy "ilyen bizonytalan légkört" idézne elő a magyar kormány, "dolgozzunk együtt azon, hogy a jogszabályok kompatibilisek legyenek az európai joggal".
Barroso részletesen kifejti kifogásait a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvénytervezetről. "Az Európai Bizottságnak komoly aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy a (...) törvény összhangban van-e az Alapszerződés 130-as cikkelyével. Sajnálom azt is, hogy a jogszabály legutóbbi tervezeteivel kapcsolatban nem folytak konzultációk az Európai Központi Bankkal, amely pedig több alkalommal is kifejezte aggodalmait" (...) Az Európai Bizottság elnöke a levélben hangsúlyozza: a két említett jogszabálytervezet visszavonását azért is fontosnak tartja, mert az ezekkel kapcsolatos problémák vezettek az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal folytatott - egy esetleges kölcsönmegállapodásról szóló - tárgyalások megszakadásához a múlt pénteken.
Barroso kiemeli, hogy a formális tárgyalások ugyan csak 2012 januárjában kezdődnek, az előkészítő megbeszélések hirtelen leállása azért következett be, mert nem kaptak "biztosítékokat Fellegi minisztertől arra, hogy a két sarkalatos törvény (...) elfogadását mindaddig elhalasztják, amíg nem bizonyosodunk meg arról, hogy azok kompatibilisek az európai joggal".
Barroso két törvény visszavonására szólítja fel Orbánt (origo)
Formálisan is rászóltak
Barroso levele egyértelműen aláhúzza azt, hogy Brüsszel tényleg nem fog engedni. Már pusztán a levél ténye, az, hogy az Európai Bizottság elnöke az euróválság idején közvetlenül a magyar miniszterelnöknek ír egy ilyen hangvételű levelet, jelzi, hogy súlyos a helyzet. Súlyos abban az értelemben, hogy Brüsszel ezzel hozzákezdett azokhoz a kötelezően letudandó körökhöz, melyek a bármely tagországgal szemben gyakorolt büntetéseket szokták megelőzni. Az informális figyelmeztetések után most már formálisan is „rászóltak” a magyar kormányra.
A levél tartalma is magáért beszél: udvariasan, de nagyon világosan az áll benne, hogy bár Európában is válság van, de konkrétan a magyarok problémáiért elsősorban nem Európa gondjai a felelősek, hanem a magyar kormány saját intézkedései. Sőt Barroso ennél is tovább megy és azt mondja, hogy ebből következően elsősorban Magyarországnak kell változtatnia politikáján, és csakis ezen előfeltétel teljesülése esetén számíthat az Unió segítségére.
Még nem akarják a fejét
Mindegy, hogy ezzel a helyzetértékeléssel egyetért-e valaki vagy sem (mi amúgy egyetértünk), a lényeg az, hogy Brüsszel konkrét intézkedéseket vár el a Magyarországnak nyújtott hitelért cserébe. Minden jel arra mutat, hogy első lépésként a magyar kormánynak vissza kell vonnia a jegybanktörvényt és a stabilitási törvényt. Mivel valóban fajsúlyos kérdésekről és törvényekről van szó, ezzel azt is kérik, hogy Magyarország részben csinálja vissza a fülkeforradalmat. Szemben tehát mindazzal, amit Orbán Viktor a hétvégén állított, az EU biztosan nem lesz partner abban, hogy úgy hitelezzen Magyarországnak, hogy közben a magyar kormánynak teljesen szabad kezet ad. Visszatérve a chicken game példájához: a kamionsofőr egyértelműen ki is mondta, hogy nagyon nem akarja elrántani a kormányt.
Nem arról van szó, hogy az EU mindenképpen Orbán Viktor fejét kívánná, ahogyan ezt a Fideszben sokan gondolják. De mivel a személygépkocsi sofőrje kompromisszumképtelenségével a kamionost is belerángatta egy ilyen játékba, ezért most már az utóbbinak is végig kell azt játszania.
Olvasd el ezt is: Mikor mondana le Orbán Viktor?
Most még együtt lehetne működni
Még van lehetősége a kormányfőnek kooperálnia: ha elrántja a kormányt, engedi győzni a kamionsofőrt és felvállalja az ezzel járó látványos politikai vereséget, akkor Brüsszel sem fog a személyével foglalkozni. Eljöhet azonban az a pont, amikor a miniszterelnök annyira elveszíti hitelét Brüsszelben, hogy személye válik a megegyezés akadályává. Ebben az esetben vagy Orbán fog menni, vagy a minden eddiginél nagyobb szabadságharc részeként elveszítünk kb. 8-10 évnyi gazdasági fejlődést.
És akkor már teljesen mindegy lesz, hogy mit bűvészkedik az aktuális szócső. Bár szerencsére most se sokat számít.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.