Az EU gazdaságilag és politikailag leginkább összetartozó államai egy mag-Európát hozhatnak létre a déliek nélkül. Az igazi kérdés a keleti periféria: a lengyel és cseh részvétel biztos, a magyar nem. (Fotó: AFP)
A görög politikai káosz kézzelfogható közelségbe hozta az ország eurózónából való kilépését. Ez a fejlemény pedig akár egy Németország körül létrejövő szorosabb „mag-Európa” létrejöttéhez is vezethet – csak nehogy kifocizzuk magunkat belőle.
Ajánlott írásunk: Csak nehogy Athén rántson le minket
Bent kell maradni...
Görögország a káosz szélén táncol, viccpártok és őrültek törtek előre és szereztek annyi parlamenti helyet, hogy a korábbi elit ne tudja megtartani a többséget. Athénban így még bármi megtörténhet – annyi azonban elég nagy valószínűséggel megjósolható, hogy mindez már az eurózónán és az Európai Unión kívül fog történni.
Görögország kiválásának két, egymástól teljesen eltérő irányú következménye lehet. Az egyik, hogy a kilépést követő, gyakorlatilag elkerülhetetlen tömeges elszegényedés intő jelként fog szolgálni az összes többi uniós országnak. Ez ugyanis plasztikusan megmutathatja, milyen óriási előnyökkel jár az uniós tagság, és milyen, nagyon sokak által nem kellően felmért áldozatokat követel a kilépés.
A görög búcsú tehát akár meg is erősítheti a politikai akaratot az Unió egyben tartására.
...de ez túl drága lenne
Ugyanez a jelenség azonban egyúttal meg is nehezítheti és meg is drágíthatja ezen gazdasági tér egyben tartását. Attól a pillanattól kezdve ugyanis, hogy egy tag kiléphet, egyetlen másik tag bentmaradása sem vehető már készpénznek. Ma Görögország, holnap akár Portugália, holnapután Olaszország és Spanyolország: ha egyszer ledőlt a tabu, onnantól kezdve minden csak költség-haszon elemzés kérdése. És bizony senki nem lehet biztos abban sem, hogy mikor jön egy olyan spanyol vagy portugál (hogy más nációt ne említsünk) politikus, aki abban látja majd a belpolitikai sikerhez vezető utat, hogy szembefordítja az Unióval saját országát.
A görög példát követően nagyon sok gazdasági szereplő el fog gondolkozni ezeken a kockázatokon és így jóval drágábbá válik majd finanszírozni a kilépésre esélyes vagy gyanús országok államadósságát – ha egyáltalán lehetséges lesz.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Kik kerülhetnek be keletről?
Ha pedig egyszer ez a folyamat beindul, akkor egyetlen szereplő sem marad tétlen. A „magországoknak”, és különösen az egyre tudatosabban és határozottabban politizáló Németországnak el kell döntenie, hogy mely államok kockázatait hajlandó saját hitelességével finanszírozni (mert ugye azzal kapcsolatban senkinek nincs illúziója, hogy az eurózóna egyetlen valódi garanciája mára a német gazdaság teljesítménye maradt.)
Vannak természetesen országok, melyek gazdasági, politikai és kulturális okokból szinte kihagyhatatlanok egy esetleges mag-Európából, ahogy az is könnyen elképzelhető, hogy Dél-Európa kiszoruljon abból. Az igazi nyitott kérdés az, hogy kik kerülhetnének be a Németországgal gazdaságilag jól integrálódott keleti perifériáról. Nyilván nem lehet ezt most megmondani, de Lengyelország és Csehország helye szinte biztos tűnik – azonban Magyarországé sajnos nem.
Olvasd el ezt is: Az EU-nak nincs alternatívája
Nem vagyunk kihagyhatatlanok
A görög kilépés tehát még egy-két évvel ezelőtt is elképzelhetetlennek látszó folyamatokat indíthat el. Az egyik lehetséges forgatókönyv pedig az, hogy az Európai Unió gazdaságilag és politikailag leginkább összetartozó államai egy szorosabb, vagy akár egy új uniót hozhatnak létre.
Magyarország viszont immáron tíz éve ahelyett, hogy gazdaságilag felzárkózna, egyre inkább leszakad nem csak a centrumtól, de a visegrádi régiótól is. Az elmúlt két évben mindezt sikerült megfejelni egy olyan külpolitikai ámokfutással, ami mára elkezdte aláásni hazánk kirobbanthatatlannak gondolt helyét bármilyen, Németország által kezdeményezett integrációs törekvésben.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.