Véleményvezér

vv

Ügynökkérdés: vajon miért tabu a Fidesznek is?

2012.02.24. I 1 komment I Címkék: fidesz posztkommunizmus lmp ugynoklista

fedonevek_2.jpgA múlt feltárásának ügyében az LMP és a Jobbik hajlandó csak az erkölcsileg helyes és az ország jövője szempontjából üdvös megoldást szorgalmazni. A Fidesz az akták nyilvánossága ellen. (Fotó: MTI)

A héten a kormánypárti többség leszavazta az ügynökakták megnyitását előterjesztő LMP-s javaslat tárgysorozatba vételét, amit nem mellékesen a Jobbik például támogatott. A Véleményvezér szerint a Fidesz ellenszavazatait nehéz máshogyan olvasni, mint hogy az elmúlt huszonkét év elitje továbbra is szorosan összezár.

Ajánlott írásunk: Nem pont ezért kergettük el a komcsikat?

Soha nem akarták igazán

Úgy tűnhet, a magyar politikai életben kevés annyiszor megrágott téma van, mint az ügynökkérdés, a valóságban azonban a közéleti diskurzus még csak odáig sem jutott el, hogy a szélesebb nyilvánosság számára érthetővé tegye, pontosan hány és milyen névsorról is van szó, illetve hogy elmagyarázza, mi is az igazi tétje ezek nyilvánosságra kerülésének.

Az egész kérdés megmaradt néhány rendkívül tiszteletreméltó ember és intézmény magányos harcának, akiket mind a jobboldali, mind a baloldali fősodor szisztematikusan agyonhallgatott. Ami pedig a rendszerváltozás politikai pártjait illeti, az ő igazi, szlogeneken túli álláspontjuk mindvégig konzisztens volt: a valóságban soha egyik sem akarta igazán, hogy ez a téma valóban átvizsgálásra kerüljön.


Nem igaz, hogy már túl késő

Az ügynökakták megnyitása ellen korábban és manapság is felhozott érveket gyakorlatilag teljesen hitelteleníti az a tény, hogy mára rajtunk kívül az Európai Unió valamennyi volt kommunista országában sokkal több tudható ezekről az adatokról, mint nálunk.

Így fordulhat elő az, hogy mostanra már sokan csak legyintenek, ha azt hallják, hogy ügynökkérdés: szinte közkeletűvé vált az a vélekedés, hogy ez a hajó már elment, így nem érdemes további hiábavaló erőfeszítéseket tenni. Pedig ez sem igaz. Amint azt a The New York Times minapi cikke szépen összefoglalta, számos közép-kelet-európai országban éppen most, több mint húsz évvel a rendszerváltozás után kerül ismét előtérbe a múlttal való szembenézés kérdése.

Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.

Elmaradt a forradalom

Az ember azt gondolta volna, hogy az elmúlt két évtized forradalommal való lezárását meghirdető második Orbán-kormány majd talán ebben az ügyben is határozottan fog fellépni. Végülis 1988-90-ben mégiscsak ők voltak a kommunisták legharcosabb ellenfelei, meghatározó politikusaikról pedig már csak az életkori okok miatt is nehéz lenne érintettséget feltételezni.

Mégsem történt semmi. A visszamenőleges hatályú adóztatás nem volt tabu, a magántulajdon nem volt tabu, ám az ügynökakták nyilvánossága továbbra is ugyanolyan tabu maradt. A múlt feltárásának kérdésében nem meglepő módon csak az LMP és a Jobbik hajlandó az erkölcsileg helyes és Magyarország jövője szempontjából üdvös megoldást szorgalmazni. Mindebből nehéz lenne másra következtetni, mint arra, hogy az előző huszonkét év elitjét adó két párt valamilyen okból kifejezetten ellenérdekelt az ügynökakták nyilvánosságra hozásában.

Ha úgy tetszik, mindkettő elegendően el- vagy leköteleződött annak a rétegnek, amelyik az ügynökkérdés rendezésének, az igazság kiderülésének kárvallotja lenne.


Nem a Fidesz fejezi be a rendszerváltozást

Bár a „rendszerváltozás két zavaros évtizedének" lezárását a Fidesz hirdette meg, az eheti parlamenti szavazás után ismét megbizonyosodtunk arról, hogy ezt a munkát nem ők fogják elvégezni. 

Olvasd el ezt is: Mindenki Tarlós ellen: a helyzet reménytelen

Erre ugyanis csak azok a pártok lehetnek képesek, amelyek politikusai koruknál vagy valamilyen más oknál fogva függetlenek tudnak maradni a most még mindig érinthetetlennek tűnő késő-kádári figuráktól.

Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg. 

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

NagyLevin 2012.02.24. 10:19:20

Csak azt akarom írni, hogy szóról szóra egyetértek Schiffer András és Ertsey Katalin remek felszólalásaival éppen úgy, mint a Véleményvezér posztjával (Nem elhanyagolható részleteket nem számítva, fájdalom, még Novák Előddel is kénytelen vagyok egyetérteni). Az, hogy a Fidesz még csak meg sem szólalt az ügyben sem a bizottságban, sem a plenárison, borzalmasan ciki. Szemlesütve tették nyilvánvalóvá, hogy a "megalvadt struktúrák" elleni harc kamu, a fülkeforradalom kizárólag a zsákmányszerzésre és nem a minél teljesebb rendszerváltásra irányul. Hülyét csináltak szegény Szájer Józsefből, aki nemrég épp az ellenkezőjét hangoztatta. Akkor ezt tisztáztuk, aki még Pozsgay és Szűrös szerepvállalása után sem átallott a Fidesz híveként kommunistázni, az mostantól, ha ismét hozzáfog, végképp kiteszi magát a körberöhögés veszélyének. Immár végképp világos, hogy a Fiatal Demokraták Szövetsége "a múlt erői" közé tartozik- visszavonhatatlanul. Hiába, szalad az idő.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása